ivazsiz para bagisi

Yoo , Yüklü bir bağış olursa Maliye bunun kaynağını sorar. Nerden buldun yasasına gerek yoktur. Zaten uygulama VUK ve Gv yasalarında bu hakkı var.

Bir sonraki sorumda bunu detayli olarak acikladim. O soruya da cevap yazarsaniz sevinirim. Yani para repo ile bu kadar artti. Sevgilime babasindan kalan para miras ile gecti

O kısımlar sizi ilgilendirmiyor. Siz intikal sözleşmesinin yapıldığı andan itibaren veraset ve intikal vergisi ödemek durumundasınız. yani yazdığım gibi 126,000,000 Tl.
Bu kadar paranız varsa seve seve sizin tüm mali, idari, finansal işlemleriniz için danışmanlığınızı seve seve yaparım.:)

Nizam bey cok tesekkur ederim yardimci oldugunuz icin.size aklimdaki asamalari anlatayim. Dogru mu degil mi siz bakin. Simdi sevgimle beraber bankaya gidip bu parayi onun hesabindan benim hesabima attik. Maliye bu paranin kaynagini sordu(bu arada nasil soruyor? Maliyeye mi cagriliyoruz?)paranin kaynagini soyledik ve bu para bana gectigi icin beyanname verdik. Vergisinide odedik. Vur patlasin cal oynasin mi oluyor?

Nizam bey cok tesekkur ederim yardimci oldugunuz icin.size aklimdaki asamalari anlatayim. Dogru mu degil mi siz bakin. Simdi sevgimle beraber bankaya gidip bu parayi onun hesabindan benim hesabima attik. Maliye bu paranin kaynagini sordu(bu arada nasil soruyor? Maliyeye mi cagriliyoruz?)paranin kaynagini soyledik ve bu para bana gectigi icin beyanname verdik. Vergisinide odedik. Vur patlasin cal oynasin mi oluyor?

Öyle olmuyor tabi. Önce bir bağış sözleşmesi yapıyorsunuz. Daha sonra buna istinaden parayı transfer ediyorsunuz. Daha sonra da ilgili vergi darirseine beyanname verip çıkan vergiyi ödüyorsunuz.
Burda işlem bitti. Ancak Maliye daha sonra bu transferi sorugulayabilir. (tabi güçlü politik bağlantınız varsa yapmayabilir.)

Bildiginiz siradan insanlariz. Her sey tamam anladim.(bagis sozlesmesini nerde yapiyoruz?) Ancak bi sorgulanmayi bir turlu anlamis degilim. Zaten kaynagini en basta sorgulamiyorlar mi?sorguluyorlar. Yani paramiz tertemiz. Insanin aklina soru isareti birakmayin:)

Yani benim aslinda bu olayda en cok merak ettigim sey bu sorgu?bu konu hakkinda gic bir sey bilmiyorum. Nerede yapiliyor. Kim sorguluyor. Maliyeye mi cagiriyorlar. Yani bi bildigimiz polis sorgusu gibi mi?:)

Sözleşmeyi noterde yapmanız tavsiye edilir.
Neyi anlamadınız , Maliye bu kadar yüklü bir para transferinin mutlaka peşine düşecektir. Bakın miras başka şey , bağış yapmak başka şey. Miras konusu olağan her zaman karşılaşılan bir durumdur.
Ancak ivazsız intikal doğrudan şüphe oklarını üzerine çeker. Gel bakalım ... bey/hanım sen bu kadar parayı bağışlamışın niye bağışladın, nerden buldun derler . MASAK diye bir kuruluş var hiç duydunuz mu?
O yüzden verilemiyecek hesabınız olmamalı.
Bunu yapacaksanız öncelikle bir hukukçudan daha sonra bir mali müşavirden profosyonel hizmet almalısınız.

Anladim. Yok, cok sukur paranin kaynagi belirli. Kiz arkadasimin babasindan miras kalan para. Bu meblaga gelmesinin sebebi 5 yil repo yapilmis olmasi.yani parayi dogru hisselere yatirmam bunu bana vermesinin sebebi. Kendisi paradan nefret eden bir insan.ve ayrica bu parayi bu hale getiren benim. Daha bu paranin 1 lirasina dahi dokunmus degil. Sizce bu durum gayet normal bir durum degil mi? Bu sekilde bir sorun cikacagini tahmin etmiyorum