Ortaklar Cari Hesabı

juılet

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar

Ltd.Şti Sermaye artırımına gitti. Paranın tamamını 6 tane ortağın cari hesabından ödeyeceğiz. Banka yolu kullanmadan bunu direkt ödeyebilirmiyiz?

Ynt: Ortaklar Cari Hesabı

Ortak hesabından ödeyecekseniz önce tespit yaptırmanız gerek. Bir YMM'den rapor alın. Bankanın burada olayla alakası yok çünkü nakit ödenmeyecek sermaye artışı. Zaten işletmede var olan bir değerin yerini değiştireceksiniz sadece, dışarıdan bir giriş olmayacak.

Freehat ' Alıntı:
Ortak hesabından ödeyecekseniz önce tespit yaptırmanız gerek. Bir YMM'den rapor alın. Bankanın burada olayla alakası yok çünkü nakit ödenmeyecek sermaye artışı. Zaten işletmede var olan bir değerin yerini değiştireceksiniz sadece, dışarıdan bir giriş olmayacak.

Böyle bir gereklilik duymadım hiç.

juılet ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar

Ltd.Şti Sermaye artırımına gitti. Paranın tamamını 6 tane ortağın cari hesabından ödeyeceğiz. Banka yolu kullanmadan bunu direkt ödeyebilirmiyiz?

Benim buradan anladığım ortakların firmadan alacaklı olduğu ve bu alacakların sermayeye eklenmesi suretiyle artış yapılacağı. Bu durumda ortakların firmadan olan alacaklarının gerçekliğinin tespiti gerekir. Bunu da SMMM veya YMM yapar, bir rapora bağlar. Ticaret sicil zaten önceki sermayenin ödendiğinin tespiti rapor ile birlikte bu raporu da isteyecek sizden.

Önceki sermaye ödendiği tespiti tamam. Smm veya ymm raporu ile önceki sermayenin ödendiği saptanır.
Genelde sermaye artışları alacaklı ortakların c/h larından yapılır.
Bunlar için başkaca bir işleme gerek yoktur. Hesaptan hesaba virman yapılır.
Yada ortağa banka yolu ile ödeme yapıp aynı gün tahsilat yapabilirsiniz.

İç kaynakların sermayeye eklenmesi gereken her durumda bu kaynakların tespiti gerekir. Sizin bahsettiğiniz yöntemin bana anlattığı şey sermaye avansı adı altında bu paranın önceden zaten ödenmiş olduğu. O zaman artırımı ortak cari hesabından yapıyoruz demeyiz zaten, nakit artırdık deriz. Muhtemelen artış kararına nakit yazdınız siz ortaklar kurulunda. Öyle olursa tabi ki sormaz ticaret sicil. Kararda ne görürse onu isteyecek çünkü.