Kur farkındaki problem?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba;
01.05.2011 tarihinde 160.000,00 TL (100.000 $) mal alıyoruz, faturası geliyor.
01.06.2011 tarihinde 100.000 $ çek veriyoruz.Çekin vadesi 01.11.2011 tarihidir.
Burada kur farkı faturası hangi tarihte hesaplanıp, kesilir?

Cevaplar için teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Kur farkındaki problem?

Selamlar
Ben şöyle yaparım.
1- Alış tl tutarını belirtmişsiniz zaten
2- 01.06 da verilen çekin kuru 31.05 döviz alış 1,5859 tl olarak dikkate alırım.Haliyle tl tutarı da 158.590 tl yapar.
3- çekin vadesi 01.11 se bunda da 31.10 kurunu alırım..1,7458 tl

Maddeleştirirsem;

153- 160.000
320- 160.000
---------//------------
çek verilmesi
320- 158.590
103- 158.590
------------//------------
320- 1.410
646- 1.410
kur farkı
-----------//----------
103- 174.580
102- 174.580
01.11 çek ödenmesi
----------//------------
656- 15.990
103- 15.990
kur farkı
-----------//------------
Eğer kur farkları faturalaştırılmayacaksa bu şekilde kayıt yapılabilir.

Saygılar

2 yerde kur farkı var.
Mantıken 01.06 da çek verilirken o an ki kur farkı faturalandırılabilir.
Ama kesin birşey diyemem.Çek ödemesi anında da fatura kesilebilir ama hangi kur dikkate alınacak.
Kararsızım...

Kur farkı faturası kesilecek.
Ancak kur farkı faturasının çeki verdiğimiz tarihtemi yoksa çeki ödediğimiz tarihtemi kesileceği konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz.?Bu sorunun cevabı ve dayanağı lazım bana.

Kur farkı faturası kesilecek olsa yukardaki örneğinizi nasıl yaparsınız Tahsin bey.

Ben cevap yazarken siz ikinci mesajı göndermişsiniz...Benim de takıldığım nokta orası işte. :)

Ben aşağıdaki şekilde yapıyorum. Kur farkını çekin ödendiği tarihte faturalaşıyoruz..Fatura tarihi ile çekin verildiği tarih arasındaki kur farkı fiktiftir. Kur farkı çekin ödendiği tarihte oluşmuştur.

1- Satıcının 05.09.2011 tarihli faturası : 10.000 USD * 1,80 = 18.000 TL.
2- Sizin 17.09.2011 tarihinde 17.10.11 tarihli çek vermeniz 10.000 usd * 1,8300 = 18.300 TL.
3- 17.10.11 tarihinde çekin ödenmesi 10.000 usd * 1,7500 = 17.500 TL.

05.09.11
Xxxxxx 18.000
320 18.000
17.09.11
320 18.300
103 18.300
17.10.11
Xxxxx 800
320 800 ( 18.300-17500) Çekin ödendiği tarihteki değerine getirilmesi
Satıcının cari hesabındaki 500 TL. alacak bakiyesi için, KDV dahil 500 TL kur farkı faturası kestiğinizde hesap kapanmış olur.

17.10.11 tarihindeki kaydı aşağıdaki gibi yapıyorum.
103 18.300
102 17.500
320 800 ( 18.300-17500) Çekin ödendiği tarihteki değerine getirilmesi

sizin sorunuza göre bi dayanak varmı yokmu bilmiyorum bulamadım.ama mantıken desek vade tarihi alınmalı tahsilatın yapildiği gün.çünkü para ogünkü kura göre karşiya verilecek.

Eğer çekin alındığı ve ödemesinin yapıldığı tarihlerde değişik kurlar varsa, bana en mantıklı gelen şöyle oluyor.
Yaptığım maddeleri karşı tarafından da yaptığını düşünürsek (aynı kur oranları dikkate alınmalı) Sizin kayıtlarınızda görünen 656 ve 646,karşı tarafında kayıtlarında tam tersi görünecektir.O ki değişik 2 kur var.Hesapları mahsuplaştırın.656 ve 646 arasındaki rakam üzerinden TL bazında faturalaşın.
Veya: Çekin verildiği tarih ve ödendiği tarih olmak üzere 2 defa faturalaşın..

