Kıdem Tazminatı Ödemesinin Kriterleri

personel

Katkı Sunan Üye
Normalde Kıdem Tazminatı, ya emekli olunca yada işverence fesih halinde ödeniyor..

Hak edilen Kıdem Tazminatını yukardaki gerekçeler dışında alma imkanım varmı?VArsa ne gibi mazeretimin geçerli olması gerekiyor..

Ynt: Kıdem Tazminatı ödemesinin Kriterleri

askerlik, emeklilik için sadece yaşın beklenmesi, kadın işalanın evlenmesi durumunda 1 yıl içinde çıkar ise ve işalan haklı nedenle fesis şartlarına göre çıkar ise.

Ynt: Kıdem Tazminatı ödemesinin Kriterleri

Valla hayal görüyom zannettim.Bootlar cevap verdi zannettim.Bu ne hız..Çok sağaolun arkadaşlar..:)

Ynt: Kıdem Tazminatı Ödemesinin Kriterleri

Emekliliği hak etmeden kendi isteği ile işten ayrılan işçiye de kıdem tazminatı ödenebilir. Şöyleki; prim ödeme gün sayısını ve sigortalılık süresini tamamladığı halde henüz emeklilik için gerekli yaş şartını tamamlamamış işçi kendi isteği ile ayrıldığında kıdem tazminatı ödenir.

mrb.

Kerimcaniklı ye katılıyorum ancak, Bu durumunu sigortadan emekliliğe hak kazanacağını ispat eden bi belge ile müracatı bence daha sağlıklı olur..

tşk..

Merhaba arkadaşlar,
sizlerin başına geldi mi bilmiyorum ama yaptığı iş nedeniyle sağlığının bozulduğunu ileri sürerek işten ayrılmak isteyen işçiye de kıdem tazminatı ödeyebiliyoruz.
Bir çalışanımızın işe başladığında hiç bir sağlık problemi yoktu, ancak zaman içerisinde çalışma koşulları nedeniyle ( kısa süreli de olsa sürekli istirahat alıyordu ve bel fıtığı olması nedeniyle işten ayrılmıak istemişti ) sağlığının bozulduğunu ileri sürüp işten ayrılmak istedi ve işverenden tazminat talep etti, bizde ödedik.
Ama bu gibi durumlar diğer çalışanlara kötü örnek olacak şekilde olmamalı, çünkü bu durumu öğrenen her personel bunu bir şekilde işi kılıfına uydurup çevresindeki tanıdık doktorlardan bu tür raporlar alarak kısa yoldan tazminatlarını alma yoluna başvurabiliyorlar.

iş akdini fesh ettiğimiz bir personle kıdem ve ihbar tazminatını ödedeik.aslında araştırdığımda ihbar tazminatını ödemememiz gerekmediğini öğrendim.mahkeme söz konusu olduğunda duruma nasıl bakılır acaba?
fazla ödeme yaptığımız için haksız durumamı düşeriz.
Saygılar...

Parlak mahkeme niye hak etmediği halde fazla ödeme yaptın demez. Ancak SSK açısından sorun olur. Şöyleki; yaptığınız ödeme kanun gereği olmadığı için ihbar tazminatı sayılmaz ve ücret olarak değerlendirilir. Bu nedenle SSK kesintilerinin yapılarak aylık bildirgede gösterilmesi gerekirdi. Selamlar.