Personele Verilen Vizite Kağıdı Saklanmalı mı?

heerdeem

Katkı Sunan Üye
Selamlar

personle verilen vizite kağıdının bir suretini saklıyor musunuz? ve bu gerekli midir?

saygıyla

vizite kağıdı 2 suret doldurulur, 1 isi işçiye verilir bir sureti işveren tarafından saklanır. olması gereken bu, ama daha vizite kağıtlarının suretlerinin istendiği bir işverende duymadım. yinede siz doğrusunu yaparsanız daha iyi olur.

sayın denetmen böyle bir düzenleme nerde var bir de bunları saklamanın mantığı ne olabilir ki teşekkür ederim.

verilen vizite

verilen vizite kağıtlarının bir sureti personel özlük dosyasında saklamak dosya şekli itibari ile gereklidir .. çünkü bir denetim aşamasında yararlı olması hasebiyle; özlük dosyasına koyulmasında fayda vardır.

iyi çalışmalar..

stajer66' Alıntı:
sayın denetmen böyle bir düzenleme nerde var bir de bunları saklamanın mantığı ne olabilir ki teşekkür ederim.

Benim düşüncem şöyle,bu işin kanunu genelgesi yok,yazışmalarda neden 2.nüshayı saklıyorsanız bu vizite'lerinde 2.nüshası saklanması o nedenle gerekli.Çünkü altına imza atılıyor..

ayrıca mad 18 e göre işçinin yeterliliğinden dolayı işten geçerli sebeple çıkarmalar arasında sık sık viziteye çıkma sayılabilir. dosyada viziteleirn saklanması burada ispat unsuru olaması içindir. ama vizite kağıdını parafe ettirmek gerekir tabiki

sayın stajyer66,
(ssk)
G E N E L G E
3-39. Ek

Genel Müdürlüğümüze intikal eden muhtelif vak'alardan, ünitelerimizce sigortalılara verilen istirahat raporlarındaki hekim imzalarının kontrolüne gereken önemin verilmediği ve ilgili servisler arasındaki koordinasyon ve mutabakatın gereği gibi sağlanmadığı bunun da Kurumumuzca mükerrer geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesine yol açtığı müşahade edilmiştir.

Bu sebeple 3.3.1986 tarihli, 3 sayılı Genelgenin VII. Bölümünün (A) şıkkında "Sigortalılara Verilecek İstirahat ve Yapılacak Ödemelerle İlgili Esaslar" başlığı altında yer alan hükümlerin konunun önemine binaen yeniden hatırlatılmasında fayda görülmüştür.

I-VİZİTE KAĞIDI VE İŞYERİ İMZA SİRKÜLERİ

1-a) 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun değişik 90. maddesi
hükmüne göre işverenlerce düzenlenen C-2010-1 ve C-2010-66 örnek vizite kağıtlarının, gerçekten işveren veya işveren vekili tarafından düzenlenip düzenlenmediği hususunun tespiti yönünden, Bölge ve Sigorta Müdürlüklerimizce, bölgeleri içindeki işyerlerinden bu örnekleri imzalamaya yetkili kimselerin imza örneklerini gösterir C-2010-96 örnek "İşyeri İmza Sirküleri" alınacaktır. Bu sirküler, ilgili Müdürlüğümüzde yahut tediyenin yapılacağı Ödeme Bürosunda bulunacaktır.

Anılan sirkülerler, işyeri sıra numarasına göre tasnif edilecektir.

İmza yetkili kişilerde herhangibir değişiklik olduğu takdirde, bu durumun işyerlerince en kısa zamanda ilgili ünitelerimize bildirilmesi gerekmektedir.

b)Sigorta vakalarına ait ödemeler, vizite kağıtlarındaki imzaların, yetkililere ait olup olmadığı hususunun, ilgili memur tarafından, imza sirkülerlerinden karşılaştırılmak suretiyle "İmza kontrolü yapılmıştır." kaşesinin basılmasından ve memurun isim kaşesini de basıp imzalamasından sonra yapılacaktır.

2-Vizite kağıtları, işverenlerce, bir asıl bir suret olmak üzere iki nüsha olarak düzenlenecektir.
İşverenlerce, gerek sigortalılar, gerekse eş ve çocuklar için arasına karbon kağıdı konulmak suretiyle düzenlenecek vizite kağıtlarının ilk nüshası Kuruma ibraz edilecek, ikinci nüshası ise işyerinde saklanacaktır.

yani cevap verirkende biryerlerde okumuştum, nerde olduğunuda hatırlamadığımı söylemiştim, verdiğim cevaptada, arkadaşa 2 suret doldur biri sende dursun demek istedim, yani 1 suret dolması yeterli olmuş olsa bile, 2 suret doldurup birini saklamasında ne gibi bir sakınca varki sanki.

Merhabalar,
Arkadaşlar biz de vizite kağıtlarının birer nüshasını saklıyoruz ancak, altı ay süreyle. Öyle olmasına rağmen inanılmaz derecede sıkıntı yaşatıyor. Bunun bir süresi yok mudur acaba? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kolay gelsin.