turkcell

Karşılıksız Çek Yazdırma Süreleri Nelerdir ?

Üyelik
10 Ağu 2006
Mesajlar
96
Konum
İSTANBUL
Merhabalar,

Karşılıksız çek yazdırma süreleri nelerdir?

Keşide yeri İstanbul /çekin şubesi ist ise=???
Keşide yeri İstanbul /Çekin şubesi ist dışı ise=???
Keşide Yeri İstanbul dışı/Çekin şubesi ist.ise=???
 
Üyelik
27 Kas 2010
Mesajlar
1,014
Konum
istanbul
Ynt: Karşılıksız çek yazdırma süreleri nelerdir.?

Keşide yeri İstanbul /çekin şubesi ist ise=??? 10 gün
Keşide yeri İstanbul /Çekin şubesi ist dışı ise=??? 30 gün
Keşide Yeri İstanbul dışı/Çekin şubesi ist.ise=??? 30 gün
 
Üyelik
10 Ağu 2006
Mesajlar
96
Konum
İSTANBUL
Ynt: Karşılıksız çek yazdırma süreleri nelerdir.?

Ertan Bey tşk.ederim cevabınız için.

Yanlız geçen hafta böyle bir müşteri çekimizi ,banka süresi geçti diye yazdırmadı.Şöyleki çekin vadesi 30.11.2010 idi.Çekin keşide yeri Antalya ve Şubesi de Antalya idi.Bizde bu çeki sizin vermiş olduğunuz bilgiler gibi düşünerek 21.12.2010 tarihinde istanbul şubesinden yazdırmak istedik.Fakat banka bunun yazdırma süresi 10 gündür ve süresi geçmiştir bilgisini vererek çeki yazdırmadı.Normalde daha süresinin olması gerekmez miydi?
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,883
Konum
ADANA
Ynt: Karşılıksız çek yazdırma süreleri nelerdir.?

sn.ertanın verdiği cevap doğru. Keşide yeri Antalya, banka şubesi de Antalya' da...Süre 10 gün.
(Sorunuzdaki 1.şık)
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,883
Konum
ADANA
Ynt: Karşılıksız çek yazdırma süreleri nelerdir.?

Çekin ibraz edildiği banka şubesi önemli değil. Çekteki keşide yeri ile şubenin aynı şehirde olması süreyi 10 gün yapıyor.
 
Üyelik
18 Kas 2006
Mesajlar
115
Merhaba,
Çek tahsil süresi ile çek yazdırma süresi aynı şey midir ?
Sayın bulent249 un bahsettiği üzere ; "Çekin ibraz edildiği banka şubesi önemli değil. Çekteki keşide yeri ile şubenin aynı şehirde olması süreyi 10 gün yapıyor."

"Çekteki keşide yeri ile şubenin aynı şehirde olması halinde bahsi geçen çek 10 gün içinde ibraz edilmeli , karşılığı yok ise de 10 gün içinde yazdırılmalı mıdır. ? Doğru mu anladım ?
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,883
Konum
ADANA
Merhaba,
Çek tahsil süresi ile çek yazdırma süresi aynı şey midir ?
Sayın bulent249 un bahsettiği üzere ; "Çekin ibraz edildiği banka şubesi önemli değil. Çekteki keşide yeri ile şubenin aynı şehirde olması süreyi 10 gün yapıyor."

"Çekteki keşide yeri ile şubenin aynı şehirde olması halinde bahsi geçen çek 10 gün içinde ibraz edilmeli , karşılığı yok ise de 10 gün içinde yazdırılmalı mıdır. ? Doğru mu anladım ?
Doğru anlamışsınız. Hesap bakiyesi uygunsa çeki 10 günlük süreden sonra da tahsil edebilirsiniz, ancak hesapta para yoksa "karşılığı yoktur" yazılamaz. Bu durumda çek kambiyo evrakı durumundan çıkar, normal icra takibi yapabilirsiniz.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,518
Konum
İstanbul
Sayın Arkadaşlar,

Süre ve ibraz için TTK'nın 796. maddesine bakalım;

MADDE 796-
(1) Bir çek, düzenlendiği yerde ödenecekse on gün; düzenlendiği yerden başka bir yerde ödenecekse bir ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.

(2) Ödeneceği ülkeden başka bir ülkede düzenlenen çek, düzenlenme yeri ile ödeme yeri aynı kıtada ise bir ay ve ayrı kıtalarda ise üç ay içinde muhataba ibraz edilmelidir. Bu bakımdan, bir Avrupa ülkesinde düzenlenip de Akdenize sahili bulunan bir ülkede ödenecek olan ve aynı şekilde Akdenize sahili olan bir ülkede düzenlenip bir Avrupa ülkesinde ödenmesi gereken çekler aynı kıtada düzenlenmiş ve ödenmesi şart kılınmış sayılır.

(3) Birinci ve ikinci fıkralarda yazılı süreler, çekte yazılı olan düzenlenme tarihinin ertesi günü başlar.


* Çekin ibraz süresi aynı zamanda karşılıksız olma durumunda yazılabilecek süre anlamındadır.
* Eskiden aynı müşteriden alınmış birden fazla çek var ve biri karşılıksız çıkarsa diğerleri de ibraz edilerek arkası yazdırılabiliniyor ve topluca takibe giriliyordu. Şimdi (çekte vade olmamasına rağmen) üzerindeki tarih tanzim tarihidir, bu tarihden önce bankaya ibrazı "ibraz edilmemiş" hükmünde sayılıyor.
* Çekler öngörülen sürelerden sonra da ibraz edilebilinir ve varsa karşılığı ödenir, ancak karşılığı yoksa arkası yazdırılamaz.

Çekin arkası yazdırılmışsa karşılıksız çek, arkası yazdırılamamışsa ( süre geçtiğinden ) alelade kambiyo senedi niteliğinde takibe konulabilir.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,304
Konum
İstanbul
Çek yaprak parasını almak için bu 10 günlük süre geçtikten sonra başka bir şey yapılabilir mi? 10 gün içinde yazdırıp mı bu çek parasını almak gerekirdi?
 
Üst