Personele Ödenen Avanslar

İyi Çalışmalar ;
Şirketimizde çalışan personele zaman zaman avans olarak ödeme yapılıyor.Ödeme matbaaya bastırmış olduğumuz para ödeme makbuzu mukabilinde işçi ve işverenin imzalarını taşıyan makbuz düzenlenerek para ödeniyor, veya tutanak düzenleniyor.Ödeme esnasında herhangi bir vergi kesintisi yapılmıyor. Örnek olarak Mayıs maaşını 18 haziranda 650.00 YTL. olarak alacak personele, 10 Mayısda 250.00Ytl. avans olarak ödeniyor.Mayıs bordrosu düzenlenirken verilen avans kesilerek personele net 400.00 ytl. olarak bordro düzenlenerek ödeme yapılıyor.
Yapılan işlemler doğrumudur , avans ödemelerinde belirli bir makbuz örneği veya belge düzeni varmıdır?
Saygılarımla ...

***"Bilerek yapılan az iş, bilmeyerek yapılan çok işten daha hayırlıdır".
Hz.Ali

yaptığın avans ödemelerinde de binde 6 damga vergisi kesmelisin ayrıca bordroda tekrardan binde 6 damga vergisi kesmek zorundasın avansla ilgili tediye makbuzu kullanabilirsin diye düşünüyorum...

Damga vergisi bordroda kesiliyor, ücret avansları damga vergisine tabi değil sanırım.

stajyerstajyer' Alıntı:
yaptığın avans ödemelerinde de binde 6 damga vergisi kesmelisin ayrıca bordroda tekrardan binde 6 damga vergisi kesmek zorundasın avansla ilgili tediye makbuzu kullanabilirsin diye düşünüyorum...

Ücret avansları damgaya tabi değil diye biliyorum.Zaten bordroda kesiliyor.

Ücret avanslarında eskiden dv kesintisi vardı şimdi dv kesintisi yok.

"IV. Makbuzlar ve diğer kağıtlar

1. Makbuzlar:

a) Resmi daireler tarafından yapılan mal ve hizmet
alımlarına ilişkin ödemeler (avans olarak yapılanlar dahil)
nedeniyle, kişiler tarafından resmi dairelere verilen ve
belli parayı ihtiva eden makbuz ve ibra senetleri ile bu
ödemelerin resmi daireler nam ve hesabına, kişiler adına
açılmış veya açılacak hesaplara nakledilmesini veya
emir ve havalelerine tediyesini temin eden kağıtlar."