Mükellef Bilgileri Bildirimi | VUK 413.Sayılı Tebliğ | Yeni

Farklı düşünceler oldugundan huzur hakkı alan kişi sayısını forma dahil etmeyenler de var üstte Sgk işyeri numarası sorulduğundan dolayı sayının da bununla ilintili olduğu düşünülüyor

Merhaba,
Brut satislar bolumune sgk dan saglanan %5 indirimde 602 satislara kayit etmekteyim. Hasilati yazarken bu tutarida dahil etmemiz gerek mi ?
teşekkurler

Brüt satışlar kısmına gelir tablosunda brüt satışları oluşturan yurtiçi+yurtdışı+diğer gelirler toplamı yazılacaktır.Haliyle 602 nolu hesapta toplama dahil edilecektir.

işletme defterinde de Satıslardan iadeler düsülmeden önceki dönemi ici hasılat ve gelirler toplamı yazılacak

Merhaba,

Arkadaşlar mükellefin sigorta dosyasında kendi sigortalı gösteriliyordu, ocak 2014 döneminde tahakkuku vermiştim, sonraki dönemlerde bağkura geçişi olduğundan sigorta dosyası resen kapandı. Bildirimde ocak-mart 2014 arasına birşey yazmam gerekir mi sizce çalışan olarak.

Selamlar
Sgk kısmına "var" seçip numarayı yazdıktan sonra,Mart ayında sigortalı personel olmadığı için sigortalı sayısı bölümünü boş bırakacaksınız.

Mükellef bildirimlerinden dolayı mükelleflerden para alabiliyormusunuz. Bu sene için kaç para.

Acaba hemen sevinmesek mi. Eteri gider, beteri gelir hesabını başka bir bildirimle şişirmesin maliye.
Bu zamana kadar şu muhasebecilerin iş yükünü azaltalım şeklinde bir yaklaşım görmedik.
Ben şuan beklemedeyim:)

Yok,bunun kaldırıldığı kesindir de yerine hangi sürpriz yumurta çıkacak bekleyeceğiz artık. :)

Yakında xml olarak beyan/bildirim gönderilmesine son verilecekmiş. İnt. girip çıkan form doldurularak gerçekleşecekmiş. İstersen bir kısmını girip taslak olarak kayıt edip bekletebilecekmişsin. Çıktı beyan ve tahakkuk pdf olarak alınabilecek mail olarak gönderilebilecekmiş. Sistem üzerinden maliye onaylı bilanço/gelir tablosu çıktısı alınabilecekmiş. Kısaca maliye sistem değişiliği yaparken bir bildirimi fuzuli görmüş.

Sistem değişiyorken, bari bazı durumları da sil baştan yapsak hani fena olmaz, ben kendi önerilerimi yazıyorum, her türlü fikre açığız;

- SSK ve Muhtasar birleşsin.
- Kdv1 ve Kdv2 birleşsin.
- Kdv1 ve Kdv2'ye hatta Ba/Bs Formları da ilave olsun! :cool:
- Beyanname verme süreleri ayın son günü olsun, bütün bildirimlerin son günü bir olsun, hepsi ayın son günü olsun yani!
- Zamanında ödeyene %5 gibi bir indirim versinler ki, herkes zamanında ödesin, bir de çıkan AF'larla uğraşmayalım.

Sistem değişiyorken, bari bazı durumları da sil baştan yapsak hani fena olmaz, ben kendi önerilerimi yazıyorum, her türlü fikre açığız;

- SSK ve Muhtasar birleşsin.
- Kdv1 ve Kdv2 birleşsin.
- Kdv1 ve Kdv2'ye hatta Ba/Bs Formları da ilave olsun! :cool:
- Beyanname verme süreleri ayın son günü olsun, bütün bildirimlerin son günü bir olsun, hepsi ayın son günü olsun yani!
- Zamanında ödeyene %5 gibi bir indirim versinler ki, herkes zamanında ödesin, bir de çıkan AF'larla uğraşmayalım.
Katılıyorum sn. ZİNDAN :)

- Ek-10 kalksın.
- Vizite rapor girişi kalksın.
- Bildirge vermeme girişi kalksın.
- Yazarkasa izin belgesi, levhasını vs, internetten girişini yaparak alabilelim.
- Bağkur, giriş bildirgesi internet üzerinden verilebilsin.

Lüzumsuzlar bildirimler vs, kalksın, lüzumlu olanlarda internet üzerinden olabilsin. :cool:

Yazdığım tam olarak anlaşılmadı galiba. Kendi prog. oluşturduğumuz dosyanın maliye sistemine aktarılması ile olan sistem kaldırılacakmış. Yeni sistemde mük bilgileri bildirimi gibi int sayfa açacağız o sayfada bir bir rakamları yazacağız.:(

Programlar, sonuçta onu da yapacaktır, ancak sanki beyanname göndermek daha çok zaman alacakmış gibi geliyor. Mükellefi Bilgileri bildiriminin arkasından kesin büyük bir balık gelir demiştik, haklı çıkacağız sanırım yine!