Limited Şirket Hisse Devri Bildirimi Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Limited Şirkette hisse devri bildirimlerinde çıkan ortak için 10 gün, giren ortak için 15 gün Ssk'ya bildirim süresi var diye biliyorum, doğru mudur?
Birde bunun cezası var mı? Bir ara eski dönemler için bildirimler yapmıştık, ancak sonradan o cezalar kalktımı? Kalmadı mı? Öyle birşeyler hatırlıyorum.

İnternette araştırdım ancak, çok eski bilgiler var, yeni durum da değişiklik var mı?

Bilgisi olan var mı?

Hisse devri olduğunda şirkete yeni ortak alındıysa veya ortak çıktıysa 10 gün bildirim süresi var. Yoksa ceza kesiyorlar. Bire bir yaşadım ben 1 ay diye biliyordum 10 günmüş. Bilanço usulü ltd defter olduğumuz için 3 asgari ücret ceza kestiler.

Eski dönemler için yaptığımız bildirim bağkur içindi. Şirkete ortak olan veya çıkan kişiyi bağkura bildirim yapmıştık.

Eski dönemler için yaptığımız bildirim bağkur içindi. Şirkete ortak olan veya çıkan kişiyi bağkura bildirim yapmıştık.

Bu cezayı hangi yılda, ne zaman kestiler? Bende de bir tane süresini geçirdiğimiz var, onun için araştırıyorum. Sizin yediğiniz ceza hisse devri değişikliğinden dolayı mı? Yani işveren olarak Ssk'ya bildirmemiz gereken bildirim bu o zaman.
Bir de bu hisse devri için ortak olan ve ortaklıktan çıkan için Bağkur bildirimlerinin yapılması gerekiyordu. Bunun ile ilgili cezalar da giriş için 15 ve çıkış için 10 gün olarak biliyorum, bildirimler de hala böyle, ancak bunun ile ilgili cezalar kaldırılmış.
Türmob Duyuru 11/12/2014 tarihinde yayınlanmış bu 2014/32 Sayılı genelge ile.

Baktım ancak Sgk'ya işveren olarak şirkette olan hisse devrin işveren dosyasına bildirimindeki süre ne kadar, onun cezası ne kadar? Şuanda güncel? Herhalde 3 asgari ücret değildir artık!...

Hisse devri değişikliğinden dolayı yedik ama ortaklar arasında hisse devri olursa ceza yok yeni ortak alınırsa veya ortak çıkarsa 10 gün içinde bildirmezsen ceza var. Hisse devri bildirimi ayrı şey bağkur bildirimi ayrı şey. Hisse devri olur ve şirkete yeni ortak alınırsa 10 gün içinde bildirmek gerekiyor. Biz bunu geçirdiğimiz için 3 asgari ücret ceza yedik. Bağkur bildiriminde süre ve ceza yok.

Emrah bey günaydın,

bu hisse devri ile ilgili ceza uygulaması kalkmıştı diye hatırlıyorum,

hatta bir süre verilmişti..herkes o süreye kadar bildirecek diye...geçmişten b u güne...

Aslına bakarsanız bu konuyu bende araştırdım ve şirkete ortak alınması ile ilgili bildirimin süresinde yapılmadığı zaman cezası olduğu gibi bir bilgi bulamadım. Adi şirkete yeni ortak alınırsa bunun süresi var sadece. Ancak 3 hafta önce sgkdaki memur limited şirkete yeni ortak almışsınız bunu 10 gün içinde bildirmeniz gerekiyordu 3 asgari ücret tutarında ceza kesicez dedi. İşlemleri sistemde yaparken ceza ile ilgili bir bildirim çıkması gerekiyordu ama çıkmadı hatta. Manuel kesçez cezayı dedi sonra.

Daha tebligat gelmedi bakalım tebligatı bekliyorum ona göre itiraz ederim eğer dediğiniz gibi cezası yoksa.

Şöyle birşey buldum ama bu uygulanmıyor mu artık ?

Şirket Ortaklarının Sigortalı Bildirimi
Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 11 inci maddesine göre "Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları, yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihte başlar ve bu tarih şirket yetkililerince…, limitet şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarından hisse devri alan yeni ortaklarının sigortalılıkları, ortaklar kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar ve bu tarih ortaklar kurulu kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir ticaret sicil memurluğunca tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince" 15 gün içinde SGK'ya bildirilmek zorundadır.
Yine ayni yönetmeliğe göre de anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları bu görevlerinin bittiği tarihte sona erer ve bu tarih şirket yetkililerince"…10 gün içinde SGK'ya bildirilmelidir.
Limited şirket, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının sigortalılıkları hisse devrine ilişkin alınan ortaklar kurulu kararı ile hissenin devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin ve devrin pay defterine işlendiği sayfanın birer suretlerinin birlikte ibraz edilmesi veya hisse devri ticaret sicil memurluğuna tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla ortaklar kurulu karar tarihi itibarıyla sona erer ve bu tarih, sigortalılar ve şirket yetkililerince" 10 gün içinde SGK'ya bildirilmek zorundadır.

