Mobbing ve Zorla İstifa

Oncelikle herkese selam olsun.

Ozel sektorde kurumsal oldugunu iddia eden fakat uzaktan yakindan herhangi bi alakasi olmayan bir aluminyum firmasinda teknik degerlendirme biriminde teknik ressam olarak 4,5 senedir calisiyorum.

Yasanilan bitakim olumsuzluklar ardindan mavi yakadan beyaz yakaya geciste, beyaz yakanin ikramiye ve fazla mesai ucreti almadigi gerekcesiyle ve herhango bi gorev ve statu degisikligine imza atmamisken maasimdan 400 tl kesintiye giderek o ay maasimi eksik yatirmasina binaen hemen kazanilmis haklarin geri alinamayacagina ve is hukukunun ilgili maddelerince statu ve is degisiklikleri durumunda vs hicbir ucret dusurme yapamayacaklarini belirtir bir ihtar cekmem sonucu noter araciligiyla, hemen butun durum degiserek maasimi fazlasiyla zamli sekilde aldim yaklasik 1 bucuk sene once yani 06.2013 tarihinde.

O donemden mimlenmis olmanin huzurlugu icerisinde hep rahatsiz edilerek calistim. Su an performans dusuklugu bahanesiyle isten cikarmak istiyorlar. Ayni statu ve isi yaparak baska bi ofiste calisiyorum. Fakat isin asil yapildigi ofisten uzaklastirilarak. Yalnizlastirilarak. Ofisteki sosyal ortamdan uzaklastirilarak. Baska bi ofiste mudurun dibinde farkli bakan tersleyen yeni ofis calisanlariyla. Yani bana bu teklifleti sunan mudurumun sahasinda.
Fakat istifa et biz yine de sana iyi niyet mutabakatiyla, elden kidem ve ihbar tazminatini verelim diyorlar. Ve israrla issizlik sigortasini yani issizligimi vermiyorlar. Bu durum agirlasan psikolojik savas halinde devam ediyor. Yani diyorum ki kidem ihbar veriyorsunuz issizligi de verin, olmadi o donem boyunca alacagim issizligi de kidem ihbara katarak elden verin diye teklif ediyorum. İsrarla issizligi vermeyeceklerini soyluyorla ve istifa er diyorlar. Ya bu issizligi vermemelerini anlayamiyorum. Sonucta isyerini ilgilendiren kisim kidem ve ihbar. İssizligi devlet veriyor. Anladim ki istifa ettirmek isteyisleri ve kidem ihbar verecegi vaatleri iyi niyetli degil. Yani bassam imzayi hicbir hak iddia edemeyecegimden basacaklar tekmeyi. Ondan sonra maddi manevi kayiplar vererek uzayan sureclerle mahkemelerde ugras.

Su an son geldigimiz noktada tutanaklar zabitlar baski tehdit vs vs gibi sartlarken. Daha gecen gun biz seni kaybetmeyelim. Senin yeteneklerinde calisan bize her zaman lazim. Seni bu durumdan kurtarip kazanalim dedi mudur bey efendi. Ama bi sartla. Belirsiz sureli calistigim sozlesme sona erdirilecek. Hicbir kidem ihbar vs almadan. Yeni sartlarla yeni bir sozlesme fakat bu sefer belirli sureli (4 senelik) bi sozlesme imzalayarak yeni statu yeni calisma sartlari, her yil belirli olan zam orani, fakat is degisikligi gorev degisikligi de bununla beraber yeniden imzalanacak belgeler arasinda. Olur gibi geldi. Mod degistirip iyimser olduk sandim. Sonradan aklima geldi. Daha once hicbir is degisikligi yeni ve belirli bi sozlesmeye gereksinim duyulmadan daha onceden bir cok kiaiye hatta bana da beyaz yakaya geciste yapilmisti. Simdi neden boyle bir durum ve dayatma ile karsi karsiya getirdiklerini sorguladim. Baktim ki kidem.ihbar haklarimdan yeni sozlesme ile.mahrum.birakip yani eski sozlesmeden dogan haklarimi sifirlayip bana hicbir sey vermden yeni sozlesmenin doguracagi 2 aylik deneme sureci zarfindan bi senden memnun degiliz deyip elde avucta hicbir sey olmadan sifir bi sekilde, tam da kendi istedikleri gibi isime son verebilecekler. Bunu dusundum ve kabul etmedim.

