İvazsiz İntikal

Ant Z

Tanınmış Üye
Merhaba
Konutun tapusu baba üzerine kırayı baba alıyor ancak kuru mülkiyetini cocuklarına devreder ise bu durumda İvazsiz intikal olur mu ?
Tesekkur ederim

Ynt: İvazsiz intikal

Evet olur, burada vergi matrahının ne kadar olacağını hesaplamak için babanın yaşını bilmemiz gerekli. Baba füruğa yararlanma ve kullanma haklarını(intifa hakkı) bağışlayacak, ancak kuru mülkiyet baba üzerinde kalacak. Bu durumda VUK md.296'ya bakmak gerekir.

"HaklarMadde 296-
Tescile tabi bilumum hakların değeri, tesisleri sırasında tapu siciline kaydedilen bedeldir.
Tapu sicilinde bedeli gösterilmiyen haklarla birinci fıkranın dışında kalan bilumum haklar (Sınai ve edebi mülkiyet hakları ile imtiyazlar dahil) emsal bedelleriyle değerlenir.
Veraset yoliyle veya sair suretle ivasız ve bedelsiz bir tarzda intikal eden intifa hakları aşağıdaki şekilde değerlenir:
1. İntifa hakkı sahibinin yaşı intikal tarihinde yirmiyi doldurmamış olduğu takdirde gayrimenkulün emsal bedelinin onda yedisi intifa hakkının ve onda üçü çıplak mülkiyet hakkının değeri sayılır.
2. İntifa hakkı sahibinin yaşı intikal tarihinde yirmiyi aşkın olduğu takdirde yukarıki bentte yazılı nispet, her tam on yıllık bir devre için çıplak mülkiyet hakkı onda bir artırılmak ve intifa hakkı onda bir indirilmek suretiyle değer tayin olunur.
3. İntifa hakkı sahibinin yaşı intikal tarihinde yetmişi aşkın ise gayrimenkulün emsal bedelinin onda biri intifa hakkının ve onda dokuzu çıplak mülkiyet hakkının değeri sayılır.
4. Sabit bir süre için tayin edilmiş olan intifa hakkını değeri yaş kaydı nazara alınmaksızın sürenin tam on yılı için gayrimenkul emsal bedelinin onda ikisi olarak hesaplanır.
5. Ömür boyunca aylık gelir şeklinde vaki ivazsız intikallerde bu gelirin ödeneceği azami süreye göre baliğ olacağı miktar bulunarak intifa hakkı sahibinin ödemenin başladığı tarihteki yaşı elliyi aşmış ise elliden yukarı heryaş yılı için yirmide biri indirilmek suretiyle değeri tayin olunur. Ancak ömür boyunca aylık gelir, muayyen bir sermaye ödenerek tasfiye edilmiş ise bu sermaye aynen değer olarak kabul edilir.
6. Hayat kaydiyle ödenen rant şeklinde vaki ivazsız intikallerde intifa hakkı sahibinin yaşı ödemenin başladığı tarihte kırkı aşmamış ise rantın bir yıllık tutarının yirmi katı değeri sayılır. İntifa hakkı sahibinin yaşı, ödemenin başladığı tarihte kırkı aşmış ise kırktan yukarı her tam on yıllık bir devre için yirmi katın dörtte biri indirilmek suretiyle rantın değeri takdir olunur. İntifa hakkı sahibinin yaşı, ödemenin başladığı tarihte yetmişi aşmış ise rantın değeri bir yıllık tutarıdır."

Ancak Allah geçinden versin, babanın vefatı halinde kuru mülkiyet hakkı çocuklara veraset suretiyle intikal ederken, intikal eden kuru mülkiyet hakkı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunun 4/j maddesine göre veraset ve intikal vergisinden müstesna olacaktır.

Ustad gercekten çok tesekkur ederim
Durum aslında su baba 40 yasında cocuklar 18 in altında
Tapunun kimin adına alınacağı net degil
Tapu cocuklar adına alınabilir ise intifa hakkını babaya bırakabilirler mı ?
Kuru mülkiyet tek basına devredilebilir mı ? Kullanma hakkını kendisinde bırakarak

Rica ederim, kuru mülkiyetin çocuklara bağışlanması ve intifa baba da kalması elbette mümkün. Ancak bu durumda 2 farklı vergiyi doğuran olay gerçekleşecek ve 2 kere VİV ödenmesi gerekecektir.

1-Babanın evin satın alınması için gerekli nakit parayı çocuklara bağışlaması.

2-Çocukların intifa hakkını babaya ivazsız olarak bağışlaması.

Eğer kesin olarak karar verilirse yapılan işlemi ve taşınmazın emlak vergi değerini bana bildirirseniz, kesin olarak vergi miktarını hesaplayabilirim.

Ustad çok tesekkur ederim cok yardımcı oluyorsunuz
Sanırım saglar arası islemlerde ister intifa hakkı ister kuru mulkiyet Devri veraset intikal vergisine tabi
Saygilarimla

İntifa hakkı sahibi emlak vergisinin ve gayrimenkul sermaye iradının da mükellefi olacak diye düşünüyorum Üstad, beyannemeyi Mart ayında intifa hakkı sahibinin vermesi gerekli değil mi ?

Zamanınızı çok aldım çok Teşekkür ederim

Aynı taşınmaz için hem malik hem de intifa hakkı sahibinin olması durumunda emlak vergisi mükellefinin intifa hakkı sahibi olacaktır, bu hususta detaylı bilgi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz, o başlıkta açıklamıştım.

