Kdv tevkifatlı fatura kesmede usül ve esaslar

merihs12

Katkı Sunan Üye
herkese kolay gelsin,
Kasap mükellefimiz x firmasından (x firması dediğim çok büyük ve köklü bi kuruluş) dönem dönem tevkifatlı et alışları yapmış.Ben de bu faturaları bazı dönemlerde gözden kaçırmışım .Ancak şöle bi durum var.Koskoca firma faturalarını bilgisayardan hazırlayıp çıkartırken programda olmadığı için sanırım tevkifatlı olan hesaplamaları faturanın altında tükenmez kalemle elle yazılmış.Yani fatura aslını dikkate aldığınızda normal matrah ve kdv var tevkifat işlmeiş yok.Altta boş kalan yere tükenmezle hesaplanmış ve belirtilmiş.Bu durumda fatura usülüne aykırı bir durum varmıdır yokmudur?ben hatamı kabul ediyorum ancak karşı tarafın da kusurlu olduğunu düşünerek karşı bi hak savunabilrimiyim.Cezalar çok ağır mağdur olmak istemiyorum..^tane 2 nolu kdv beyanı verilmemiş durumda ...acil yardımlarınız bekliyorum ....teşekkürler

Ynt: kdv tevkifatlı fatura kesmede usül ve esaslar

2 no lu KDV Beyannamesinin mazereti yok. Malesef vermeniz lazım. Ceza konusunda ise hatanın sizden kaynaklanmadığına dair kendinizden eminseniz mükellefle konuşun.

Ynt: kdv tevkifatlı fatura kesmede usül ve esaslar

hem vergi ziyaı hem de özel usülsüzlük ,3 beyanname yandık desenize...özel usülsüzlükler de uzlaşmaya girmiyormuş...:(iyi haber verecek olan var mı bana?

Ynt: Kdv tevkifatlı fatura kesmede usül ve esaslar

Düzenlenecek tevkifatlı faturaların şekil şartı bellidir.Matrah,kdv,tevkif edilen kdv vs.alt alta sıralanmalıdır.İlk bakışta bunlar görülmelidir.Ayrıca bulmaca çözermiş gibi faturayı çözmeye çalışamayacağımızdan hatayı mükellefe yıkmaya çalışabilirsiniz ancak,bu tip alışlarda tevkifatın olması gerektiğini bilmemiz hususunda karşı tarafta savunmaya geçecektir.Yani onlarda topu size atmaya çalışacaklardır.Bu gibi işlerde cazaya katlanmak üzücü belki ama yarı yarıya paylaşmaya çalışın. Saygılar.

bence de alt alta sıralanmış olmalı ancak bu faturada altta olan boşluğa tükenmez kalemle yazılmış yani asıl matrah artı kdv olan kısmında bi yazı yok...altta olunca gözden kaçabiliyor....usüle aykırı olduğunu düşünürsek bu durumu düzeltmek konusunda bişeyler yapamzmıyız,bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın zor durumdayım..teşekkürler

Merhaba ;

Bence bu olayda paylaşılacak olan bilgi sn Twolf'un yazdıklarıdır.

twolf ' Alıntı:
.................................. ancak,bu tip alışlarda tevkifatın olması gerektiğini bilmemiz hususunda karşı tarafta savunmaya geçecektir.Yani onlarda topu size atmaya çalışacaklardır.Bu gibi işlerde cazaya katlanmak üzücü belki ama yarı yarıya paylaşmaya çalışın. Saygılar.

Faturanın matrah +kdv+ genel toplam bölümleri bilgisayar çıktısı şeklinde, bunlar üzerinde hiç oynama yapılmadan altta tükenmez kalemle 1/2 tevkif edilen kdv+genel toplam mı yazılmış?

Faturanın genel toplamı olarak yazı ile bilgisayar çıktısı mı yazılmış? Tükenmez kalemle çıkan sonuç mu yazılı?

Faturada düzeltme ibaresini gösteren herhangi bir ibare "tarafımızdan düzeltilmiştir vb.." var mı? Kaç tane iki nolu verilmemiş durumda? Karşı firma bunları beyan edip liste olarak vermiş mi?

Konu hakkında faturaya itiraz süresi üzücü olan taraf. Ancak itiraz süresi içerisinde zaten siz muhasebe evraklarını almadığınızdan, haberdar olmadığınızdan sizin bir yönlendirme yapabilmeniz mümkün değil.

tevkşifat olması gereken yerde değil vyani faturanın altında kalemle yazılmış.bilgisayarla yazılan kısımda hiç birşey yok .Gözden kaçabiliyor.Karşı taraf bunları beyan etmiş zaten beni uyaran vergi dairesi ...yapabileceğim hiçbirşey yok mu? 3 tane kdv 2 beyanı yazık yaaaa

91 seri no?lu KDV Kanunu Genel Tebliğinin ?8- Tevkifata Tabi Hizmetleri İfa Eden Mükelleflerin Yapacakları İşlemler? başlıklı bölümünün ?a) Belge Düzeni? başlıklı alt bölümünde; ?Tevkifat kapsamına giren hizmetleri ifa eden mükellefler düzenleyecekleri faturada işlem bedelini, hesaplanan KDV?ni, tevkifat miktarını ve tahsil edilecek toplam meblağı göstereceklerdir.? hükmü yer almaktadır.

Burada şekli kusur fatura düzenleyen satıcıda olmakla birlikte bu sizin 2 no'lu KDV beyannamesi vermeniz gerçeğini değiştirmeyecektir.

Ayrıca sizin tevkif edip devlete ödemeniz gereken KDV'yi satıcıya ödediğiniz gerçeği karşısında en azından vergi aslını satıcı firmadan tahsil etmelisiniz.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Bence bu olayda paylaşılacak olan bilgi sn Twolf'un yazdıklarıdır.

twolf ' Alıntı:
.................................. ancak,bu tip alışlarda tevkifatın olması gerektiğini bilmemiz hususunda karşı tarafta savunmaya geçecektir.Yani onlarda topu size atmaya çalışacaklardır.Bu gibi işlerde cazaya katlanmak üzücü belki ama yarı yarıya paylaşmaya çalışın. Saygılar.

katılıyorum bu bir çözüm olabilir belki ama karşı taraf kabul etmeye yanaşmayacaktır sizde müşteriniz vasıtasıyla alışveriş yapmam baskısı uygulatabilirsiniz

günaydın kolay gelsin,
arkadaşlar tevkifatlı aldığımız bir malı aynı tutardan başka bir firmaya satacağız faturayı tevkifatlı mı kesmemiz gerekiyor

a-ce ' Alıntı:
günaydın kolay gelsin,
arkadaşlar tevkifatlı aldığımız bir malı aynı tutardan başka bir firmaya satacağız faturayı tevkifatlı mı kesmemiz gerekiyor
evet tevkifatlı düzenleyeceksiniz.