Kıdem tazminatı gider yeri

terapist13

Katkı Sunan Üye
kıdem tazminatı karşılığı ayrılmayan bir üretim işletmesinde
üretim işçisine ödenen kıdem tazminatı
770 mi
730 mu olmalı

Ynt: Kıdem tazminatı gider yeri

Görüşüm 770 olmasıdır.Çünkü tazminat üretimin maliyetiyle ilgili değildir.
Saygılar.

Ben işçi maliyetlerinde 730 no lu hesabı kullanıyorsam kıdem/ihbar tazminatlarında da aynı ana hesabı kullanıyorum. Yani 730

sayın twolf'a katılıyorum
geçmiş yılların bir maliyeti olan kıdem tazminatının
bu ay üretilen mamülle bir ilgisi yok
o nedenle bu ay üretilen mamülün maliyetyine girmemesi gerekir
diye düşünüyorum.
ihbar tazminatı 730 olabilir
ama genel uygulama nasıl
onu bilmiyorum.

üretimle alakalı çalışan personele ait tüm giderler 730 da muhasebeleştirilir.

Selamlar
Cevapta Düzeltme yapmak gerekecek galiba. :)
Çünkü tazminatların üretim maliyetiyle ilişkilendirilebileceği hakkkında epeyce yorum buldum.Tabi burada önce bir karşılıktan bahsediliyor.Siz ise "karşılık ayırmadan" diyorsunuz.Bu,ne derece önem taşır bilemiyorum.
Bu konuda yazılmış bir yorumu paylaşayım.Ona göre kararı siz verin.

ALINTIDIR

6.4. Kıdem Tazminatının Muhasebeleştirilmesi

Kıdem tazminatının mamul maliyetine yansıtılmasında uygulanacak muhasebeleştirme işlemi de yıllık izin, tatil ve ikramiye ödemelerinde olduğu gibidir.

Muhasebe Sistemi Uygulama Tebliğine göre kıdem tazminatlarının karşilık ayrılmak suretiyle gider yazılması böylece kıdem tazminat türünün yıllara dağıtılması benimsenmiştir. İlk defa kıdem tazminatı ayrılmasında kıdem yükü ne tür işçilik ile ilgili ise o hesaplar örnegin 720. Direk İşçilik Gideri Hesabı, 730. Genel Üretim Giderleri Hesabı, 770. Genel Yönetim Gideri Hesabı gibi hesaplar borçlanır 472. Kıdem Tazminatı Karşilığı Hesabı alacaklanır. İzleyen dönemde kıdem tazminatı ödenecegi zaman birinci madde 472. Kıdem Tazminatı Karşilığı Hesabı borçlanır, 372. Kıdem Tazminatı Karşilığı Hesabı alacaklanır. İkinci Madde 372. Kıdem Tazminatı Karşilığı Hesabı borçlu 100. Kasa Hesabı alacaklı olur. Bu arada ödeme yapılmayan kısım var ise Kanunen Kabul Edilmeyen Gider Hesabına aktarılır.

Geçmiş döneme ait ilk kez kıdem tazminatı ayrılacağı zaman toplam tutar beş yıla bölünür ve yıllık yük bulunur. Bu yük 681.Önceki Dönem Gider ve Zarar Hesabına borç 472.Kıdem Tazminatı Karşilığı Hesabına alacak yazılır. (Hacırüstemoğlu,1995:129)

Öncelikle kıdem tazminatı yıllık olarak bütçelenir, bütçelenmiş kıdem tazminatının bir aya düşen payı her ay karşilık hesabı kullanılarak genel üretim giderleri hesabı aracılığı ile mamul maliyetine yansıtılır. Kıdem tazminatı ödemesi yapıldığında da karşilık hesabı borçlandırılarak kapatılır.