Su an bu durumu noter araciligi ile ihtar cekip kendilerinin hatalarini resmi yol ile belgeleyip is kanunu maddeleri 17. Ve 18. Den beni isten kendilerinin atmasini kaba tabiriyle kovmalarini saglayabilir miyim? Ve varsa lutfen noter araciligi ile cekilecek olan "isverene ihtarname dilekcesi" ornegi yayinlayabilir misiniz burdan. Ornek olarak alayim.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Merhaba;
Resmi yolları boşver, kanunlarıda. Huzurun olmadığı yerde 5000 TL maaş da alsan mutlu olurmusun. Olay bu noktalara geldiyse sana tavsiyem bir yandan iş ara. İşini bulduğunda da sana verdikleri kıdem ihbar izin ücreti fazla mesai ücreti vs. tüm haklarını al. Bu şekilde devam edersen psikolojin bozulur, bunu eve de taşırsan bütün hayatını etkiler. Geleceğini kurtar daha iyi bir yere girmeye çalış. Buranın artık sana bir artısı olmaz gün geçtikçe işler içinden çıkılmaz bir hal alır. İş değil bu ortam seni yorar. Hergün ölmektense bir gün ölmek iyidir. Hiç bunlara gerek yok iş arayışına gir işini buluncada bas git. Kariyerini kurtar. İyi şanslar.

Öncelikle geçmiş olsun.Bu olay için öncelikle avukata başvurmanızda yarar var. Tüm süreçleri avukatın yapması sizin yararınıza olur.
Aslında bir yerde sizin istediğiniz kıdem ve ihbar olayını yakalamışsınız. Keşke 400 TL lik kesintinin yapıldığı zaman 20 gün bekleyip 24 /e ve f maddesine dayanarak noter kanalıyla sözleşmenizi fesh edip ihbar kıdem talebinde bulunabilirdiniz. Sonrasında tazminatlarınızı öderlerse o ihtarname ile işkura başvurarak müfettiş incelemesinden sonra işsizlik parası alabilirdiniz. Ödemezlerse mahkemeye başvurup sonuçlandıktan sonra işkura başvurabilirdiniz.
Şuan yapabileceğiniz yeriniz ve göreviniz değiştiği için ve bu değişikliği kabul etmediğinizin yazılı onay vermediğiniz için 22. maddeye diğer hatalarıda ihtarnemede belirtip 24.maddeye dayanarak iş sözleşmenizi fesh edebilirsiniz. Yeni sözleşme olayına kesinlikle girmenizi tavsiye etmem.
Mobbingi kanıtlamanız zor olur. Kovdurmak için yaptığınız şeylerde sizin aleyhinize olabilir.

Dediğim gibi bu gibi olaylarda avukat yararınıza olur.
İhtarnme aşağıdaki gibi yazılabilir.(Sayın muhataptan sonra olayları yazınız. )

İHTARNAME

İhtar Edenin Adı Soyadı :
T.C. Kimlik Numarası :
Adresi :

İhtar Edilen / Muhatap :
Adresi :
SSK İşyeri Sicil Numarası :

Olaylar.
Sayın Muhatap

Sayın Noter;
İşbu ihtarnamenin bir nüshasının muhataba tebliğini, bir nüshasının dairenizde saklanmasını ve bir nüshasının tebliğ şerhi havi olarak tarafıma iadesini saygılarımla rica ederim …./…../……….

İHTAR EDEN

Herseye ok. Dediklerinize katiliyorum degmez. Fakat bu istifa et elden verecegiz muhabbeti de bi duzenbazlik olabilir yapacak nitelikteler. Yani istifa ya bastigim an hadi bye bye derler. E sonuc olarak istifa eden iscinin kanun onunde irade disi zorlama ile oldugunu ispatlayip hakli olana hakkini alana kadar kac ay gecer. 1 seneyi bulur mu? E benim buna dayanabilecek gücüm var mi? Maddi manevi her turlu kayip. Biz aylikla calisan ayagimizi yorganimiza gore uzatan iscileriz. Kira, faturalar, 3 cocuk, mutfak masraflari vs vs. Sosyal masraflar kisilir onu vb... Es geciyorum.
Elden alamadan baska pozisyonlarla karsi karsiya kalirim yani.
Sonuna kadar haklisini yeterince yipratiliyorum zaten.

