Kıdem-İhbar Tazminat Bordrosu

Ayşe Gültekin

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Bir personel 31.12.2013 tarihinde işten çıkarılacak.
Aynı işyerinde geçtiği süreler şöyle;

1.Giriş 01.10.2009
1.Çıkış 31.10.2010 bu dönemde 1 yıllık kıdemini doldurmuştu

Yine aynı işyerine;

2.Giriş 01.11.2010
2.Çıkış 31.12.2013

bu personel için şimdi tazminat bordrosu hazırlarken, ilk girdiği çıktığı dönem için ayrı ihbarsız sosyal yardımlar dahil tazminat bordrosu hazırladım,

2.girdiği çıktığı dönem içinde şuanki maaşına sosyal yardımlar dahil, ihbar ve kıdem tazminatı uygulayıp bordrosunu hazırladık..

Ancak aynı işveren olduğu için bu dönemler acaba birleşerek mi dikkate alınmalıydı? yoksa yaptığım işlem doğru mu?

Birleştirerek yapmanız doğru olanıdır. 31.12.2013 Tarihi itibariyle giydirilmiş en son aylık brüt ücretini baz almanız gerekir. İşçinin kıdemi 01.10.2009 dan başlar 31.12.2013 te biter.

farkındalık için soruyorum;

aynı iş yeri derken aynı işverenin aynı işyerinde fakat farklı sigorta sicil nolu firmasına mı yapıldı. (giriş-çıkış işlemi)
eğer bu işlem devir niteliğinde olduysa miller57 üstadımız çok net şekilde açıklamış.

Çalışma süreleri belirtilirken,ayrımın neye göre böyle yapılmış olduğu belirtilmemiş ama aynı işverenliğe bağlı ister aynı ,ister farklı işyeri sicil numaraları olsun farketmez,böyle ise sn.Miller57 nin görüşü uygundur.
Olayda iki farklı firma/tüzel kişilik durumu yok düşüncesindeyim.

teşekkür ederim cevaplarınız için.

şöyle izah edeyim..

Şirketin; sigorta numarasında; hem sekreter, hem büro personeli hemde tehlikeli işlerde çalışan işçiler aynı sigorta dosyasında 31.10.2010 tarihine kadar işlem görüyorlardı. 31.10.2010 tarihinde bu tehlikeli işlerde çalışan işçileri, tehlike derecesi sebebiyle, diğer elemanlardan ayrı tutularak farklı numarada sigorta dosyası açılıp işçiler bu işyeri sigorta dosyasına Nakil oldu. Yani giriş çıkışlar bu şekilde gerçekleşti. İleride SGK tarafından yaptırımla karşılaşmamak için bu işçilere ayrı dosya açıldı.

bu personelde tehlikeli işlerde çalışıyor ve ilk giriş çıkış yapıldığı dosyadan alınıp 01.11.2010 da yeni sigorta dosyası açılan aynı işverene ait aynı adres geçerli olan farklı sigorta numarasında sigortalı olarak devam etti.

bu durumda sn.miller57 in dediği gibi bu süreleri birleştirmem gerekiyor sonucuna vardım..

8 haftalık ihbar vereceksiniz kafanıza göre kesemezsiniz kıdemini de günü gününe tam vereceksiniz varsa yıllık izin hakkını da vereceksiniz son aldığı brüt ücretten hesaplayacaksınız olay gayet açık ve net

Aynı firma bünyesinde ise kıdem başlangıç tarihini ilk işe girişi olarak kabul edilir. Firma nakil yaparken istisnai durum bildirerek giriş yapmalıdır. Hak kayıplarının olmaması dileği ile iyi çalışmalar...

Aylık brüt deyimi eksik bir deyim. Bu tazminatların hesaplanacağı ücret " YÜKLÜ ÜCRET" tabiridir. Bu ücretin içersine brüt ücret+varsa ikramiye payı+tüm sosyal yardımlar+düzenli hale gelmiş prim vs gibi tüm ödemeler eklenir.

sadece meraktan soruyorum.

Ayşe hanımın olayında ilk dönemdeki çıkış istifa olsaydı yinede tazminatta süre birleşiminde bu 1 yıllık kıdem dönemi dikkate alınır mıydı?

Alınmazdı. İşletme sahibinin inisiyatifinde olurdu. Yada işçi işverene dava açar

Merhaba,

Bir personel 31.12.2013 tarihinde işten çıkarılacak.
Aynı işyerinde geçtiği süreler şöyle;

1.Giriş 01.10.2009
1.Çıkış 31.10.2010 bu dönemde 1 yıllık kıdemini doldurmuştu

Yine aynı işyerine;

2.Giriş 01.11.2010
2.Çıkış 31.12.2013

bu personel için şimdi tazminat bordrosu hazırlarken, ilk girdiği çıktığı dönem için ayrı ihbarsız sosyal yardımlar dahil tazminat bordrosu hazırladım,

2.girdiği çıktığı dönem içinde şuanki maaşına sosyal yardımlar dahil, ihbar ve kıdem tazminatı uygulayıp bordrosunu hazırladık..

Ancak aynı işveren olduğu için bu dönemler acaba birleşerek mi dikkate alınmalıydı? yoksa yaptığım işlem doğru mu?

Ayşe hanımın olayında ilk dönemdeki çıkış istifa olsaydı yinede tazminatta süre birleşiminde bu 1 yıllık kıdem dönemi dikkate alınır mıydı?

İhtilaf konusu olurdu.
Çok daha sonra işci davacı olup "ben kendi irademle değil, işveren baskısı /dayatması sonucu ,işimi kaybetmemek için istifa etmek zorunda kaldım"derse,mahkemenin işcinin aralıksız yarın 01.11 de işe işe alınmış olması ile kıdeme bağlı haklar ve bu kapsamda k.tazminatını daha az ödemek maksadı da taşıyan bu durum karşısında, sanırm işci lehine karar vermesi yüksek ihtimal olurdu.(her olay için kendine özgü koşulları olabilir,ben genel değerlendirme yaptım)

Eğer istifa usule uygun ise ,herhangi bir muvazaa yok ise , ilk dönem kıdem hesabına eklenmez.
Ancak burda giriş çıkış arasında zaman aralığı olmaması, sanki biraz muvazaa izlenimi veriyor. Mahkeme kararı her özel duruma göre veriliyor.

Son düzenleme: