Noter aracılığıyla istifa

Merhaba; işçilerimizden biri 29.eylül.2011 tarihinde noterden tarafımıza 26.09.2011 tarihinden itibaren işyerinizden istifa ediyorum diye istifaname göndermiş.. bu işçi daha öncede sgk'dan emeklilik şartlarını taşıdığından kıdem tazminatı alabilir yazısıda aldı... bu istifayı noter aracılığıyla kabul etmemiz daha uygun olurmu ? yada başka ne yapabiliriz ?

iyi çalışmalar

Ynt: Noter aracılığıyla istifa

Afedersiniz ama bir şey sormak istiyorum. Bu kişi 26.09.2011 tarihinden beri işletmenizde çalışmıyor mu? Yani sabah/öğle/akşam kalkıp mesaisine gelmiyor mu?

caneraslan ' Alıntı:
Merhaba; işçilerimizden biri 29.eylül.2011 tarihinde noterden tarafımıza 26.09.2011 tarihinden itibaren işyerinizden istifa ediyorum diye istifaname göndermiş.. bu işçi daha öncede sgk'dan emeklilik şartlarını taşıdığından kıdem tazminatı alabilir yazısıda aldı... bu istifayı noter aracılığıyla kabul etmemiz daha uygun olurmu ? yada başka ne yapabiliriz ?

iyi çalışmalar

Anladığım kadarıyla bu işçi işyerinizden kıdem tazminatı almak için önce SGK kurumundan Emekli olabilir diye yazı almış işinin ''UZMANI'' bir kişiden de akıl alıp noter aracılığı ile ''İSTİFA ETTİM'' diye yazı göndermiş
ise ona geçmiş olsun 5 kuruş alamaz.Neden mi ? Çünkü noter aracılığı ile gönderdiği istifa mektubunda-buraya dikkat-''EMEKLİLİĞİM SEBEBİ'' ibaresini belirtip ekine SGK yazısının bir fotokopisini koyması gerekirdi.Şimdi işveren kötü niyetli ise iyi istifa ettiysen hayırlı olsun,iyi niyetli ise zaten bu yazılanlara gerek yok işçinin Kıdem tazminatını öder.

ferhat

ferhat ' Alıntı:
caneraslan ' Alıntı:

iyi çalışmalar

Anladığım kadarıyla bu işçi işyerinizden kıdem tazminatı almak için önce SGK kurumundan Emekli olabilir diye yazı almış işinin ''UZMANI'' bir kişiden de akıl alıp noter aracılığı ile ''İSTİFA ETTİM'' diye yazı göndermiş
ise ona geçmiş olsun 5 kuruş alamaz.Neden mi ? Çünkü noter aracılığı ile gönderdiği istifa mektubunda-buraya dikkat-''EMEKLİLİĞİM SEBEBİ'' ibaresini belirtip ekine SGK yazısının bir fotokopisini koyması gerekirdi.Şimdi işveren kötü niyetli ise iyi istifa ettiysen hayırlı olsun,iyi niyetli ise zaten bu yazılanlara gerek yok işçinin Kıdem tazminatını öder.

ferhat

Yazdıklarınızda haklısınız da. Ben hala tarih olayına takıldım.
Kişi 20 gündür çalışmıyor mu? SGK çıkışı yapılmadı mı? Anlaşılmıyor ki.

Sevgili formdaşım

Güne takılma neden mi? İşveren bu adam işyerine karşı ihbar yükümlülüğünü yerine getiriyor diyebilir.Ayrıca adamın çıkışı yapılmamış ki biri ona 'Emekli olabilirsin'' yazısını al noterden ''İstifa Ettim'' diye tebliğ et demiş.

ferhat ' Alıntı:
caneraslan ' Alıntı:

iyi çalışmalar

ferhat
Sn.ferhat;
genel olarak haklısınız, ancak işçinin korunması merkezli iş kanununa göre 3600 gün 15 yıl sigortalılık şartını yerine getirmiş olmak kıdem tazminatına hak kazandıran durumlardandır, bu hakkı kazandığını istifa bildirimiyle aynı anda yazıyla belgelemiş olmak şartı aranmamaktadır.
Geçmişte benzer yönde yargıtay kararları olduğunu -gördüğümü hatırlıyorum.
15yıl 3600gün şartını tamamlamış,kurumdan ilgili yazıyı almış bir çalışanın kıdem tazminatı hakkını bırakarak istifa etmesinin hayatın normal akışına ters düşeceği düşüncesinden hareketle ;
işçinin ayrılış sebebinin kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olması ve bu sebeple işten ayrılıdığı sonucuna varılmalıdır.

İşvereni temsilen soruyu soran sn.caneraslan ın da belirttiği üzere, 26eylül tarihinde noter kanalıyla istifa( bu konuda bu tanıma takılıp kalmamak gerek) ettiğini bildirmiş olan işçinin, daha önce kurumdan aldığı yazıdan işverenliğin bilgisi olduğu ortadadır.
-İşçi kurumdan neden bu yazıyı alır?
-Bu yazıyı almış olan bir işçi , ne sebeple işinden ayrılır?
-26eylül tarihinden önce bu yazıyı işverene iletmiş olan çalışan için işveren, o yazı kendisine iletildiği tarihten itibaren ne gibi bir işlem yapmıştır?
-Yazıyı iletmiş olmasına rağmen, hala bir işlem yapılmamış olan çalışan, gerekli işlemlerin yapılması için noter kanalıyla ihtarda bulunmuş olamaz mı?

günaydın; cevaplarınız için teşekkürler... evet işçinin bu yazıyı aldığından haberimiz vardı.bize yazıyı getirdi. ama biz işten ayrılmasını istemedik. çalışmasından memnunuz... 26.09.201 den önce 15 gün bir işe gelmemişliği var... ama biz iyi niyetle dönüşünü bekledik... ama işçi işe gelmedi... onun yerine yazısı geldi... bu durumda kıdem tazminatı ödesek mi daha iyi olur; yoksa istifasını kabul etmemek mi daha mantıklı...iyi çalışmalar

Sayın Keremcem

Yazınızı okudum evet sizde haklısınız.(bende işçi düşmanı değilim ;D) Düşünce tarzınız da doğru ama bu bizim düşünce tarzımız.Maalesef her ne kadar işçiyi koruma merkezli iş kanunu da olsa durum ortada Kaldı ki; Sayın Caneraslan'nın alıntısına istaneden ;
''günaydın; cevaplarınız için teşekkürler... evet işçinin bu yazıyı aldığından haberimiz vardı.bize yazıyı getirdi. ama biz işten ayrılmasını istemedik. çalışmasından memnunuz... 26.09.201 den önce 15 gün bir işe gelmemişliği var... ama biz iyi niyetle dönüşünü bekledik... ama işçi işe gelmedi... onun yerine yazısı geldi... bu durumda kıdem tazminatı ödesek mi daha iyi olur; yoksa istifasını kabul etmemek mi daha mantıklı...iyi çalışmalar

Şimdi ne olacak ? işveren adamın ayrılmasını istemiyor.Aksine çalışamasından memmun şimdi zıtlaşılırsa benim yukarıda yazdıklarım doğru çıkacak.

Sayın Keremcem tabi benim yazdıklarım inan bana sende bu mesleğin içinde olan biri olarak söylüyorum bir ''ve,veya kelimelerinde dava kazanıp; '' v.b'' kelimesinde kaybettiğimiz davalar oldu hukuk dili çok farklı

caneraslan ' Alıntı:
günaydın; cevaplarınız için teşekkürler... evet işçinin bu yazıyı aldığından haberimiz vardı.bize yazıyı getirdi. ama biz işten ayrılmasını istemedik. çalışmasından memnunuz... 26.09.201 den önce 15 gün bir işe gelmemişliği var... ama biz iyi niyetle dönüşünü bekledik... ama işçi işe gelmedi... onun yerine yazısı geldi... bu durumda kıdem tazminatı ödesek mi daha iyi olur; yoksa istifasını kabul etmemek mi daha mantıklı...iyi çalışmalar

Bana göre burda insiyatif işverene de ona bir sorun.Ona göre hareket edin derim.Belkide Emekli olsun tazminatını ödeyelim tekrar bizde çalışsın der veya iş avukatlık olur

Bu size kalmış dilerseniz kişinin müracaatı doğrultusunda tazminat ve haklarını ödeyebilir yada istifasını kabul edersiniz. Yalnız kişi yazıda almış olsa SGK dan işyerinden ayrılış dilekçesinde bu yazıyı ve kurumdan aldığı 15 yıl 3600 gün belgesinide işverene bildirim yapması gerekmekte. İş veren dilerse tazminatı ödemeyebilir. Kişi yargıya başvurur sonucu yargıya kalmıştır.

Bence, sn.caneraslan ın gelen noter yazısı içeriği hakkında bilgi vermesini beklemek daha doğru. :)
Kurumdan yazıyı alıp işverene ileten, sonra da 2 hafta işe gelmeyen UZMAN ;) birinden akıl almış bir işçi;
noterden göndereceği yazıda 15yıl 3600 gün şartını sağladığını belirten belgeyi kuruma ilettiğini, ilgili kanun maddesine istinaden sözleşmeyi feshettiğini ve kıdem tazminatı ödenmesini talep etmeden, sadece İSTİFA EDİYORUM şeklinde yazıp bırakmaz :) :)
Sn.caneraslan; istifasını gönderdi dediğiniz yazı içeriğinde 3600 gün 15yıl şartı benzeri bir ifade varmıydı?

Kaldı ki, işçinin bu yazıyı iletmesine rağmen işverenin işten ayrılmasını istememek gibi birseçme şansı yok.
Yazı geldi, yapması gereken gelen yazıya göre kanuna uygun olarak işlem yapmak ve kıdem tazminatını ödemek olmalıydı.

İşçi kıdem tazminatına hak kazanmış, sizin onu çalıştırmak için diretmeye hiç hakkınız yok. Belliki size sgkdan yazıyı getirdiği halde hala çıkışını vermiyorsunuz bu durumda bence sonucunu düşünemeden istifa ettim diyerek bildirimde bulunmuş. Bu personelin ne amaçla istifa ettiği bellidir. Bu yüzden personelin hakları bakidir. Madem çalışmasından memnun olduğunuz bir personel daha fazla uzatmadan haklarını verin derim.

Bu arada işverenler her zaman paralarını konuşturacaklarına biraz da vicdanlarını konuştursalar çok iyi olcak :-X

nasıl istifa edebilirim noter aracılıgı ıle

Merhaba yaklasık 6 yıldır bi firmada çalışmaktayım.Yalnız farklı bir iş için çalışmakta olduğum firmamdan ayrılmak istiyorum.Yalnız kendi talebim ile işten çıkacağım için kıdem ve ihbar tazminatımı ne şekilde alabilirim.

bunun için sizden bilgi almak istiyorum

Siz ayrıldığınız için alamazsınız. Hatta ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.