Kur Farkında Kdv

Bir firmaya kur farkı ftr kesmemiz gerekiyor.
karşı taraf bana aradaki kur farkına kdv ekleyip keseceğimi söyledi.
bende aradaki kur farkından kdv ayırıp kesmem gerektiğini söyledim buna ait yayınlanan tebliğ varmı? bilgisi olan varsa acil yardımını bekliyorum..... ???

Ynt: kur farkında kdv

105 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
2. Kur Farkları

Bedelin döviz cinsinden veya dövize endekslenerek ifade edildiği işlemlerde, bedelin kısmen veya tamamen vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihten sonra ödenmesi halinde, satıcı lehine ortaya çıkan kur farkı esas itibariyle vade farkı mahiyetinde olduğundan, matrahın bir unsuru olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

Buna göre, teslim veya hizmetin yapıldığı tarih ile bedelin tahsil edildiği tarih arasında ortaya çıkan lehte kur farkı için satıcı tarafından fatura düzenlenmek ve faturada gösterilen kur farkına, teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemler için geçerli olan oran uygulanmak suretiyle KDV hesaplanacaktır.

Bedelin tahsil edildiği tarihte alıcı lehine kur farkı oluşması halinde, kur farkı tutarı üzerinden alıcı tarafından satıcıya bir fatura düzenlenerek, teslim ve hizmetin yapıldığı tarihteki oran üzerinden KDV hesaplanması gerekmektedir.

teşekür ederim..
yani aradaki kur farkına kdv ekleyip ftr edeceğim doğrumu anladım?

Ogün Güneş ' Alıntı:
..

Buna göre, teslim veya hizmetin yapıldığı tarih ile bedelin tahsil edildiği tarih arasında ortaya çıkan lehte kur farkı için satıcı tarafından fatura düzenlenmek ve faturada gösterilen kur farkına, teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemler için geçerli olan oran uygulanmak suretiyle KDV hesaplanacaktır.

...

Evet.

Ynt: Kur Farkında Kdv

günaydın arkadaşlar kolay gelsin,
arkadaşlar, yurt dışı firması kur farkı faturası kesti bununla ilgili kdv-2 hesaplayıp ödememiz gerekir mi
diğer hizmet faturalarını kdv -2 hesaplayıp ödeme yapıyoruz.
saygılarımla;

Kur farkının neden olduğu hizmet veya mal alışının mahiyetine bakmak lazım.Eğer işin aslında varsa kur farkında da vardır

Yurtdışı firması nasıl kur farkı faturası kesiyor? İhracat bedelinden doğan kur farkları direkt gelir/gider hesaplarına kaydedilir. Fatura kesilmez.

değerli üstadlarım konu ihracat değil çinde bir firma bize mal buluyor kısacası ithalatın her aşaması ile bizim adımıza ilgileniyor, biz de bunun karşılığında $ ödeme yapıyoruz o firmada bizim için mal aldığı yerlere çin para biriminden ödeme yapıyor pariteden kaynaklanan farktan dolayı kur farkı faturası kesti.

105 nolu kdv Genel Tebliğinde alıcının lehine kur farkı oluşması halinde kur farkı üzerinden kdv hesaplanacaktır demektedir. (dış iskonto Yöntemi) . o zaman kdv tutarını satıcı firmadan istememiz lazım. buna kim yanaşır. kur farkına iç iskonto yönteminin uygulanması daha doğru olmazmı.

Sizin durumunuzda kur farkı kesilen ana işlem ithalat olduğu için hizmet ithali söz konusudur ve kdv ye tabidir.(2 nolu beyanname)

cevap veren herkese teşekkürler 2 nolu beyanname ile bildirim yapıp ödemesini yapacağız.

kur farkında Kdv uygulamasında bazı konulara dikkat etmenizi öneririm,
1- kur farkı matrah + kdv toplam tutarınının ödenmesinden mi kaynaklanıyor, örneğin mal bedeli 100,00$ kdv 18,00$ = toplam 118,00$ satış günü kur 1,20 TL toplam fatura TL tutarı :118,00 X 1,20 =141,60 TL
ödeme anında 118 $ karşılığı 145,00 tl para tahsil edilmişse, aradaki fark kdv dahil toplam tutar üzerinden oluşan farktır. bu durumda 2,88 TL matrah 0,52 kdv olarak fatura düzenlenmesi gereklidir.

2- sadece matrah ödemesin de mi kaynaklanıyor, bu durumda muhtemelen kdv istisnası var olmuştur, kdv siz kesersiniz kur farkı faturanızı ,dövizli ihraç kayıtlı satışlarda da kdv hesaplanır ancak tahsil edilmez , fatura üstünde ilgili esas faturaya atıfta bulunularak şerh düşülür.

KOGALE35 ' Alıntı:
Bir firmaya kur farkı ftr kesmemiz gerekiyor.
karşı taraf bana aradaki kur farkına kdv ekleyip keseceğimi söyledi.
bende aradaki kur farkından kdv ayırıp kesmem gerektiğini söyledim buna ait yayınlanan tebliğ varmı? bilgisi olan varsa acil yardımını bekliyorum..... ???

Merhaba,

KDV kanunun 24/c bendinde matraha dahil olan unsurlar beliritilmiştir.
Bu unsurlar içinde kur farkı olmamasına rağmen maliye kur farkını vade farkı gibi değerlendirip kur farkının KDV'ye tabi olduğu yönünde özelgeleri bulunmaktaydı. Daha sonra kur farkının KDV'ye tabi olduğunun 105 nolu KDV genel tebliğinde açıklamış oldu.

Kur farkı faturasını keserken dikket edilmesi gereken husus:

Kur farkına konu olan alış/satış faturasındaki KDV'nin dövizli olup olmayacağıdır. Uygulamada sadece mal bedeli döviz KDV'si TL olarak kesilen faturalar olabiliyor. Bu tür faturalarda oluşan kur farkına (alış/satış faturasındaki oran üzerinden) KDV ilave edilerek fatura kesilecektir.
Alış/satış faturasındaki KDV'nin dövizli olması durumunda içi yüzde ile alış/satış faturasındaki KDV oaranı ile kur farkı faturası kesilmesi gerekmektedir.

Kolay gelsin.