Yanit ve destekleriniz icin tesekkurler.

İcinde bulundugum durum karsisinda ve neticesinde ve baskisinda vs vs önümü goremiyorum, saglikli bi sekilde bu tur oyunlarin nereye varacagini kestiremiyorum. Oyunu kuralllarina gore ve elimden geldigince direnerek ve hakli olarak tum haklarimi alarak buradan ayrilmak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum lutfen.

Birde su takiliyor aklima.

Kidem ve ihbar tazminatimi vermeye gonullu iatekli vs vs olan isveren. Kendi cebinden cikmayacak olan ve kesintisi calistigim her ay benden kesilen issizlik sigortasi primi karsiligi, issiz kaldigimda zaten devletin verecegi bu parayi bu maaşı almamam icin neden çıkışımı verip beni kovmuyorlar. Yani isvereni ilgilendiren kismi zaten kidem ve ihbar tazminati? Gerisi calisma ve sosyal guvenlik bakanligina beni iaten cikardigini bildirecek. Cikis kagidimi verecek. Ben de gidip basvuracagim cikis kagidimla. Olay bitecek. Niye bu kadar ugrasiyorlar anlam veremiyorum. Nedir yani??? Kidem ihbari vermeyi kabul eden adam kendi vermeyecegi issizlik icin neden bu kadar diretir????

Birde su takiliyor aklima.

Kidem ve ihbar tazminatimi vermeye gonullu iatekli vs vs olan isveren. Kendi cebinden cikmayacak olan ve kesintisi calistigim her ay benden kesilen issizlik sigortasi primi karsiligi, issiz kaldigimda zaten devletin verecegi bu parayi bu maaşı almamam icin neden çıkışımı verip beni kovmuyorlar. Yani isvereni ilgilendiren kismi zaten kidem ve ihbar tazminati? Gerisi calisma ve sosyal guvenlik bakanligina beni iaten cikardigini bildirecek. Cikis kagidimi verecek. Ben de gidip basvuracagim cikis kagidimla. Olay bitecek. Niye bu kadar ugrasiyorlar anlam veremiyorum. Nedir yani??? Kidem ihbari vermeyi kabul eden adam kendi vermeyecegi issizlik icin neden bu kadar diretir????

1.Sana verilen bir ödül olduğunu düşünebilir.O yüzden madem ben bir maliyete katlanıyorum oda katlansın diyebilir.
2.Bence asıl sebep seni istifa etmeden kendi işten çıkarırsa sen onu mahkemeye vereceksin işe dönüş davası açacaksın kazanırsan mahkeme 4 maaşa hükmeder.Seni İşe başlatmaza bir daha dört maaş daha ödemek zorunda kalır. Toplamda sana 8 maaş hiç çalışmadan ödeyebilir.

Peki bu durumda işe iade davası açmayagima dair bi belge imzalayi teklif etsem (gercekten boyle bi niyetim yok. Beni cikarsin da ben ise iade davasi acayim bi 8 brut maas daha alayim diye bi dusuncem yok)

Sonrasinda bu " ise iade davasi acmayacagima dair" imzaladigim belgenin hukuken gecersizligi sözkonusu olur mu. Bu belge gecersiz olur mu? Yani isveren bu belgenin gecersiz olacagini dusunup bu teklife yanasmayabilir mi? Ama gercekten oyle bi niyetim yok yaa. Vermeyi teklif ettigi kidem ihbar tazminatlarini alayim, issizlige hak kazanayim yeter. Aramizda mutabik kalarak ta işe iade davasi acmayacagima dair belge imzaladik mi olay tamam degil midir yani? İsverenin karsilasmaktan korktugu sey bu ise eger bu teklifim bi çözüm olur mu?