Kıdem Tazminatı Tutarı = Hizmet (Kıdem) Süresi x Son Günlük Brüt Ücret Tutarı x 30

Ancak yasalarda kıdem tazminatına bir üst sınır getirilmiştir. Buna göre, devlet memurları kanununa tabi en yüksek devlet memurlarına T.C. Emekli Sandığı Kanunu Hükümlerine göre, bir hizmet yılı için ödenecek en yüksek emeklilik ikramiyesini aşamayacağı esasını getirmiştir. Böylece kıdem tazminatının üst sınırı devlet memuru için öngörülen emeklilik ikramiyesine bağlanmış olmaktadır. ( Akdoğan, 2000: 285)

ÖRNEK

Bir üretim işletmesinde 1998 yılı başinda o yıl işçilerin hak kazanacakları kıdem tazminatı tutarının 3.120 milyon TL olacağı tahmin edilmiştir. 1998 yılı sonunda Ali Yorgun adlı işçinin emekli olacağı ve yıl sonu itibari ile 850 000 000 TL kıdem tazminatı alacağı bildirilmiştir. Bu verilere göre 1998 yılı boyunca her ay yapılması gereken kayıt için aylık kıdem tazminatı karşilığının hesaplanması gerekmektedir. ( Yükçü, 1999: 127)

3.120.000.000 TL / 12 ay = 260.000.000 TL

730 ? G.Ü.G 260.000.000 TL

472 ? Kıdem Tazminatı Karşilığı 260.000.000 TL

Çalisan işçilerin üretim bölümünde olduğu kabul edildiğinde 730 No?lu hesaba yükleme yapılmıştır. Pazarlama elemanları için 760, araştırma geliştirme elemanları için 750, genel yönetim elemanları için 770 Genel Yönetim Gideri Hesabı kullanılması gerekmektedir.

Aylık olarak gider kaydedilen yukarıdaki tutarın kanunen kabul edilen bir gider olabilmesi için ödemenin yapılmış olması gerekmektedir. Ödeme yapıldığı için yukarıdaki tutarı nazım hesaplarda kanunen kabul edilmeyen gider olarak işlenmesi gerekmektedir.

900 ? Kanunen Kabul Edilmeyen Gider 260.000.000

901 ? Kanunen Kabul Edilmeyen Gider Karşılığı 260.000.000

6.5. Harekete Geçirme Maliyetinin Muhasebeleştirilmesi

Üretime başlamadan önce makine ve işgücünün üretime geçirilmesini planlamak amacıyla üretim yapılmaksızın yapılan işçilik giderleri harekete geçirme maliyeti olarak bilinmektedir.

Bu işçilik maliyetleri doğrudan doğruya o sipariş veya üretimle ilişkisi kurulabilirse Direkt İşçilik Maliyetlerine aksi takdirde G.Ü.G aracılığıyla ilgili dönemdeki üretilen tüm mamul maliyetine yansıtılabilir.

6.6. Sosyal Sigorta İşveren Hissesi Primlerinin

Muhasebeleştirilmesi

Bilindiği gibi Sosyal sigorta primleri hem işçiden hem de işverenden kesilmektedir. İşçiden kesilen bölüm brüt ücretin içerisinde yer aldığından direkt veya endirekt işçilik gideri olarak mamul maliyetine yansımaktadır. Ancak işverenden kesilen bölüm ise brüt ücretin dışında ayrıca hesaplanmaktadır. Bu işveren primleri genel üretim giderleri ile mamul maliyetine yansımaktadır. (Yükçü, 1999: 129)

6.7. Verimlilik Primlerinin Muhasebeleştirilmesi

Bilindiği gibi işçilik verimini artırabilmek için çesitli üretimi teşvik edici primlerin ödenmesi mümkündür. İster safha maliyet sistemi, isterse sipariş maliyet sistemi uygulanıyor olsun ödenen primlerle üretilen mamul arasında net bir ilişki kurulabiliyorsa, verimlilik primleri ödemeleri ilgili sipariş veya safha maliyetin yüklenmesi uygundur.

7. DİREKT İŞÇİLİK GİDERLERİNİN
MUHASEBELEŞTİRİLMESİ

7/A UYGULANMASINDA ŞÖYLE OLMALIDIR.

720.Direkt İşçilik Giderleri Hs.
-Üretim İşçilikleri
730.Genel Üretim Giderleri
-Boşa Geçen Zaman İşçiliği
-Fazla Çalışma ve Vardiya Primleri
-Yıllık İzin ve İkramiyeler
-Kıdem Tazminatları
-Sosyal Yardımlar
-SSK İşveren primi

335.Personele Borçlar Hs.
360.Ödenecek Vergi ve Fonlar
361.Ödenecek Sosyal Kesintiler Hs.
369.Ödenecek Diğer Yükümlülükler Hs.

ücret tahakkuku

151.Yarımamul-Üretim Hs.