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,51717.0.html

Kira gelirini intifa hakkı sahibi elde edecekse, elbette GMSİ beyannamesini de aynı şahıs verecektir.

Evet olur, burada vergi matrahının ne kadar olacağını hesaplamak için babanın yaşını bilmemiz gerekli. Baba füruğa yararlanma ve kullanma haklarını(intifa hakkı) bağışlayacak, ancak kuru mülkiyet baba üzerinde kalacak. Bu durumda VUK md.296'ya bakmak gerekir.

"HaklarMadde 296-
Tescile tabi bilumum hakların değeri, tesisleri sırasında tapu siciline kaydedilen bedeldir.
Tapu sicilinde bedeli gösterilmiyen haklarla birinci fıkranın dışında kalan bilumum haklar (Sınai ve edebi mülkiyet hakları ile imtiyazlar dahil) emsal bedelleriyle değerlenir.
Veraset yoliyle veya sair suretle ivasız ve bedelsiz bir tarzda intikal eden intifa hakları aşağıdaki şekilde değerlenir:
1. İntifa hakkı sahibinin yaşı intikal tarihinde yirmiyi doldurmamış olduğu takdirde gayrimenkulün emsal bedelinin onda yedisi intifa hakkının ve onda üçü çıplak mülkiyet hakkının değeri sayılır.
2. İntifa hakkı sahibinin yaşı intikal tarihinde yirmiyi aşkın olduğu takdirde yukarıki bentte yazılı nispet, her tam on yıllık bir devre için çıplak mülkiyet hakkı onda bir artırılmak ve intifa hakkı onda bir indirilmek suretiyle değer tayin olunur.
3. İntifa hakkı sahibinin yaşı intikal tarihinde yetmişi aşkın ise gayrimenkulün emsal bedelinin onda biri intifa hakkının ve onda dokuzu çıplak mülkiyet hakkının değeri sayılır.
4. Sabit bir süre için tayin edilmiş olan intifa hakkını değeri yaş kaydı nazara alınmaksızın sürenin tam on yılı için gayrimenkul emsal bedelinin onda ikisi olarak hesaplanır.
5. Ömür boyunca aylık gelir şeklinde vaki ivazsız intikallerde bu gelirin ödeneceği azami süreye göre baliğ olacağı miktar bulunarak intifa hakkı sahibinin ödemenin başladığı tarihteki yaşı elliyi aşmış ise elliden yukarı heryaş yılı için yirmide biri indirilmek suretiyle değeri tayin olunur. Ancak ömür boyunca aylık gelir, muayyen bir sermaye ödenerek tasfiye edilmiş ise bu sermaye aynen değer olarak kabul edilir.
6. Hayat kaydiyle ödenen rant şeklinde vaki ivazsız intikallerde intifa hakkı sahibinin yaşı ödemenin başladığı tarihte kırkı aşmamış ise rantın bir yıllık tutarının yirmi katı değeri sayılır. İntifa hakkı sahibinin yaşı, ödemenin başladığı tarihte kırkı aşmış ise kırktan yukarı her tam on yıllık bir devre için yirmi katın dörtte biri indirilmek suretiyle rantın değeri takdir olunur. İntifa hakkı sahibinin yaşı, ödemenin başladığı tarihte yetmişi aşmış ise rantın değeri bir yıllık tutarıdır."

Ancak Allah geçinden versin, babanın vefatı halinde kuru mülkiyet hakkı çocuklara veraset suretiyle intikal ederken, intikal eden kuru mülkiyet hakkı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunun 4/j maddesine göre veraset ve intikal vergisinden müstesna olacaktır.

Benim de benzer bir sorum olacaktı. Cevaplarsanız sevinirim. Babamdan ev almak üzere 130.000 TL hibe şeklinde para aldım. Anladığım kadarıyla verset ve intikal vergisine tabi. Babam 69 yaşında. Nekadar vergi hesplanır. Teşekkür ederim.

Yalnız sizinki VUK md.296 kapsamına girmez, babadan oğula nakit para bağışı var. Hesaplanacak vergi şöyle olur;

İvasız İntikal Tutarı=130.000
istisna=3.010
Matrah=126.990
VİV Vergisi=126.990*0,05=6.349.-TL

Merhaba;

Öncelikle henüz erken de olsa herkese iyi seneler dilerim.
Benim şöyle bir sorum olacaktı..
Babamdan anneme intifa hakkı ile kalan bir mülkümüz vardı. Babam öldükten sonra annem de o mülkün intifa hakkını bana verdi. Yani mülkiyeti anneme aitti ve o evde ben yaşıyordum. yakın geçmişte de ben o evi sattım. Satma sürecinde annem intifa hakkını kaldırdı ve alıcıya sattık. Ancak biz şöyle bir yolu tercih ettik. Mülkün belediyedeki değeri 150-160 bin TL civarında iken biz satış değerimiz olan 400.000 TL üzerinden vergi ödedik.
Şimdi bu satıştan elde ettiğim para İVAZSIZ kapsamında mıdır yoksa belediye değeri 150 bin TL olan bir malı 400.000 TL'ye sattığım için 400.000-150.000=250.000 TL üzerinden bir vergi mi ödemem lazım?
Umarım kendimi ve sorunumu doğru ifade edebilmişimdir.
Hürmetler...