Herseye ok. Dediklerinize katiliyorum degmez. Fakat bu istifa et elden verecegiz muhabbeti de bi duzenbazlik olabilir yapacak nitelikteler. Yani istifa ya bastigim an hadi bye bye derler..
işe iade davası açmayagima dair bi belge imzalayi teklif etsem (gercekten boyle bi niyetim yok. Beni cikarsin da ben ise iade davasi acayim bi 8 brut maas daha alayim diye bi dusuncem yok)
İşveren de , sizin duyduğunuz şüpheleri duyuyor olabilir mi acaba ? İşsizlik sigortasından yararlanacak şekilde işten çıkarsam, işe iade davası açmayacağım diyor ama ya açarsa?? O zaman gereksiz bir sürü mahkeme masrafları, vakit kaybı ve sonunda mecburen bir sürü paralar ödeyip işe iade almak zorunda kalacağım diye düşünüyor olabilir mi acaba?? O da düşünme yeteneğine sahip canlılardan olduğuna göre kesin düşünüyordur :)

İkale sözleşmesi yapabilirsiniz, ihbar ve kıdem tazminatınıza denk gelen bir miktar paranın ödenmesi karşılığında karşılıklı anlaşarak sözleşmenin feshedilmesini sağlayabilirsiniz.

Vereceğiniz o işe iade davası açmama taahhüdünün hiç bir yasal geçerliliği olmaz.

Bu arada sn.sosyal2005;
Aslında bir yerde sizin istediğiniz kıdem ve ihbar olayını yakalamışsınız. Keşke 400 TL lik kesintinin yapıldığı zaman 20 gün bekleyip 24 /e ve f maddesine dayanarak noter kanalıyla sözleşmenizi fesh edip ihbar kıdem talebinde bulunabilirdiniz. Sonrasında tazminatlarınızı öderlerse o ihtarname ile işkura başvurarak müfettiş incelemesinden sonra işsizlik parası alabilirdiniz.
- Eksik ödenen ücret nedeniyle ayrılma durumunda 20gün bekleme gereği yoktur
- Her ne sebeple olursa olsun, sözleşmeyi fesheden taraf , karşı taraftan ihbar tazminatı almaya hak kazanamaz.

İşsizlik ödeneginden faydalanabilmek icin kidem ve ihbar tazminatinin tarafima yatirildigini ispatlamak zorunda miyim. Elden aldiysam???

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için; Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak ibaresi vardır. Yani işveren seni işsizlik maaşından yararlanabileceğin madde ile işten çıkarması gerek, bu da mahkeme sürecinde işverenin hatalı olduğunu kabul etmesi anlamına geliyor. Şöyle bir yol izlemen gerek.
1- Öncelikle belirli iş sözleşmesi ya da laf ebeliği yapıp sana imzalatmak istedikleri hiçbir şeyi imzalama.
2- Noterden çekilecek ihtarnamede; Yaşadığın baskı ve haksızlıkları anlatıp, tekrarlanması halinde yasal haklarını arayacağına dair uyarırsın.
3- Mahkeme sürecinde elini kuvvetlendirmek için psikiyatriden mesleki olarak yıprandığına dair rapor al.
4- Mahkeme sürecinde kıdem, ihbar tazminatı davası dışında mobbing davası da açmak istiyorsan yazılı belgeler olması gerek elinde. Görev tanımının dışında ki yaptırımları mutlaka yazılı olarak iste.
5- İkale sözleşmesi 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen fesih türleri arasında yer almamakla birlikte, iş sözleşmesinin feshinde kullanılan bir sözleşme türüdür. İkale sözleşmesi ile işçi ve işveren aralarında karşılıklı anlaşarak iş sözleşmesini yani hizmet akdini sonlandırabilmektedir. Normalde ikale (bozma) sözleşmesi yoluyla iş sözleşmesi sona eren işçi, kural olarak feshe bağlı haklar olan ihbar ve kıdem tazminatına da hak kazanamaz. Ancak burada işveren, sırf işçiye ihbar ve kıdem tazminatı ödememek için kötü niyetli olarak bu yönteme başvurmuşsa, işçinin dava açması halinde mahkemeler işçi lehine yorum ilkesi gereği işverenin işçiye ihbar ve kıdem tazminatı ödemesine karar verebilmektedir.
Öte yandan hizmet akdi ikale sözleşmesi ile sonlandırılmış olsa bile, işverenin yine de işçinin ücret, fazla mesai, kullanılmayan yıllık izin ücreti gibi hakedilmiş işçi alacaklarını ödemesi gerekir.