SGK Para Cezası Uyguluyor
Esasen belirttiğimiz bu sigortalılıkları bildirmeyen şirket yetkililerine kanunda bir ceza getirilmemiş.
Ancak SGK Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'ne koyduğu hüküm ile şirketlere ceza uyguluyor.
Anonim şirketin yönetim kuruluna seçilen ortaklar ve limitet şirkete dışarıdan ortak olanlar için 15 gün içinde kâğıt ortamında işe giriş bildirgesinin verilmemesi veya anonim şirket yönetim kurulundan ayrılan ortaklar ile hissesinin tamamını bir başkasına devreden limitet şirket ortakları için 10 gün içinde kâğıt formatlı işten çıkış bildirgesinin verilmemesi halinde, verilmesi gerekli olan her bir bildirge için şirket tüzel kişiliğine bir asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.
Bu para cezası ise günümüz itibariyle 1134 TL tutarında.
Üstelik bu para cezası bildirilmeyen her bir ortak veya yönetim kurulu üyesi için ayrı ayrı çıkıyor.

Kişi Başı 1134 TL Para Cezası Var
Konuyu bir örnek ile açıklayalım.
Örneğin; X Ltd. Şti ortağı olan Salih Bey, 10.10.2014 tarihinde hissesinin tamamını şirket dışından Ömer Bey'e devretmiş ve devir 10.10.2014 tarihinde ortaklar kurulu kararıyla onaylanmış olsun.

Bu şekilde ortaklıktan çıkan Salih Bey için A Ltd. Şti tarafından 10 gün içinde işten çıkış bildirgesi ile yeni ortak Ömer Bey adına 15 gün içinde kağıt formatlı işe giriş bildirgesinin verilmesi gerekiyor.

Bu bildirgeler e-bildirge sistemi ile internet üzerinden değil, kağıt ortamında doldurularak SGK'nın ilgili il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine veriliyor.
SGK'ya elden veya APS yahut iadeli taahhütlü olarak gönderilmesi halinde gönderim tarihi ibraz tarihi kabul edilmekte. Adi posta veya kargo ile gönderilenler ise SGK'ya ulaştığı tarihte ibraz edilmiş kabul ediliyor.

Bu süreler içinde işe giriş ve işten çıkış bildirgesinin verilmemesi halinde A Ltd Şti tüzel kişiliğine her bir bildirge için bir asgari ücret tutarında olmak üzere toplam fiilin gerçekleştiği tarihteki iki asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmakta.

Sayın Rietveld, buraya alıntı yaptığınız konu, yine yeni giren ve yeni çıkan ortağın BAĞKUR kapsamındaki bildirimi ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Memurun dediği cezada bunun ile ilgilidir muhakkak, ancak benim de araştırmalarıma göre bu ceza da yukarıda linkini verdiğim bir düzenleme ile kaldırılmış.
Açıkçası korktuğumdan Sgk'ya da soramıyorum, böyle bir ceza varsa bu bildirimleri de hiç yapmayı düşünmüyorum.

Size soran memur Bağkur bildirimi konusunda olabilir bu cezadan bahsettiği, o zamanda kolaylıkla itiraz edersiniz. Ancak işveren dosyasına yapılacak bildirimden bahsedersek orada da ne türlü bir ceza var bilmiyorum, internette de hiç bir bilgi ve cezaya dair bilgi yok.

Üç asgari ücret ceza nedir ki? Nasıl bir suç ki bu 3 asgari ücret? Bu kadar orantısız ceza olur mu?

Ama bugün Sgk'ya gideceğiz, onu da sorduracağım. Buradan bilgi veririm.

Sayın Zindan cezayı kesen memur tescil servisi memuru yani bağkur ile alakası yok. Özellikle belirtti yeni giren ortak 10 gün içinde bildirilmesi gerekiyor diye bağkurla falan ilgili birşey söylemedi. Bende bekliyorum bakalım tebligatı.

Sizde benim durumumla ilgili sorabilirseniz memura sevinirim.

Benim de bu konuda bir çok işlemim var ve bugune kadar hiç bir bildirim yapmadım. Ceza da gelmedi. Merakla bekliyorum..

Benim de bu konuda bir çok işlemim var ve bugune kadar hiç bir bildirim yapmadım. Ceza da gelmedi. Merakla bekliyorum..

3-4 arkadaşa sordum, ben geçenlerde iki yıl sonra yaptım bildirimlerimi, hiç bir şey de olmadı dedi, şaşırdım... Memura göre, Sgm'ye göre, işlem tarihine göre değişiyor bu işler demek ki :D

Sayın Zindan cezayı kesen memur tescil servisi memuru yani bağkur ile alakası yok. Özellikle belirtti yeni giren ortak 10 gün içinde bildirilmesi gerekiyor diye bağkurla falan ilgili birşey söylemedi. Bende bekliyorum bakalım tebligatı.

Sizde benim durumumla ilgili sorabilirseniz memura sevinirim.

Öğrenir öğrenmez bilgilendireceğim.

Bugün Bağcılar SGM'ye sordurdum, işveren dosyasına yapılacak bildirim için ceza yok demişler, Bağkur giriş ve çıkış bildirimleri için iki işlem aynı anda oluyor diye bir asgari ücret tutarında cezası var, 102.Maddeden indirimleri vs. var demişler.
Başakşehir SGM'ye sordurdum yine aynı şekilde işveren dosyası için de Bağkur bildirimleri içinde ceza felan yok demişler. :ıslık:

Her Sgm kendine göre birşey söylüyor, farklı birşeyler uyguluyorlar. :D

Hangi kamu kurumunda kendi kanunları dahil kanunları doğru dürüst bilen var? Anca iç genelge vs gidecek zahmet edip okuyacaklar da ...