Ödeme Olmayan Ayda Muhtasar

acemismmm

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,aralık ayında muhtasar beyanname ile ödenecek bir ödeme yok.Muhtasar beyanname verilmeyecek mi yoksa nasıl bildirim yapılacak yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

İyi günler
vergi dairesine stopaja tabi ödemenin olmadığına dair bir dilekçe ile bildirim yapabilirsiniz.

Aslında vergi kanunları gereği eğer muhtasarla bildirilecek hiçbir şey yok ise ne dilekçe ne beyan verilmez. Ancak VD bilgi mahiyetinde (aylar/yıllar sonra sizden neden vermediğinize dair bilgi istenebilir.) dilekçe vermeniz yararınızadır.

Devam eden aylarda da ödeme olmayacaksa bağlı olduğunuz dairenize dilekçe ile durdurabilirsiniz. Fakat sadece 1 aylık durum söz konusu ise 151 diğeri seçerek karşılığına 0,00 TL yazarak boş beyan verebilirsiniz.

Selamlar
Bu anlamda dilekçeyi de kabul edeceklerini sanmıyorum.Sonuçta stopaj mükellefiyeti açık olduğu müddetçe,daire beyanı isteyecektir.Dilekçeyi alsa da ekranda verilmeyen beyanname olarak o ay her daim karşınıza çıkabilecektir.
Tasfiyeye girmiş bir firmanın,hiç bir stopaj kesintisi olmadığı ve tasfiye sonuçlanıncaya kadar da olmayacağı halde,vergi dairesine stopaj mükellefiyetini kapattıramadım."Biz nerden bilelim stopajınız olacak mı olmayacak mı,onu takip edemeyiz ve riske giremeyiz" anlamında birşeyler söylediler.Boşta olsa beyannameyi verin dediler.
Sizin bahsettiğiniz durumun sadece dilekçe ile olabilirliğine ihtimal vermiyorum.
Saygılar

Selamlar
Bu anlamda dilekçeyi de kabul edeceklerini sanmıyorum.Sonuçta stopaj mükellefiyeti açık olduğu müddetçe,daire beyanı isteyecektir.Dilekçeyi alsa da ekranda verilmeyen beyanname olarak o ay her daim karşınıza çıkabilecektir.
Tasfiyeye girmiş bir firmanın,hiç bir stopaj kesintisi olmadığı ve tasfiye sonuçlanıncaya kadar da olmayacağı halde,vergi dairesine stopaj mükellefiyetini kapattıramadım."Biz nerden bilelim stopajınız olacak mı olmayacak mı,onu takip edemeyiz ve riske giremeyiz" anlamında birşeyler söylediler.Boşta olsa beyannameyi verin dediler.
Sizin bahsettiğiniz durumun sadece dilekçe ile olabilirliğine ihtimal vermiyorum.
Saygılar
Tahsin üstadım selamlar. Muhtasarı boş nasıl verebiliriz bende onu çözemiyorum. Kanunda çok açık olarak yapılan kesinti varsa bildirilir diyor. Bu memurları da anlamak mümkün değil bazı noktalarda. Beyan verilmeyeceğine dair dilekçeyi daha önce kabul ettirdiğim oldu.
saygılar;
bil_gin

Dilekçeyi almıyorlarsa boş vereceksiniz çaresi yok.Ödemeler ekranında herhangi bir kod girin.(koda kimse bakmıyor sonuçta) ben genelde 022 diyorum.G.safi tutarla vergi tutarına da sıfır yazıyorum,onaylıyorum.

Aslında uygulamada dilekçe verilmesi gerekiyor, bu şekilde de alıyor vergi daireleri, ancak Tahsin beyin de dediği gibi Vergi Dairesi ile uğraşmaktansa boş verin gitsin. Bende boş veriyorum e-beyanname üzerinden.

Peki ileride o koda ait stopaj olduğu halde rakam girmediğiniz dolayısı ile hatalı beyan verdiğiniz savı ile beyanı düzeltmeniz istenir ise ne yapacaksınız?

Durumu açıklayıcı bir dilekçe veririm, stopajın olmadığını izah ederim. Eğer illa düzeltmemi istiyorlarsa, 1,00 TL beyan ederim, olmaz diyorlarsa, beyan edeceğim rakamı bulup söylemelerini isterim. Onu da vermiyorlar ise, verilmemesi gerekirken fazladan verilen ve üstüne üstlük damga vergisi ödenen bir beyannameden dolayı kesilmesi gereken bir ceza varsa kesin derim, ne yapayım! :)

Bende size bir soru sorayım, diyelim ki dilekçe ile bildirim yaptınız ve boş beyanname dahi vermediniz, iler de maliye sizden (Herhangi bir neden olabilir, inceleme, unutulmuş bir stopaj vs.) beyanname vermenizi istedi? Ne yapacaksınız?:confused:

Eskiden kesinti olmazsa muhtasar beyanname verme zorunluğu yoktu. Şimdi varmı emin değilim.?

Meslek mensubu olarak kendim yıllık kiramı peşin olarak ödeyerek yılın ilk ayında beyan verdim kira stopajını ve beyanname bilgisinde bundan sonraki ay/aylarda beyanname vermeyeceğimi işaretledim. sonrasında daireye bu ..../2014 ..../2014 döneminde beyanname vermeyeceğim dedim hatta bununla ilgili üstüne yoklamaya bile gelindi. Bu yıl içinde aynı şartlarda yapmayı düşünüyorum.