İşten İstifa Ettim

İşten ihbar süresini beklemeden kendi isteğimle ayrıldım. İhbar tazminatı ödemem için noterden ihbarname geldi. Bu tazminatı ne kadar süre içinde ödemeliyim ve ödemezsem ne olur?

Ynt: işten istifa ettim

Süresi yok. Makul bir süre (karşı tarafın bekleyebileceği). Ödemezsen takip açarlar.İtiraz edersin bu sefer dava açar.

Ynt: İşten İstifa Ettim

Bir şey daha sorabilirmiyim, eğer bu parayı zamanında ödemezsem paraya faiz binermi? Dava açarlarsa dava masrafı kime ait olur?
şimdiden teşekkürler

Faiz isteyebilirler. Dava açılır ve kaybederseniz dava masraflarını karşı tarafında dahil ödemek zorunda kalırsınız.

Size gönderilen ihtarı aldığınız günden itibaren hesaplanacak faiz+ dava masrafları+ işveren kendini avukatla temsil ettirdi ise işverenin avukatına ödenmek üzere yasal avukatlık vekalet ücreti ödemek durumunda kalırsınız davayı kaybederseniz.
Gene ödememeyi tercih ederseniz, haciz uygulanarak tahsile gidilir, ki bu durumda ayrıca icra masrafları ve icra takibi için ayrıca avukatlık vekalet ücreti dahil olur ödemeniz gereken rakama.

merhaba bir büroda çalışmaktaydım.5 senedir aynı işyerinde çalışıyodum.temmuz 2009 yılında işverenle aramızdaki iyi niyete de dayanarak ayrılmak istediğimi sözlü söyledim.sonrasında bir iş için görüşmeye gideceğimi söylediğimde bağırdı çağırdı işten çıkışımı onaylamadığını bildirdi.yazılı dilekçe verdim.dilekçemde kendi isteğimle işten ayrılmak istediğimi bildirdim.yine onaylamadı.dilekçeye "aldım onayladım " yazmasını ve imzalamasını rica ettim.bana sen ne biçin insansın diyip bağırmaya üstüme gelmeye başladı.ve suratıma bir cisim fırlattı.ben de ihbar süremi beklemeden işten ayrılmak zorunda kaldım.ihbar sürem son yazdığım dilekçe tarihinden 56 gün sonra yani 23/02/2010 du.çalışan olarak hiçbi mesai saati almadan ortalama hesaplarsak hergün 12 saatin üzerinde çalışmışımdır.yılbaşı,ramazan ve kurban bayramı haricinde tüm resmi tatillerde çalıştık.içeride 2008,2009 yıllık izinücretim,1 aylık maaşım var.ayrıca işe ilk girdiğimde 9 aylık sigortam yoktu.kimsenin şahitlik yapmayacağını bildiğim için dava açmayı malesef düşünemiyorum.sigortasız çalıştığım süre için şikayet etme sürem zamanaşımına mı uğradı. 03/2009 yılında 5 senemi tamamladım.sigortama görede 24/12/09 da.zaman aşımı olmadıysa şahit istenirse biliyosunuz insanlar bu tür şeylere sıcak bakmıyolar.illa çalıştığımın gözle görülmüş mü olması lazım.tarihli bir resim,imzalı banka dekontu olamaz mı

ayrıca işverenim bu da yetmezmiş gibi tarafıma şöyle bi noterden yazı göndermiş
1- 28.12.2009 tarihli istifa mektubunuz ile 22.02.2010 tarihinde iş yerimizden kendi isteğinizle ayrılmak istediğinizi bildirmiş ve 2008 ve 2009 yıllarına ait kullanmadığınız yıllık ücretli izin ücretlerinin de tarafınıza ödenmesini talep etmiş bulunuyorsunuz.

2- Ancak, 28.12.2009 tarihinden itibaren iş yerinde göstermiş olduğunuz tutum ve davranışlar, yapmakta olduğunuz işi ve çalışma ortamını olumsuz etkileyeceği kanaati oluşturduğundan, istifa talebiniz 31.12.2009 tarihinden geçerli olmak üzere tarafımızdan kabul edilmiştir.

3- Bu bağlamda, 2008 ve 2009 yıllarına ait kullanmadığınız yıllık ücretli izin ücretleriniz bizzat tarafınıza ödenecek ve/veya bildireceğiniz adınıza kayıtlı banka hesap numaranıza en kısa zamanda yatırılacaktır.

sanki beni olumsuz davranışlar sergilediğim için çıkarmış ve çıkış tarihim neden 31/12/09

İşvereniniz ekmeğinize yağ sürmüş o ihbarı göndermekle.
İhbar süreniz içinde elbette işverenin fesih hakkı da vardır gerekli şartlar oluştuğunda.
Ancak sizin bildirimli feshiniz işlemekte iken ( işvereniniz bu durumu 1.madde ile kabul etmiş), belirttiği sebeple feshi ile, istifanız nedeniyle hak kazanamadığınız, işsizlik sigortasından yararlanma ve kıdem tazminatı almaya da hak kazanmanızı sağlamış.Kendisine ne kadar teşekkür etseniz az bence ;D ;)

Sn Keremcem;

İlk defa ben sizin gibi düşünmüyorum.
Yorum farkımı var aramızda yada ben anlamadım mı. Bence İşveren işçinin istifasını kabul etmiş ve ihbar önelinden vazgeçmiştir. Tamamen yasal bir durum. . Çünkü bildiğiniz gibi ihbar öneli hakkından vaz geçmek işveren için isteğe bağlıdır.

Burda benim anladığıma göre bir işveren tarafından fesih söz konusu değil, sadece çalışanın istifa talebinin ihbar önelsiz kabulu söz konusudur.