Muhtasar Beyannamesinde Kira Dekontları

Arkadaşlar,

bilidiğiniz gibi Gelir İdaresi tebliğ yayınladı Kira dekontlarının Muhatasar beyannamede ağustos döneminden itibaren gösterilmesi ile ilgili, çoğu mükellef banka dekontlarını bizlere ulaştırmamakta veya bankadan yatıramamktadır. Bu durumlarda dekont olmadan muhatasar beyannamede siz kiraları bildiriyormusunuz. Eğer bildirmezsek Vergide çıkmıyor bu durum karşısında ne yapımalı. Beyannamenin ödemeler kısmında belge türüne yok diyebilirmiyiz.
yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın ozsoylu çok tartışıldı bu konu.Kısaca eğer siz defterlerinizde tahakkukunu yaptırıp gider gösteriyorsanız muhtasar beyanname ile bildirmek durumdasınız.Bu durumda muhtasar beyannamede belge kısmına yok yazabilirsiniz.

Mükellefi disipline etmek o kadar da kolay değil 150-200 arası mükelelfi olan muhasebeciler var. Ayrıca bu mükellefler zaten kiralarını öyle böle elksik yatırıyolar bunları çoban gibi takip etmek kolaymı.

bilmiyorum hakikaten durumumuza çocuklar bile güler. Meslek ayak altında. Mali Müşavir olduğuma utanıyorum:( nelerin peşindeyiz. Dekont dekont artık mükellefin karşısında bile sağlam durşumuz yok karizma yerle bir. bu da Türkyede ki Mali müşavirlerin kötü düzeyde kalmasına sebep oluyor.:(

öyle yapsak ceza olurmu böyle yapsak ceza olurmu baya zor iş sanki Mühendislik faaliyeti yapıyoruz alt tarafı dekont olmadan beyanname yapsak olurmu diye düşüncelere dalmışız:( vay halimize devlet baba sağolsun.

Sayın özsoylu

---Mükellefi disipline etmek o kadar da kolay değil 150-200 arası mükelelfi olan muhasebeciler var. Ayrıca bu mükellefler zaten kiralarını öyle böle elksik yatırıyolar bunları çoban gibi takip etmek kolaymı.

**Çoban deyip geçme onun mesleği daha zor.Bügün kullandığımız ''Çoban bile olmazsın'' lafı onu aşağılamak için değil işinin zorluğudur.Çakallardan tutta intihar eden koyunlara kadar....Bizdede o kadar mükellef var hepsi öyle bir evrak getiriyorlarki sanki hepsi muhasebeci Merkür2 arkadaşımızın dediği gibi disipline etmek.........

--bilmiyorum hakikaten durumumuza çocuklar bile güler. Meslek ayak altında. Mali Müşavir olduğuma utanıyorum:( nelerin peşindeyiz. Dekont dekont artık mükellefin karşısında bile sağlam durşumuz yok karizma yerle bir. bu da Türkyede ki Mali müşavirlerin kötü düzeyde kalmasına sebep oluyor.:(

**Durumumuza gülen çocuklara ben rastlamadım.Siz rastladıysanız kendinize güldürmeyin dik durun.Mesleğin ayaklar altında olduğunuda sizin gibi düşünen arkadaşlar.Mali Müşavir olduğunuza utanıyorsanız !! O zaman kendinize saygınız olsun bu mesleği bırakın insan utandığı mesleği yaparmı ? Bende öyle Mali Müşavirler tanıyorum ki firmaya gideceği zaman bırak elemanları patronlar ayakta.Onun için saygı ve karizma başkaları tarafından verilmez.HAK EDİLEREK edilerek alınır.

--öyle yapsak ceza olurmu böyle yapsak ceza olurmu baya zor iş sanki Mühendislik faaliyeti yapıyoruz alt tarafı dekont olmadan beyanname yapsak olurmu diye düşüncelere dalmışız:( vay halimize devlet baba sağolsun.

**Bu iş öyle cezayı düşünelerekde yani ceza yerim korkusuyla yapılmaz.Bu iş bilgiyle,okumayla v.s,v.s ile yapılır.Sonuçta bizler mükellefle devlet arasında bir köprüyüz.Nasil bir köprü Bacakları bilgiyle,okumayla yere sağlam başmış bir köprü..

Bazen arkadaşlarla sohbetler yaparız.Başımızdan geçen ilginç bir olayları anlatırız ki.Arkadaşlarımızda o olaylarla karşılaştıkları zaman aynı yolu izlesinler diye.Tüm hukuk yollarını deneriz.Davayı kazanırsak bu dayanılmaz mutluluk,kaybedersek bizim için kulağımıza bir küpe,bir tecrübe.