Başka türlüsü aklıma gelmiyor.

Saygılar

Sanırım dövizli alış verişlerde dediğiniz gibi ödemenin alındığı gün baz alınıyor.Fatura karşılığında alınan, verilen çek, senet vs. nin değilde çekin tahsil edildiği zamanki nakit olarak alınan paranın ve tarihinden kur farkı alınıyor.
Ancak ben çeki verdiğimde çek benden çıkmıştır ve karşı tarafın aktifine girmiştir diye düşünüyorum.Bu tarihten sonra ben çekin üzerinden değerleme yaparım.O tarihten önceki kur farkları faturalı sonrakiler faturasız şekilde 600' lü gelir hesaplarına aktarılır diye düşünüyordum hep.

Tabiki olayın dövizli çek ve vadeli olması hesapları biraz karıştırmaktadır.Ayrıca iki farklı kur da işleri dahada karıştırmaktadır.Şimdi;
Çekin verildiği tarihte kur farkı vardır
Çekin ödendiği tarihte kur farkı vardır.
Hangisine fatura kesip kapatacaksınız?
Ödendiği tarihteki farka fatura kesilse çekin verildiği tarihteki kur farkı açık kalacak.Buna kesilse diğeri açık kalacak.Bence böyle iki kurlu bir işlemde fatura kesimini herhangi birine bağlamak hatalı olacaktır.
ben ya her kur farkı işlemi için ayrı fatura kesilsin ya da her iki kur farkı arasındaki rakam için tek bir fatura kesilsin derim.
Saygılar

Bu sakıncalar hep olduğu için biz kur farklarını mutlaka dönem sonlarında otomatik yaparız. (program yapıyor) Eğer dönem içinde ödenmedi ise fatura dönem atlatır ama mutlaka değerlenmiş olur.

Öncelikle Selamlar,

Kur farkı faturası düzenlenecek ise bu faturanın düzenlenmesi gereken tarih çekin verildiği tarih olan 01.06.2011 dir.

Çünkü faturaya bağlanacak olan kur farkı aradaki cari hesap ilişkisinden kaynaklıdır.Dolayısıyla çekin verilmesi ile beraber cari hesaba ödeme gerçekleşmiş ve ticaret sonuçlanmıştır.

Çekin vadesine kadar oluşacak olan kur farkı ticari bir kur farkı değildir,sadece kambiyo işlemidir.

Tahsin Bey'in yapmış olduğu maddeler üzerinden gider isek, 3.maddedeki 1.410 TL'lik kur farkı fatura edilmelidir.

Sayın PoSeiDoN benim de mantığıma yatan buydu, ancak bunun aksini iddaa ediyor üstadlar ve ona göre işlem yaptılar.
Bu konuda hakemli bir makale yada kitap vs. varmı bildiğiniz?

Dövizli fatura kesip , karşılığında döviz çeki aldıysanız. Zaten kur farkı söz konusu olmaz. Yani faturayı önce kesip aradan bir süre geçtikten sonra çek aldıysanızyine o kur farkı olmaz belki vade farkı olur.
10,000 usd fatura kesip, 10,000 usd çek aldıysanız hesabınız kapanmıştır müşteriye kesilecek birşey yoktur.
Ancak poseidon un söylediği gibi tl tutarlarda fark olursa karşılıklı kur farkı faturası yine kesilmeli ama tahsilat söz konusu olmamalıdır.
Kur farkını tek taraflı olarak düşünmeyiniz. Bir tarafın lehine olan öbür tarafın mutlaka aleyhine olucaktır. TL olarak meydana gelen bu cari hesap farkları ise ancak kdv dahil fatura kesilereke kapatılabilir.

ZİNDAN ' Alıntı:
Sayın PoSeiDoN benim de mantığıma yatan buydu, ancak bunun aksini iddaa ediyor üstadlar ve ona göre işlem yaptılar.

