Kasım 2007 Yeterlilik Finansal Muhasebe

Sınava giren arkadaşların hepsinin beklediği notu almaları dileği ile genel bir sorun ve Finansal Muhasebe sınavı ile ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Genel sorundan kastım... Ben 2 yıldır sınavlara giriyorum. Bu hafta sonu girdiğim sınavlar (birincisi kaldığım ders Vergi Hukuku, diğeri de not yükseltmek için girdiğim Finansal Muhasebe) benim 2 yıllık sürecin sonundaki sınavlar.. Yani Vergi'den gecemez ve Muhasebe ile not ortalamasını yükseltemezsem.. şu ana kadar ki herşey sıfırlanıyor. Tabi diyebilirsiniz.. 2 senedir niçin vermedin diye.. O da ayrıca tartışılabilir. Neden derseniz, bu sınavların bilgi seviyesini ölçtüğüne inanmıyorum. Aynı ilkokul-ortaokul derslerinde din dersinde Kuran'ı Kerim'den ayet ezberler gibi bu sınav öncesi kanun maddelerini ezberlemeye çalışıyoruz. Oysa sınava giren herkes hem soruyu anlıyor hem de soruya ne cevap verilmesi gerektiğine vakıflar. Niye tam not olamıyor. Çünkü ezberledikleri maddeleri yazarken birkaç kelime ya da virgülü atlıyorlar, o sebeple de hoca not kırıyor. Oysa gerçek hayatta kanunlar da, maddeler de tebliğler de hepimizin önünde... Google'da search edecek kadar yakın. Önemli olan mantık. Gerçek seviye testi yapılması arzu ediliyorsa, kanun maddelerine bakmayı serbest bırakır, yorum yapmalarını beklersin. Ama maalesef ezber sistemin kısırlığını ülke olarak yaşıyoruz...

Diğer bir problem... Niçin İstanbul'u Ankaradakile tek bir şehir gibi düşünüyorlar. Ben Bahçelievlerdeki sınavdan Üsküdar'a Cumartesi 16:30 dan 18:45 e yani 2 saat 15 dakikada ulaştım. İstanbul, Ankara dahil 5 Anadolu şehrinden daha büyük bir yer. Bu kadar büyük ve trafiğin keşmekeş olduğu bir şehirde istanbul'da 2 merkezde sınav yapılması bence çok büyük bir zorunluluk...

Son olarak ifade edeceğim.... Finansal Muhasebe sınavının dönem sonu işlemleri 4.maddesi.. İnsanların Türkçe bilgisini test etmeye yönelik ve % 100 söylüyorum EKSİK::: Soruları bir YMM bir de yılların SMMM si olan 2 farklı üstada gösterdim. 3 ünden de gelen yanıt... Şöyle olursa şu şekilde düşünülmelidir gibi. Yani bir takım varsayımlar ışığı altında.. Niçin soruda kelimelerden sakınılmış da.. ne sormak isteniyorsa açıkça ifade edilmiyor..

Söyleyeceklerim bunlar.. Umarım dediğim gibi herkes beklediği notu alır..

Ynt: 25 Kasım 2007 Finansal Muhasebe SMMM Sınavı

daha soru sormayı beceremeyen insanlar bizleri sınava tabi tutmaya kalkışıyorlar buna ne yorum yapılırki

Ynt: Kasım 2007 Yeterlilik Finansal Muhasebe

Kusuruma bakılmasın dün alelacele birçok konuyu bir defada yazdım. Ama özetlemek gerekirse..
1. Sınavların bilgi seviyesini ölçtüğünü düşünmüyorum.
2. 2.yıl sonunda dosyanın yanması ve üstüne üstlük 2 yıl gibi beklenecek olmasını aklım almıyor.
3. Sınavın Bahçelievler yerine İstanbul 2 yakasında da ayrı ayrı yapılması gerektiğini düşünüyorum.
4. Finansal Muhasebe sınavında Yıl sonu işlemler 4. maddesindeki durum...
Tekrar teşekkür ederim bu yazıları okuduğunuz için...

Finansal Muhasebede (sözkonusu 4.madde hariç olarak) bilançoyu sınavda tutturdum. Kz değeri 8,400 YTL çıkıyor. 4.maddeyi de gelir olarak düşünürsek 10,050...
:)

Ben şöyle çözdüm:
127 Diğ.Tic.Alacaklar 1.650
649 Faal.İlg.Diğ.Gelir ve karlar 1.375
391 Hes.KDV 275 olarak çözdüm.

Muhtemelen Agusta'nın yazdığını değerlendirmeyi yapan kişi doğru kabul edecektir.

Ancak bu cevap dışında başka bir varsayım daha yapılabilir.
Çünkü soruda tahsil edilmeğinin farkedilme durumundan bahsediliyor. Buradan daha önceden (ne zamansa) satılmış olabileceği sadece tahsilatın yapılmasının atlandığı bu sebeple beklediği de düşünülebilir.
Yanısıra bir software satışını da üretim gibi düşünmek gerekiyor. Bütün IT firmaları programın üretimi konusunu maliyet muhasebesi teknikleri de kullanarak maliyetini ayrıca muhasebeleştiriyor.

Velhasıl... soruyu dığru düzgün soramadıklarını düşünüyorum.

okadar askıda bir soruki sınava girmediğim halde soruyu evde çözerken kitaptan bile bulamadım benzerini. soruda satılan makine ile ilgili bir bilgisayarlı üretim programı derken sanırım 5. sorudaki yani o anda satılana ait olduğu anlatılıyor. buda 1650ytlden kdv ayırmak gerektiği düşüncesindeyim

Arkadaşlar öncelikle finansal tablolar analizi ....da açıklandı. Finansal muhasebede açıklanmak üzeredir.
Madde 4 konusuna gelince, Öncelikle bu olay makina imalat ve satışından bağımsız gerçekleştiği için geliri 600 hesaptan ayrı bir kodda izlenmesi gerekir bu konuda herkes hemfikir. Arkadaşların bi çoğu 649 hesabı kullanırken 602 hesabıda kullanan olmuştur. Ki bence normal faaliyet dışında olduğu için bu gelirin 649 da izlenmesi daha uygun.
Şimdi gelelim soruya soruda iki çeşit kandırmaca var. Birincisi ve en önemlisi ücretin henüz tahsil edilmediği söleniyor. Buda insanın aklına azda olsa daha önce fatura edilmiş ve 120 hesapta bakiyesinin beklemekte olduğu sonucunu getiriyor. Yada ben dahil herkesin yaptığı gibi gelirin tahakkuk etmediği ve tahakkuk ettirilmesi gerektiğidir.
Bir ikincisi ise KDV. Soruda KDV ile ilgili herhangi bir açıklama yok. Soruda müşteriye fatura edildi denmiyor yada kdv dahil bedellede demiyor. Bu benim sınavda aklıma çok takıldı. Sanırım bunu belirtmemekle bir oyun daha oynandı üzerimizde. Şimdi soruya bakıpta 1-KDV Hariç alınabilir 2-KDV dahil alınabilir 3-KDV belirtilmediği için hesaplanmayabilir. Her üç şekilde yapan için gelir tablosu ve bilançonun farklı çıkacağı açık.
Sonuç olarak gerek gelirin tahakkuku gerekse kdv uygulamasından dolayı bu sorunun herkesi yanılttığı veya yanıltabileceğidir. Biri 602 yada 649 a alır diğerine almadığı için kaybeder. Biri KDV yi hariç biri dahil biride hiç almaz her üç sonuçtada yanlış yapma dolayısıyla bilanço ve kar zararı yanlış hesaplama söz konusu. Bana kalırsa birinci belirttiğim şaşırtma hariç kdv konusunda her üç şekilde yapanada puan verilmesi gerekir. Bu onların hatası.

mrasrslan'a katılıyorum.
Onceden satış yapılmış olsa alacaklarda bu deger olurdu.
ancak tahakkukunun da yapılmamış olması muhtemel...

mraslan sana 600 hesaptan farklı bir hesapta izlenmesi konusunda katılıyorum. KDV konusunda ise kursta hocamızın dediği KDV bile yazmasa bu durumlarda siz hesaplayın, rakamın içinden veya üzerinden hangisi küsürsüz ise onu yapın demişti. Soruda her iki durumda da net rakam çıkıyordu KDV. bende KDV dahil rakam olarak algılayıp çözdüm. Umarım doğrudur.

