İşyeri Sahibi SSK

Arkadaşlar Merhaba,

Size sormak istediğim bir şey var. 2010 yılında babamın kurduğu işyerine %30 ortak gözükerek bağkurlu oldum. bu süreç içerisinde ödemediğim prim borçlarımı mayıs ayında çıkan yasa doğrultusunda prim borçlarımı dondurum. temmuz ayında ise başka bir firmada ssk lı olarak asgari ücret ile çalışmaya başladım.

ssk primlerim ödenirken aynı zamanda bağkur primi ödemek zorunda mıyım? Ssk lı olduğum anda bağkur düşmüş müdür? yoksa devam mı eder?

bunu şu yüzden soruyorum: Bankalarda bireysel olarak kredi çekmek vb. işlemler için bilgilerimi istedikleri zaman ssk durumuma bakarak asgari ücretli gözüktüğümden kredi vermiyorlar. Fakat firma sahibi olduğumu bankalara nasıl bildirebilirim. E-devlet üzerinde şu anki ssk lı olarak çalıştığım işyeri gözükmekte.

Ticaret odası, vergi dairesi veya ticaret sicilinden ortak olduğunuzu gösteren yazı alabilirsiniz. Kredi alacağınız bankaya bu belgenin yanında, işyerine ait vergi levhası, bilanço gelir tablosu vs. dökümanı verebilirsiniz.

Normalde sigortalı olarak çalışmaya başladığınız gün bağkur durur ve sigortanız işlemeye başlar. Ancak SGK'ya dilekçe vererek hem sigorta hem bağkur ödeyebilirsiniz.

Bankaya şirketin imza sirküsünü veya ticaret sicil kaydını götürürseniz görebilirler şirket ortağı olduğunuzu.