Kasım 2007 Yeterlilik Maliyet Muhasebesi

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Lütfen farklı başlıklarda bu ders hakkında yorum yapmayın, başlığı güncelliğini yitirene kadar sabit yapıyorum

Ynt: Kasım 2007 Yeterlilik Maliyet Muhasebesi

Soru1)tek tip mamul üreten işletmenin, teorik kapasitesi 10.000 Tl/yıl, normanl kapasitesi 8.000 adet/yıldır.işletme 2007 yılında 5.000 adet mamul üretniş olup tam ve değişken maliyet yönetmelerine göre birim maliyeti aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir.

tam maliyet değişken maliyet
dimm 100 100
di 50 50
güg değişken 20 20
güg sabit 10 -
birim maliyet 180 170

İstenilen:işletmenin. normal maliyet yöntemine göre toplam üretim maliyetini bulunuz?

soru 2)tek tip mamul üreten bir işletmenin 2006 yılı sonu itibariyle %50 tamamlanma derecesi sahip, toplam 2.000 tl maliyetle kayıtlı, 1.000 adet ürünü bulunmaktadır.İşletme 2007 yılında 5.000 adet ürünün daha üretimine başlamıştır. işetmenin 2007 yılı giderleri aşağıdaki gerçekleşmiştir.

790 ilk madde malz 9.000
791 işçi ücret ve giderleri 7.000
792 memur ücret ve gid. 3.000
793 dışardan sağlanan 2.000
794 çeşitli giderler 1.000
795 vergi resim ve harç 3.000
796 amortismantük. 5.000

çeşit esasına göre kaydedilen giderleri %10 pazarlama %20 genel yönetime, kalanı ise üretimfonksiyonuna aittir.
2007 yılı sonu itibariyle işletmenin 5.500 adet mamulun üretimi tamamlanmıştırç geriye kalan mamullerin tamamlanma derecesi ise %50 dir.
İstenilen:a)üretilen mamulun toplamı ve birim maliyeti ortalama maliyet yöntemine göre hesaplayınız.
b)yansırma kayıtlarından başlanmak üzere gerekli muh. kayıtlarını yapınız.?

maliyet muhasebesi 1. soruyu yanlış sormuşlar teorik kapasiteye 10.000TL/yıl denmiş adet olması gerekiyordu. Çoğu bu yüzden soruyu normal kapasiteye (8.000 adete) göre çözdü. 2. soruda çok zor bir soruydu.Birinci soruyu nasıl değerlendirecekler acaba

çağlayan ' Alıntı:
maliyet muhasebesi 1. soruyu yanlış sormuşlar teorik kapasiteye 10.000TL/yıl denmiş adet olması gerekiyordu...
Sınav anında size bu konuda bir uyarı geldi mi?

sınav anın da bir uyarı gelmedi 10-12 kişiye sordum sadece bir kişi sınavda bizi bu konuda uyardılar dedi.

Ben Ankara'da sınava girdim bizede sınav esnasında bu konuda bir uyarı gelmedi.

Daha önce maliyet muhasebesinde hatalı bir soru nedeniyle uyarı geldiğine tanık olmuştum, ancak bu sınavda İzmirde bir uyarı gelmedi

çağlayan ' Alıntı:
maliyet muhasebesi 1. soruyu yanlış sormuşlar teorik kapasiteye 10.000TL/yıl denmiş adet olması gerekiyordu. Çoğu bu yüzden soruyu normal kapasiteye (8.000 adete) göre çözdü. 2. soruda çok zor bir soruydu.Birinci soruyu nasıl değerlendirecekler acaba

Normal Maliyet Yönteminde Normal Kapasite Değilde Teorik Kapasitenin Oranlamaya Esas Alınacağına Dair Ben Bir Bilgi İle Karşılaşmadım. Bu Konuda Bilgisi Olan Arkadaş Kaynağıyla Beraber Burda Açıklarda Konu Açığa Kavuşur Diye Düşünüyorum. Ayrıca Soru TL/Yıl Şeklinde Sorulmuş. Yanlışsa Bile Bu TÜRMOB'un Hatası. :mad:

Maliyet 1. Sorunun Cevabı...

25 Kasım 2007
Maliyet Muhasebesi
1.Sorunun Cevabı

Tam M.Y.Göre Değişken M.Y.Göre Normal M.Y.Göre Toplam Maliyet
DİMMG 100 100 100 X 5000 = 500.000
DİG 50 50 50 X 5000 = 250.000
GÜG.DEĞİŞKEN 20 20 20 X 5000 = 100.000
GÜG.SABİT 10 - ? X 5000 = ?