Aksini iddaa eden üstadlar hakkında birşey diyemeyeceğim.Ancak benim mantığıma yatan budur.Konuyla ilgili bahsettiğiniz çerçevede bir makaleye falan rastlamadım.

Bakın burada sorumuz nedir?Kur farkı faturası hangi tarihte kesilmeli?Benim mantığımı doğrulamak adına şöyle bir örnek vereyim.

Sizin sorunuzda 1 mayıs'ta alım yapılıyor ve 1 haziran'da dövizli çekle ödeniyor.
Eğer ödeme tarihi de 1 mayıs olsaydı kur farkından bahsedecek miydik? Tabi ki de hayır.
Ödeme 1 mayıs'ta olsaydı cari hesap kur farkı olmayacak,değerleme verilen dövizli çek üzerinden yapılacak,dolayısıyla da yapılan değerleme sadece kambiyo işlemi olacaktı.

Demek ki kur farkını oluşturan olay ödeme tarihi.
Bu da bence çok net olarak faturanın 1 haziran'da düzenlenmesi gerektiğini gösterir.

Konuyla ilgili bir özelge ya da muktezaya rastlarsam buraya ilave ederim.

Ben büroda olduğum için böyle dövizli işlemlerle pek karşılaşmıyorum açıkçası.Uygulamada belki farklılıklar var diye sormak istedim forum üyelerine.Yoksa benim de mantığıma yatan sizin dediğiniz gibi olanıdır.Aksini savunanlarada elimde kanıt olsaydı ii olacaktı.

Yinede fikirlerini paylaştıkları için herkese teşekkürler.

İyi günler.

ZİNDAN ' Alıntı:

Sayın ZİNDAN aksini iddaa eden üstadların dayanak noktasını aşağıya ekliyorum. Bu konu çok muallakta bana göre de çek bir ödeme aracı olduğu için çeki verdiğiniz gün itibariyle kur farkının hesaplanması gerekir kanaatindeyim. Yeminli üstadlar çekin parası hesaptan çıktığı gün kur farkı hesaplanmasını uygun görüyorlar. İyi çalışmalar.

KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

(SERİ NO: 105)

E. VADE FARKI, KUR FARKI VE MATRAHTA DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇAN İŞLEMLERDE KDV UYGULAMASI

1. Vade Farkları
KDV Kanununun 24/c maddesine göre, vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler KDV matrahına dahildir.

Buna göre, teslim ve hizmet işlemlerine ait faturada ayrıca gösterilen vade farkları matraha dahil edilecek ve işlemin tabi olduğu KDV oranı üzerinden vergilendirilecektir.

Öte yandan, vadeli işlemlerde bedelin zamanında ödenmemesi nedeniyle ortaya çıkan yeni vade farkları da vadeli satışa konu teslim ve hizmete ilişkin matrahın bir unsuru olduğundan, bu vade farklarının ayrıca fatura edilmesi ve vadeli satışa konu teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemlerin tabi olduğu oran üzerinden KDV hesaplanarak, vade farkı faturasının düzenlendiği döneme ilişkin beyannamede beyan edilmesi gerekmektedir.

2. Kur Farkları

Bedelin döviz cinsinden veya dövize endekslenerek ifade edildiği işlemlerde, bedelin kısmen veya tamamen vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihten sonra ödenmesi halinde, satıcı lehine ortaya çıkan kur farkı esas itibariyle vade farkı mahiyetinde olduğundan, matrahın bir unsuru olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

Buna göre, teslim veya hizmetin yapıldığı tarih ile bedelin tahsil edildiği tarih arasında ortaya çıkan lehte kur farkı için satıcı tarafından fatura düzenlenmek ve faturada gösterilen kur farkına, teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemler için geçerli olan oran uygulanmak suretiyle KDV hesaplanacaktır.

Bedelin tahsil edildiği tarihte alıcı lehine kur farkı oluşması halinde, kur farkı tutarı üzerinden alıcı tarafından satıcıya bir fatura düzenlenerek, teslim ve hizmetin yapıldığı tarihteki oran üzerinden KDV hesaplanması gerekmektedir.

saygılar;
bil_gin