Kıdem-İhbar Tazminatları Muhasebeleştirilmesi Hakkında...

bir kıdem tazminatı bordrosu ve bir ihbar tazminatı bordosu düzenledim. bu bordroları muhasebeleştirirken 335-360 hesapları alacaklandıracağım ve hangi hesapları borçlandıracağım. ayrı ayrı belirtirseniz sevinirim. Teşekkürler...

kıdem-ihbar

Öncelikle ayrılan personelin iş tanımına bakmak gerekiyor. 720,730,740,750,760,770 hesaplar kullanılabilir.

--------------/---------------------
760 B (BRÜT)
770 B (BRÜT)
335 A
360 A

------------------------------------

Re: kıdem-ihbar

Merhaba;

Evet Sayın Misafir haklı.Kıdem tazminatını ödediğiniz kişinin statüsüne bakmanız gerekli.Yani;

770 Genel Yönetim mi?,
720 Direkt İşçilik mi?,
730 Genel Yönetim mi?

Hangisi ise o hesabı borçlandırıyorsunuz.

Kolay gelsin.

kıdem-ihbar tazminatları muhasebeleştirilmesi hakkında...

personel hesaplarını nerede muhasebeleştiriyorsanız kıdem ve ihbar tazminatlarını da orada muhasebeleştiriyorsunuz.

örnek olarak
770 genel yönetim giderleri
770 10 personel giderleri
770 10 01 brüt ücret
770 10 02 ssk işveren payı
770 10 02 ssk işsz.işv.payı
770 10 03 kıdem tazminatları
770 10 04 ihbar tazminatları

gibi.

iyi çalışmalar.

kıdem tazminatı ödemesinde karşılık ayrılması durumunda kıdem tazminatı ödenirken bu karşılıktan muhasebeleştirilmesi gerekmezmi

FUAT' Alıntı:
kıdem tazminatı ödemesinde karşılık ayrılması durumunda kıdem tazminatı ödenirken bu karşılıktan muhasebeleştirilmesi gerekmezmi

KARŞILIĞIN KAPATILMASI LAZIM O PERSONEL İÇİN AYRILAN KADARININ

TAZMİNAT KARŞILIĞI

Sevgili arkadaşlar cevplarınıza teşekkür ederim. Biz karşılık ayırmamıştık. Sanırım direkt gider hesaplarıyla muhasebeleştireceğiz.Teşekkürler.

merhabalar kıdem tazminatına ait olan gelir vergisi kesintisi muhtasarda gösterilmedi izleyen ayda bir düzeltme yapılabilirmi veya bu hatayı düzeltmenin farklı bir yolu varmıdır. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Ynt: kıdem-ihbar tazminatları muhasebeleştirilmesi hakkında...

Kıdem tazminatından gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Bu nedenle muhtasarda da gösterilmez. Yalnız dv kesilir.

Ynt: Kıdem-İhbar Tazminatları Muhasebeleştirilmesi Hakkında...

Yukarda belirtildiği gibi kıdem /ihbar tazminatları o çalışanın normal ücreti nerde borçlanıyorsa o ana hesap altında bir yardımcı hesapta izlenmelidir.

özür dilerim ihbar yazdığımı düşünüyordum kıdem olrak yanlış yazdım sorumu ilhbar için soruyorum

gülayakkan ' Alıntı:
özür dilerim ihbar yazdığımı düşünüyordum kıdem olrak yanlış yazdım sorumu ilhbar için soruyorum

Merhaba,
İhbar Tazminatına ait Gelir Vergisini beyan etmeyi unuttuysanız bir düzeltme beyannamesi (371 talepli) ile beyan etmeli ve 15 gün içinde ödemelisiniz.

selam lar yıllık ücretli izinde kesilen ssk primi ile bodroda kesilen prim arasındaki fark nereye atılmalıyyaya arkadaşlarbewn