721.Direkt İşçilik Yansıtma Hs.
731.Genel Üretim Gideri Yansıtma Hs.

YANSITMA HESAPLARI İLE YANSITMA

152.Mamuller Hs.

151.Yarımamul Üretim Hs.

mamul maliyetinin oluşması

721.Direkt İşçilik Yansıtma Hs.
731.Genel Üretim Gideri Yansıtma Hs.

720.Direkt İşçilik Giderleri Hs.
730.Genel Üretim Giderleri Hs.

yansıtma hesaplarının kapatılması (dönem sononda)

7/B UYGULANMASINDA İSE;

791.İşçi Ücret ve Giderleri Hs.

335.Personale Borçlar Hs.
360.Ödenecek Vergi ve Güvenlik Kesintileri Hs.
361.Ödenecek Sosyal Güvenlik Kesintileri Hs.
369.Ödenecek Diğer Yükümlülükler Hs.

ücret tahakkuku

799.Üretim Maliyeti Hs.

798.Gider Çeşitleri Yansıtma Hs.

yansıtma hesabı ile yansıtma

152.Mamuller Hs.
799.Üretim Maliyeti Hs.

mamul maliyetinin oluşması

798.Gider Çeşitleri Yansıtma Hs.

791.İşçi Ücret ve Giderleri Hs.

yansıtma hesabının kapatılması (dönem sonunda)

(Hacırüstemoğlu,1995:131)

Ayrıca,
İTÜ'nün maliyet konusunda hazırlamış olduğu çok detaylı bir dökümanıda paylaşmak isterim.
Aşağıdaki linke tıkladığınızda pdf dosyası kaydedilecektir.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...sg=AFQjCNE2jmPBNn1KQdOHhYAN_nsqpZFnpA&cad=rja

Saygılar

karşılık ayrılırken problem yok
tabiki 730
benim çelişkide kaldığım konu;
karşılık ayırmamışınız ve 20 yıllık bir üretim işçisini
işten çıkardınız
kıdem tazminatı 730 mu 770'mi olacak.
eğer 730 olursa geçmiş yılların ilgilendiren bir gideri
bu dönemin üretimi ile ilişkilendirmiş olacaksınız
buda üretim maliyetlerinizin sapmasına neden olabilir.
atıyorum böyle 10 işçi çıkarsanız üretim maliyetindeki sapmayı düşünün.
bunun için 770 olabilir diye düşünüyorum.

kıdem tazminatı karşılıkta ayrılsa ödendiği zaman gidere dönüşür.bu yüzden geçmiş yıl gideri demek bence doğru değil.bu yıl ödendiği için ve üretimde çalışan personele ödendiği için 730.
10 işçi çıkarsa 10 ununkide 730 üretim maliyetlerinde de sapma olursa olur,yapacak bişey yok.

sayın mrc
karşılık ayrılan kıdem tazminatları
önceki yıllarda gider yazıldığı için
ödendiği dönemde gider yazılmaz
sadece matrahdan düşülür.
karşılık ayrılmış olsaydı zaten problem yoktu.

gidere dönüşme konusunda haklısınız düşüncemi yanlış ifade etmişim.
ama 730 .

Bir spk tebliği buldum nihayet.

KIDEM TAZMİNATI KARŞILIĞI

(Uzun Vadeli)

Belirlenecek esaslar çerçevesinde ayrılacak kıdem tazminatlarının izlendiği hesaptır.

SPK mevzuatına göre; işletmelerin, ilgili bulunduğu hesap dönemleri sonu itibariyle kıdem tazminatı yükümlülüklerini hesaplamaları ve bu yükümlülük nedeniyle cari dönemde ortaya çıkan kıdem tazminatı artışları için karşılık ayırmaları şarttır.

Ancak, yukarıdaki hüküm kapsamına giren işletmeler, bu yükümlülüğün doğduğu hesap döneminden önceki dönemlere rastlayan kıdem tazminatı tutarları için en az 5 en çok 10 yılda eşit taksitlerle karşılık ayırırlar. Kıdem tazminatı karşılıkları genel yönetim veya faaliyet giderleri olarak muhasebeleştirilir.

Kıdem tazminatı için ayrılan karşılıklar, aksine bir düzenleme yapılmadıkça, vergi mevzuatı açısından kanunen kabul edilmeyen bir gider niteliğindedir.

(SPK Tebliği seri XI no: 1 md. 42)