Agusta sen kursa gittin sana öyle dediler. Ben ve benim gibi gidemeyen arkadaşlar için tam bir muaamma. Ayrıca diğer sorularda kdv ler özellikle belirtiliyor. Bu soruda niye atlandıki. Hani fatura düzenlendi demiş olsa mutlak yaparımda fatura felanda yok. Çok kesin olmamakla ben soruyu yanlış yaptığımı düşünüyorum. Bence bu borç daha önce tahakkuk etmiş ve tahsil edilememesi yönünden değerlendirilmeli. Soruları tam hatırlamıyorum dönem başı aıcılar veya diğer ticari alacaklar bakiyesi varmıydı yokmuydu. İnşallah yanılıyorumdur. Çünkü bende sizler gibi değerlendirdim.

mraslan stajı kısaltmak için gittiğimiz kursun belki bu yönden faydası olmuştur. Her ders için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
Soruda db alacaklar 550, alac.senetleri 3.500 verilmiş.
Soruların hepsinde açıklık yok. Sadece muhasebede değil diğerlerinde de. Biz de bu muamma içinden çırpınıp duruyoruz.
Ben soruları kurstaki hocama gönderdim özellikle de bu konuştuğumuz 4.envanter maddesini sordum. Cevap aldığımda sizlerle paylaşıcam.

arkadaşlar deha online cevapları yayımlamış. (bu arada pek fazla güvenmiyorum :))
madde 4 konusuna gelince deha 649 hesaba 181 hesabı çalıştırmış. KDV olayını gözönüne almamış. Ben bu şekil yapmıştım sadece 181 yerine 120 hesaba almışım. Ama halen bu sorunun net cevabını olduğundan emin değilim muamma sürüyor yani :)) . Tesmerden bilgi alabilen arkadaşlar burada paylaşırlarsa sevinirim.

sevgili arkadaslar...
Deha 'nin verdigi yaniti inceledim. Benim ihtiyac duydugum puan 90.. (not yukseltmek amaci ile girdigimi onceki sayfada belirtmistim)
Deha'daki yanitlarin tamami tutup, 4 no'lu maddeyi yapmamis olmam dolayisi ile (yorumum yanlis yapmaktansa yapma mantigindan kaynaklaniyor, sorunun verilerinde eksiklik oldugunu dusunuyor olmam sebebi ile) 90 puani alabilir miyim?
Gerci puani verecek olan sizler degilsiniz ama 90 alamazsam dosyayi yakiyorum..
ne diyorsunuz, degerlendirmeyi yapan acir da bu puani verir mi?

mrasen ' Alıntı:
sevgili arkadaslar...
Deha 'nin verdigi yaniti inceledim. Benim ihtiyac duydugum puan 90.. (not yukseltmek amaci ile girdigimi onceki sayfada belirtmistim)
Deha'daki yanitlarin tamami tutup, 4 no'lu maddeyi yapmamis olmam dolayisi ile (yorumum yanlis yapmaktansa yapma mantigindan kaynaklaniyor, sorunun verilerinde eksiklik oldugunu dusunuyor olmam sebebi ile) 90 puani alabilir miyim?
Gerci puani verecek olan sizler degilsiniz ama 90 alamazsam dosyayi yakiyorum..
ne diyorsunuz, degerlendirmeyi yapan acir da bu puani verir mi?
Açılıştan kapanışa tüm kayıtları yaptıysan bilanço ve gelir tablon tuttuysa ve ve tablolarda şekilsel doğruluğu yakaladıysan ben olsam sana 95 verirdim. :) Beş puanda karı tutturamadığın için kırardım. Ama tabiki bu benim düşüncem. Bende 4 nolu maddeyi usulen doğru yapmama rağmen karı 12350 bulmuştum. Dehanın kayıtlarını inceledim nerde yanlış yaptığımı tam olarak bulamadım. Ama zannedersem 150 leri yansıtırken yada maaş bordrosunda bi yanlışlık yapmış olabilirim. Yani durumum seninle benzer bi durum ki bende en az 90 bekliyorum. Hakkımızda hayırlısı arkadaşım. Son sınavın olmasına üzüldüm. Ama inşallah belgeyi aldığını burda bize müjdeliyeceksin.

Arkadaşlar dehanın sitesindeki finansal muhasebe sorularının cevaplarına bakamıyorum.Kayıtlı üye olmama rağmen.Siz nasıl baktınız? İyi çalışmalar....

*ebru* ' Alıntı:
Arkadaşlar dehanın sitesindeki finansal muhasebe sorularının cevaplarına bakamıyorum.Kayıtlı üye olmama rağmen.Siz nasıl baktınız? İyi çalışmalar....

Ebru Mozilla Firefox kullanırsan Pdf uzantılı cevapların oldugu dosyayı bilgisayara indiriyor. Internet Explorer ı Kullanırsan direkt açıyor. Bir de bilgisayarında Acrobat Reader veya Foxit Reader gibi programlar war mı bi bak. Eğer yoksa bu dosyayı açamazsın.

bende de açılmıyor. üstelik acrobat reader yüklü.

arkadaşlar e mail yada benzeri bir iletişim adresi verirseniz size göndereyim pdf formatında.