Kira Kontratı Hk..

fatmanur

Katkı Sunan Üye
herkese kolay gelsin

2004 yılında bir mağaza kiralandı ve kira kontratı ile vergi dairesine bilgi verildi .. şimdi mağazamız başka bir adrese taşındı.Daha önce yapılan kira konrtatı 5 yıllık süreyi kapsıyordu . Bu kira kontratı ile ilgili herhangi bir işlem yapmak gerekiyormu ? Kira stopajı ödememek için
teşekkürler

sayın fatmanur

kira kontratı ile anlaşma yaptıysanız stopajı ödemek zorundasınız faturalı kira ödemelerinde stopaj ödemessiniz yeni iş yerine tasındıgınızda vergi dairesine dilekçe ve ekinde yeni kira kontratınızıda vermeniz gerekir tabi bu işlem aynı vergi dairesi sınırları içinde ise geçerlidir farklı bir vergi dairesi sınırı içine giriyorsanız prosedür farklıdır

saygılarımla
taner öztürk

yeni işyeri aynı il sınarları içinde kararı yeni aldık ve tescil yaptık yalnız henüz maliyeye bildirlmedi gazetenin çıkmasını bekliyorum
Benim sormak istediğim önceki kira kontratı ile ilgili herhangi bir işlem yapmak lazım mı ??

vergi dairesine herhangi bir bildirime gerek yoktur yeni kira konntratınızı daireye beyan ettiginizde eski kontratın hükmü kalmayacaktır

saygılarımla
taner öztürk

[email protected]

Eski kira kontratını, karşılıklık olarak, falanca tarih itibariyle, feshedildiğini gösteren bir FESİHNAME düzenlense çok uygun olur, ileride doğabilecek çok problemi halleder. Gerçi yeni işyerine taşınmanız vergisel olarak eski işyerinden taşındığını gösteriyor fakat, borçlar kanunu hükümleri de var. Eski mal sahibi, şu benim kalan kiraları verin bakalım dermi? Vergisel olarakta o işyeriyle ilgili stopaj mükellefiyetinin sona erdiğini bu fesihnameyle ispatlayabilmekte fayda var.

AYHAN ALAYLI

Ynt: Kira Kontratı Hk..

2006 DA ECZANEMİ 5 YILLIK KONTRAT YAPARAK KİRALADIM.2009 İTİBARİ İLE BAŞKA YERE NAKİL DÜŞÜNÜYORUM.AMA DÜKKAN SAHİBİ GERİ KALAN KİRALARI MAHKEME KARARI İLE ALIRIM DEDİ.ŞU DURUMDA NELER YAPILABİLİR.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

küçük harf kullanmadığım için özür dilerim :-X :-X

konuyu avukatanıza danışmanızda fayda var.