İstifa Tarihi

Merhaba

8 aydır çalışmakta olduğum firmadan 17 nisan tarihinde ayrılmak istiyorum. İş arama iznim olduğu için ( 1 hafta) 24 nisan için istifa tarihi bildireceğim. ihbar süreme iş arama iznim dahil diye biliyorum. Doğru mudur. Yani 24 nisana 4 hafta kala istifa dilekçesini verdiğimde ve iş arama iznimi çıkışımın sonunda kullanmak istediğimi bildirmen yeterli midir. Yerime birini bulamadıkları içim mümküm olduğunca çalıştırmaya çalışıyorlar. O yüzden emin olmaya çalışıyorum. Benim rızam olmadan İsterlerse iş arama iznimi kullandırmayıp parası ödeyebilirler mi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İzin, kural olarak işverenin kullandırmakla yükümlü olduğu bir şey, çalışan talep eder, işveren de verir, uygun gördüğü tarihte.
İş arama izni için belirlenen bir özel durum ise, işverenin izin kullandırmaması durumunda ücretini %200 zamlı ödeyeceği belirlenmiş, yani işveren yasada beliritlen o durumu kullanarak %200 zamlı ücret ödeyerek iş arama iznini kullandırmamak ta isteyebilir.
Yasada beliritilen, ihbar süresi içinde çalışan iş arama izninlerini toplu olarak kullanmak istediğini yazılı olarak bildirmek suretiyle toluca kullanabilir şeklinde, yani bu konuda işverene bir seçim hakkı tanınmamış. Ben şu tarihler arasında iş arama iznimi topluca kullanacağım diyen çalışan , o tarih aralığında o izni kullanma hakkına kavuşmuş demektir. 24 nisanda ihbar süreniz sona erecek şekilde istifanızı bildirdiğinizde, örneğin 7 gün iş arama izni süreniz doğmuşsa, siz o izni 24 nisan tarihinden önce kullanırısınız, 24 nisanda sözleşmeniz sona erer, yani iş arama izni işyeriyle ilişiğinizin kesilmesi tarihini öne çekmez yasal düzenlemeye göre.