Kdv Düzeltmesi.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var. Yardımcı olunabilirse sevinirim.
Bir müşterime vergi dairesinden yazı tebliğ edildi. Yazıda özetle 8 ve 10.aylarda bir firmadan sahte ve muhteviyatı itibari ile yanıltıcı belge kullandığı, buna göre de yazıda ilgili ayların kdv beyanları yönünden ya kayıtlardan çıkarılması yada kanıtlayıcı belge sunulması aksi taktirde özel esaslara alınacağına dair.
Bu firmadan alınan mallar yurt dışına ihraç edilmiştir. Müşterim kanıtlayıcı belge sunmak v.b. gibi işlemler ile itiraz etmek yerine direkt risk almamak adına düzeltme cezalarını ve kdv boyutunuda göze alarak bu firmadan alımlarını kayıtlardan çıkarmak istemektedir. Fakat 9.ayda yapılan ihracatın kdv iadesinde yüklenilen kdv listesinde bu alım yapılan firma da var.

* Buna göre kayıtlardan çıkarılan faturalar için ileride sizce ihracata tabi ürünler olduğu için bir problem çıkar mı?
* Yapılacak kdv düzeltme beyanlarında 9.ayda istenen iade talebinden vazgeçmek mümkün müdür.?

Sayın meslektaşım,bence bu konuyu daireyle görüşmenizde fayda var.
Veya görüştünüzse neler söylediklerini de bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.

Sayın meslektaşım,bence bu konuyu daireyle görüşmenizde fayda var.
Veya görüştünüzse neler söylediklerini de bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.
Mutlaka dediğiniz gibi öyle yapmayı planlıyorum ki ileride sıkıntı yaşamamak adına. Burada da bir paylaşım açmak istedim. Mutlaka dairenin dönüşünü paylaşırım.

bizim mükellefte sahte fatura düzenlemiş tanık olarak ifadaye cagrildim bu işin şakası yok .müşteri kaybetmemek için bazen sessiz kalıyoruz ama riski çok büyük mesleği bitiren bir iş

SMİY Belge gerçek bir mal/hizmet alımı olmadan düzenlenen belgedir. Sizin durumunuzda alınan mallar ihraç edildiğine göre mal alımı gerçek bir işlemdir. Aslında beyannameyi düzeltmeme hususunda direnilmesi gerekir. Maalesef gelir idaresi mükellefleri özel esaslara alırım diye tehdit ediyor. Süreç uzun olduğu için hepimiz düzeltme yoluna gidiyoruz.

Tekrar merhaba öncelikle forumda bulunan tüm arkadaşların şimdiden yeni yılının önce sağlık sonra mutluluk başarı getirmesini temenni ederim.
Konu üzerinden, sorularımla ilgili vergi dairesi ile yaptığım görüşme neticesinde bahsetdiğim şekilde o aylara ilişkin kdv beyannamelerin düzeltmelerinin verileceğini, düzeltme nedeni ile ihracata dair herhangi bir olumsuz durumun yansımayacağını, şayet iade ile ilgili o firma için yüklenilen kdv listesinde varsa onunda yüklenilen listesinden çıkarılması gerektiği, düzeltme esnasında iade istenen o ay için sonrasında istenirse vazgeçilebileceği hususlarında dönüş aldım. Buna göre de işlemlerimi yapıp vergi dairesini bilgi dilekçesi geçtim. Yararlı olması dileği ile....