Manevi Tazminat Bedeli Gider Yazılır mı?

S

SİBEL

Ziyaretçi
Kendi kusuru olsa da olmasa da bir limited şirketin mahkeme kararı sonucu ödediği manevi tazminat gider yazılabilir mi?
193 sayılı
G.V.K:'nun 40/3 maddesi hükmü gereği tazminat ödemesinin, ticari kazancın elde edilmesine dayalı işle ilgili olmalı mukavelenameye veya ilamı veya kanun emrine istinaden ödenmelidir.
193 sayılı G.V. K.'nun 40/3 maddesi ile 41/5 maddesi hükmündeki ''.... teşebbüs sahibinin suçundan doğan tazminatlar...''. şeklindeki yer alan hükmün ile iki madde hükmü, birbirine aykırılık ve zıtlık teşkiI etmesindedir.

Bunun haricinde başka bilgisi olan var mı?
Teşekkürler
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Manevi Tazminat Bedeli Gider Yazılır mı?

Burda ölçüt mahkeme kararı veya sözleşmeye dayanmasının yanında ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan bağlantılı olmasıdır.
 
S

SİBEL

Ziyaretçi
Ynt: Manevi Tazminat Bedeli Gider Yazılır mı?

Ölçütlerimiz şu
- İş ile ilgili olacak
-Bir sözleşmeye yada mahkeme kararına dayalı olacak
-Ve şirketin kendi kusuru ve kastından olmayacak

bu ölçütlere uygun olan manevi tazminat davasını gider yazabilirim.

??
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Manevi Tazminat Bedeli Gider Yazılır mı?

Evet Sibel hnm. Aynen söylediğiniz gibi yazabilirsiniz.
 
Üst