Normal Maliyet Yöntemine Göre Sabit Genel Üretim Gider Oranı 5000/8000 = 0,625
Birim Sabit Maliyet 10 Toplam Sabit Maliyet 10 X 5000 = 50000 Normal Maliyet 50000 X 0,625 = 31250

Normal Maliyet Yöntemine Göre Toplam Üretim Maliyeti 500.000+250.000+100.000+31250 = 881.250

soruyu ben de winter arkadaşın yazdığı gibi çözdüm. Fakat sınav bitiminde uzun süre tartışıldı kapasite 8000 mi olacak 10000mi diye işin içinden çıkamadık. Ayrıca 10000TL/yıl konusunda da sınav esnasında herhangi bir uyarı gelmedi

günaydın

maliyet muhasebesi tek dersim ve dün girdiğim sınavda hüsrana uğradım.yeni maliyet muhasebesi komisyon üyelerinin hazırlamış olduuğu yanlış sorulardan dolayı tam alamıyla ortada kaldık.kimse sorunu cevabını bilmiyor.şuna inanıyorum ki tesmer bu ülkenin bi kurumu değilmiş gibi bir tavır sergileyecek.koskoca maliyet sınavında kapasite 10000 (tl/yıl)mı yoksa 8000(br/yıl) olayına takıldık kaldık.birde saçmalık var ki sınavların puanları belli değil.komisyon üyeleri yaptıkları yanlışın farkına varıp 1.soru 30 puan dı dese kim birşey diyebilir.maliyet muhasebesinin 2.sorusunda 7/b seçeneğini kullandıran komisyon üyelerini de kınıyorum
yazık bu ülkenin mali müşavir adaylarına.....

arkadaşlar yeni komisyon üyelerinin isimlerini bilen var mı

Bugün Tesmer İle Görüştüm...

Tesmerden Tarafımıza Verilen Cevapta, Kendilerine Maliyet Muhasebesi 1.Soruda TL/Yıl Şeklinde Bir Yanlışlığın Olduğu Bilgisi Stajyerler Tarafından İletildiği, Bu Durumun Yanlışmı Olup Olmadığını Bilmediklerini, Konuyu Komisyon Hocasına Aktaracaklarını, Bu Günlerde Konuyla İlgili Bir Açıklama Yapacaklarını Söylediler...

Ben tüm cevabı teorik kapasiteye göre yaptıktan sonra 10000 TL/adet olduğunu görüp sayfayı komple sildim ve normal kapasiteye göre hesapladım. Geçmişte işçilikle ilgili 3 farklı ifade kullanılmış 1 tanesi dikkate alınmamıştı. Bende bu hocalar bizi yanıltmak istiyor diye düşünüp normal kapasiteyi aldım. Kapasite kullanımı TL. olmayacağına göre ve sınavdada herhangi bir uyarı gelmediğine göre şahsi fikrim normal kapasite oranının kullanılması yönünde.

Beni en çok rahatsız eden şeylerden biri de kaldırım üstü dershaneciliği yapan hocalar. xxxx kazandırdı ve kazandırmaya devaam ediyorrr!!! bir diğeri ise bilmem kaç sınav tecrübesiyle 1000bilmemküsür mali müşavire belge aldırmış. Ama ben 1nci soruyu çözerlerken yanlarındaydım baya bir ıkınarak teorik bu yaww diyerek sıyrıldılar. Eğitim ciddi iş:) Muhasebe standartlarını bilelim bilmeyeni uyaralım:D

Bende soruyu 8000' e göre yaptım ve 881.250 buldum.2.soruda da toplam ve birim maliyetleri buldum ama yansıtmaları yapamadım.Sonuç olarak 2 sorunun cevaplarından da herkes gibi bende emin değilim.

Bence bu Tesmerdeki komisyon üyelerinde kesin değişiklik oldu. Çünkü ;
1- Maliyet Muhasebesinden 7/B
2- Finansal Muhasebeden Üretim işletmesi yapan bir işletmenin muhasebesi
3- Mali Analizden Tefeye göre Analiz

Nezaman sorulmuş

komisyon üyeleri değişti bu sınavda maalesef.isimlerini bilen varsa bizi bilgilendirir mi acaba?