Kıdem-İhbar Tazminatı.

Yeniyurt

Katkı Sunan Üye
İşveren tarafından işten çıkarılan işçi için kıdem ve ihbar tazminatı varsa kullanılmamış izin ücretlerinin ödeneceği malum. işveren işten çıkartıyor, kıdem ihbar ve izin ücretlerin ödemek istiyor ama işçiye ulaşamıyor.. işkur a İAB verildi. nasıl bir yol takip etmeliyiz. İkamet adresine iadeli taahhütlü bir yazı göndersek gel tazminatlarını al diye yeterli olurmu ?

Ynt: Kıdem-İhbar Tazminatı.

noterden göndermeniz daha iyi olur. çünkü bu hakları sizinde bildiğiniz gibi 10 yıl süre ile saklı kalıyor. 10 yıl sonra çıkıpta sizden faizi ile birlikte isteme hakkı olabilir. siz en iyisi karşılık ayırıp bekletin. mahkemelik de olsanız noterden kendisine parasını alması için davette bulunduğunuzdan dolayı faiz isteme hakkı olmayabilir.

Ücretleri bankadan ödüyor iseniz hesabına yatırabilirsiniz. Ayrıca bildirime gerek kalmaz.

İbraname alınmadan ödeme yapılmaz. Sonra dava açar.

ödeme yaptığınızı belge ile ispatladıktan sonra ibranemenin hükmü olurmu acaba? sonuçta bankaya yatırılsa, dekontunda ayrıntılı şekilde yazsa problem olmaz diye düşünüyorum.

Bakın ibraname imzalandığı halde çalışanlar dava açıyorlar. Yok şekil şartı tutmuyor, yok baskı altında idim vb.. bir sürü nedenler ileri sürüyorlar.
Elbette bankaya yatırmak sizin için bir ispat aracıdır.
Ancak benim alacağım şu kadar değil şu kadardı,, fazla mesaim, izin hakkım da vardı derse ne olucak.??? 8)

tüm ödemelerini yaptığım ve gerekli imzalarını aldığım eski çalışanlarda gidip iş müfettişliğine şikayette bulunmuşlardı. fakat biz ödeme ve imzalı evraklarla gidince bir sonuç elde edemediler.
geçmiş zamanda iş akdini sonlandırdığımız bir kişi tazminatını almamıştı. tazminatını banka hesabına yatırmıştık. dava açtı ve kazanamadı. elimizde hiçbir imzalanmış evrağımız yoktu.

bir çıkışım daha oldu. buda tazminatını kabul etmedi.bu sefer dedim ki hadi evraklarını imzalamadan tazminatını ödemeyeyim. ne olur ne olmaz. noterden yazı gönderdim gelip tazminatınızı alın diye gelmedi. dava önümüzdeki hafta sonuçlanacak.
bu konudan çoook dertliyim.
insanların hakkını veriyorsunuz , burun kıvırıyorlar, iki tane şahit bulununca davalar kazanılırmış deyip, tutuyorlar mahkemenin yolunu.
tabiki insanlar haklarını alsın, fakat nasıl olsa işçiler kazanıyor , daha fazlasını almak varken, belki daha fazlasını koparırım diye düşünmek neden?
bunlarda benim karşılaşmış olduğum problemler... :-\ :mad:
benim niye çalışmasından memnun olmadığım personeli gidip şikayet edebileceğim, onların onayı ile işten çıkarabileceğim bir kurum yok ;D

haklarını zaten resmi evraklardan hesaplayacaklar. doğru olup olmadığı bordrosundan vs. belli olacak. ama sonuçta paranın ödenip ödenmediğini ispatlamanın en kolay yolu banka gibi kurumla ödenmesi olur.

Bunun yasal yolu eğer kendi rızası ile alacağını almıyorsda sulh hukuk mahkemesine başvurup bir hesaba depo etmektir. İbraname alınmadan ödeme yapılmaz. Bankaya ödeme elbette sağlıklıdır. Ancak ibranamenin anlamı "Benim artık firmadan hiç bir alacağım kalmadı" demektir.

parlak1980 ' Alıntı:
geçmiş zamanda iş akdini sonlandırdığımız bir kişi tazminatını almamıştı. tazminatını banka hesabına yatırmıştık. dava açtı ve kazanamadı. elimizde hiçbir imzalanmış evrağımız yoktu.

sayın güroy yukarıda alıntı arkadaşımızın anlatmasına göre yaşanmış bir örnek ... sonuç olarak parasını verip vermediğini ispatlamak yeterli. ama hesaplanan para doğrumu yanlışmı o ayrı bir dava konusu.

Evet bende ounu söylüyorum. banka ile ödeme sadece dava halinde ispat aracı.
Ben 15 değil 30 alıcaktım derse ne olucak?

ben artık olaya şu şekilde yaklaşıyorum.
tazminatını kabul etmedimi, noterden bir yazı tazminatınızı gelip alın diye;
dava açtığı zaman (davalar 1-2 sene sürebiliyor) zaten kazansada benden vermemiş olduğum tazminatını alacak. fakat bunun için uzun süre mahkeme sonuçlanana kadar uğraşacak.
diğer türlü tazminatını bankaya yatırdığımda , bir anlamda onu ödüllendirmiş gibi oldum. hem parasını yedi bir güzel, hemde davası sürdü.
ya kazansaydı?