Komisyon faturası kesebilmek ve bedelinin ödenmesi.?

merhaba çalıştığımız üretici firma komisyon sözleşmesi imzalamayı önce kabul edip aylarca oyaladı...şimdi de kabul etmiyor...ve şimdi ücretimizi alma zamanımız geldi...komisyon faturamızı kestik ...ancak sözleşmeyi imzalamadan fatura keser alırsınız sözleşmesiz çalışalım dedikleri için bazı konular havada kaldı...
kestiğimiz faturaya herhangi bir itirazı olacak olursa , nasıl bir yol izlemeliyiz...bildiğim kadarıyla maliye , fatura iptallerine ve düzeltmelerine çok sıcak bakmıyor...
ve açık fatura ile kapalı fatura arasındaki avantaj ve dezavantajları merak ediyorum...bugün açık fatura kestim..henüz faturadaki bedeli almış değiliz...bedeli 8000tl nin üzerinde olunca elden değil bankaya yatıyormuş...bu durumda da firma bankadan alacağı dekont ile hesabını kapatıyormuş...benim bedeli bankadan alınca bedeli yatıran firmaya karşı yapmam gereken bir sorumluluk kalıyor mu ?

Forum?da konularınızı doğru kategorilere açınız.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Komisyon faturası kesebilmek ve bedelinin ödenmesi.?

stellaizmir ' Alıntı:
merhaba çalıştığımız üretici firma komisyon sözleşmesi imzalamayı önce kabul edip aylarca oyaladı...şimdi de kabul etmiyor...ve şimdi ücretimizi alma zamanımız geldi...komisyon faturamızı kestik ...ancak sözleşmeyi imzalamadan fatura keser alırsınız sözleşmesiz çalışalım dedikleri için bazı konular havada kaldı...
kestiğimiz faturaya herhangi bir itirazı olacak olursa , nasıl bir yol izlemeliyiz...bildiğim kadarıyla maliye , fatura iptallerine ve düzeltmelerine çok sıcak bakmıyor...
ve açık fatura ile kapalı fatura arasındaki avantaj ve dezavantajları merak ediyorum...bugün açık fatura kestim..henüz faturadaki bedeli almış değiliz...bedeli 8000tl nin üzerinde olunca elden değil bankaya yatıyormuş...bu durumda da firma bankadan alacağı dekont ile hesabını kapatıyormuş...benim bedeli bankadan alınca bedeli yatıran firmaya karşı yapmam gereken bir sorumluluk kalıyor mu ?

Forum?da konularınızı doğru kategorilere açınız.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!
Sayın Stella muhasebecinize ödediğiniz ücrete mali danışmanlık da dahildir.

Açık/kapalı fatura ticarette örf adet olmuştur. Mahkemelik bir durumda durumu ispatlayacak yada açıklayacak herhangi bir durum yoksa, mahkeme ticari örf adet olarak açık/kapalı fatura durumunu isterse dikkate alır istemezse almaz. VUK ' göre faturanın üst tarafı imzalanır. Siz faturayı tebliğ edin, 8 gün içersinde de itiraz gelmezse içerik kabul edilmiştir zaten. 8 bin tl'nin üzerindeki faturalar banka yada çek kredi kartı gibi argümanlarla kapatılmalıdır. Banka mevzuunda sorumlulukdan kastınızı doğrusu anlayamadım.

sayın redice çok teşekkürler cevabınız için.....bugün mali müşavirim de aynı şekilde 8 - 10 gün içinde itiraz gelmezse kabul etmiş sayılır dedi ...4martta fatura kendilerine tebliğ edildi ve bugün 15 mart ..bugüne kadar bir itiraz gelmedi kdvsiz olarak cuma gün akşama doğru yatırmışlar ancak benim hesapta görmem ancak internetten haftasonu olabildi ve bugün hemen aradım KDV ödemediklerine dair ancak firma hiçbir şekilde kdv ödemeyi kabul etmiyor ve komisyon sözleşmeleri KDV DAHİL olur diyor ancak mali müşavirim böyle bir tebliğ , yönetmelik vs bulunmadığını iletti...aklım karıştı....mali müşavirim firmanın bu KDV bedelini bana mutlaka ödemek zorunda olduğunu ve onun hesaplarının açık kalacağını vs anlattı...VUK ta komisyon sözleşmeleri ve kdv nin faturada ne şekilde olması gerektiği konusunda bir madde var mıdır ?

Herşeyi yasalar kanunlar ve yazılı mevzuat içersinde aramayın.
Öncelikle iş yapılmadan önce bu konularda tam mutabakat yapmak şarttır.
İkincisi firma da pek haksız değil. İhracat işlerinde kdv pek telaffuz edilmez.
Ayrıca tutarı bilmiyorum ama ufak bir yüzde için müşterinizi kaybetmeye değer mi onu iyi hesaplayın derim.