Neyse uzun lafın kısası Bu formda senin gibi Mali Müşavir bir arkadaşım olduğu için ''BEN UTANIYORUM''

Son düzenleme:
Ferhat kardeş sen kendi saygısızlığına utan. Keşke cevap vermeseydin soruma asıl ben UTANIYORUM senin benim forum soruma cevap vermene. Tuzun kuru olabilir ama bu bir yaşanan problemdir ben bu problemleri açtım. İşine gelmiyosa da insanları kırma. Ben hakkınca sahip oldum bu mesleğe okuyarak vede takip ederek. Bu Ruhsatı bakkaldan almadım. binbir zorluklarla aldım. okuyarak çalışarak. Keşke düzgün cevap verseydin yada hiç vermeyip seni burda görmeseydim. UTANIYORUM senin gibi birininde burda olduğuna.

sayın özsöylu korkmayın hiç bir şey olmaz sadece siz bilonça defterinde cari hs alın parayı dekont gelince ordan düşmeler yapın. Gelir vergisi kanununda nakten yada hesaben var ama siz genede dekonların peşine düşün isteyin haberleri olsun müşteriler. Artı peşin yatan kiraları yalnız yıllıksa örnek 6 ayda yattıysa kalan aylarıda komple o ay tahkuk etmek durumunuzdasınız bunu atlamayın

Ferhat kardeş sen kendi saygısızlığına utan. Keşke cevap vermeseydin soruma asıl ben UTANIYORUM senin benim forum soruma cevap vermene. Tuzun kuru olabilir ama bu bir yaşanan problemdir ben bu problemleri açtım. İşine gelmiyosa da insanları kırma. Ben hakkınca sahip oldum bu mesleğe okuyarak vede takip ederek. Bu Ruhsatı bakkaldan almadım. binbir zorluklarla aldım. okuyarak çalışarak. Keşke düzgün cevap verseydin yada hiç vermeyip seni burda görmeseydim. UTANIYORUM senin gibi birininde burda olduğuna.

Özsoylu kardeş

Cevap vermeyecektim ama bir söz hakkı doğduğu için yazıyorum.Soruna cevap verdim çünkü yazdıklarını okursan bir genelleme yapmışsın.(Bütün Müşavirler yani bende dahil).Ben UTANMIYORUM.!! Çünkü saygısızlık yapmadım.Ayrıca kimseyide kırdığım falan yok. İstersen yukardaki yazdıklarını bir daha alıntı yapayım.Bak bakayım.Hakareti kim yapmış

çoban gibi takip etmek kolaymı.(Çoban kim bizlermiyiz ? Hani okuyarak,çalışarak binbir zorlukla belgeyi almıştık.)

bilmiyorum hakikaten durumumuza çocuklar bile güler. Meslek ayak altında. Mali Müşavir olduğuma utanıyorum:( (''Durumumuza yani seninle, bizlerin aynı kefedeyiz müşaviriz ya ondan)

mükellefin karşısında bile sağlam durşumuz yok karizma yerle bir.(''sağlam duruşumuz yok''Kimlerin bizlerin mi?Yani Müşavirlerin mi?)

Sen bu cümleleri tekil kullansaydın.Ben sana cevap yazmazdım.Yani ÇOBANIM Deseydin,KARİZMAM Sıfır,Çocuklar bana gülüyor deseydin.

İşte bak senin hakaretin ''TERBİYESİZ UKALA İNSAN. Senin gibi koyunların yüzünden biz çobanlık yapıyoruz.Bu cümleyi sana aynen iade ediyorum.Ayrıca senden Çoban olmaz.Çobanlık yaptığın KOYUNLAR senden akıllı.Baksana bir kira dekontuna takılmış kalmışsın

Yinede meslekte takıldığın yer olursa formda yaz.Ben sana yardımcı olurum.

1 senelik kiranın (2012) tamamını haziran ayında ödeyen mükellefin muhtasar beyannamesini nasıl düzenleyeceğim?Yardımcı olursanız sevinirim.Beyannameyi 3 aylık veriyoruz

Elif Hanım, GVK md.94'te ve KVK md.15'te hesaben veyan nakden ödemeye bağlandığı için stopaj yapma yükümlülüğü tamamını Haziran 2012 ayını da içine alan 2012/2 döneminde beyan etmeniz gerekirdi.

Lütfen biraz edep, nedir bu yahu? YMM, SMMM, Modaratör vs vs olmaktan öte, ilk önce hepimiz insan gibi edepli tartışmayı, konuşmayı öğrenmeliyiz. Ben her ikiniz adına da UTANDIM.

Son düzenleme: