Raporlu İşçinin Bildirgede Gösterilmesi

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bir çalışan 03/03/2011-09/03/2011 tarihleri arasında raporlu idi. Bu kişinin rapor bilgileri sağlık ödemeleri sistemine girildi. Şimdi beyannameyi yaparken, bu tarihler arasında raporlu olduğunu belirtmemiz gereken bir yer var mı? Bir de ücret bordrosunda değişen birşey var mı?

Ynt: Raporlu İşçinin Bildirgede Gösterilmesi

Bildirgede EGS bölümünü doldurmalısınız.

peki mart ayının brütünde şubata göre rapordan dolayı herhangi bir değişiklik olacak mı?

Şubat ayı ile neden kıyaslıyorsunuz ki...(28 gün olduğu için mi)

hayır, raporlu olduğu günler için hesaplanmayan herhangi bir prim var mı diye...

mes_ar ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Bir çalışan 03/03/2011-09/03/2011 tarihleri arasında raporlu idi. Bu kişinin rapor bilgileri sağlık ödemeleri sistemine girildi. Şimdi beyannameyi yaparken, bu tarihler arasında raporlu olduğunu belirtmemiz gereken bir yer var mı? Bir de ücret bordrosunda değişen birşey var mı?
mes_ar ' Alıntı:
peki mart ayının brütünde şubata göre rapordan dolayı herhangi bir değişiklik olacak mı?

31-7= 24 gün ücret ve prim tahakkuk ettirilecek. Sanırım bunu soruyorsunuz

Kaç günlük prim ödenecek diye sorulmadı. Bence başka bişey öğrenmek istiyor ama ne! ben anlamadım

NİSANLI ' Alıntı:
Kaç günlük prim ödenecek diye sorulmadı. Bence başka bişey öğrenmek istiyor ama ne! ben anlamadım

bende tam anlayamadım ama şubat a göre dediği için prim gün sayısını kasdetmiş olabilir diye düşündüm

turkasia evet onu sormuştum, bir de bordroda çalıştığı güne 24 deyip ona göre çıkan neti ödemek gerek sanırım?

mes_ar ' Alıntı:
turkasia evet onu sormuştum, bir de bordroda çalıştığı güne 24 deyip ona göre çıkan neti ödemek gerek sanırım?

evet 24 günlük ücret ödenecek. Brüt ücret/30*24 - (kesintiler) + agi

e bildirgede eksik gün nedeni bölümünde sağlıkla ilgili bir seçenek yok. İstirahat mi işaretlenecek?

e-bildirge de öyle bir seçenek var mı?

Onu siz kullandığınız programdan yapmıyor musunuz?

Eksik gün sebebi neyse.. karşılığıda o olmalı..

İşçinin istirahati sağlık nedenleriyle gerçekleşltiğine göre.. siz 01 kodunu kullanacaksınız..

Ya da ben herşeyi yanlış mı anladım?:)

Şöyle birşeyde var.Belirttiğiniz tarihlerde 09.03.2011 kısmı çalışır tarihimi acaba? Raporlarda genelde 3 tarih vardır şöyle düzenlenir. Rapor başlangıç 03.03.2011 istirahat bitiş 09.03.2011 çalışır 10.03.2011.

Raporunuz böylemi acaba? Eğer raporunuzda yukarıdaki örnekte verdiğim çalışır kısmında 09.03.2011 yazıyorsa istirahat 7 gün değil 6 gün olacak.Ayın 9'unda çalışacak yani.Onu istirahata dahil etmeyeceksiniz.

Sizin söylediğiniz tarihleri baz alarak söylüyorum.Bordroda 7 gün eksik gösterilcek.Yani 24 gün tahakkuk ettirilcek.24*26,55 : 637,20 tl brüt ücret olacak.Sgk primi , işsizlik primi , gelir vergisi kesintilerinden sonra Agi ekelyip net ücreti çıkarcaksınız.Tabi kullandığınız program yapar bunları.

E-bildirgede de eksik gün kısmına 7 eksik gün nedeni kısmına istirahat yani 01 yazacaksınız.Daha sonra SGK'na eksik gün bildirim formu vereceksiniz.

SGK ya eksik bildirim formu vereceksiniz derken, internetten yaptığımız rapor girişi yeterli değil mi? Ayriyeten bir de eksik gün bildirimi doldurup sgk ya elden mi vermemiz gerekiyor?

mes_ar ' Alıntı:
SGK ya eksik bildirim formu vereceksiniz derken, internetten yaptığımız rapor girişi yeterli değil mi? Ayriyeten bir de eksik gün bildirimi doldurup sgk ya elden mi vermemiz gerekiyor?

İnternetten yapacağınız bildiri.. istirahatli kişinin parasını tahsil edebilmesi için yapılan bir işlem..

Eksik gün bildirimi.. APHB'nde..neden priminin 30 gün olmadığını belirtmek amacıyla.. prim servisini bilgilendirmek için yapılan bir işlem..

Yani ikisi farklı bölümler.. ikisini de yapmak zorundasınız..

O halde biz eksik gün bildirim formunu doldurup, çalışan kişiye bu forma raporunu da ekleyerek işyerinin bağlı bulunduğu sgk ya giderek formu vermesini ve parasını almasını mı söylemeliyiz?

eksik gün sizin bildiriminiz. aylık prim hizmet belgesi gibi. elden veriliyor takip eden ayın 23 üne kadar. işçiyle alakası yok