Seyyar oto galeri vergi ve cezaları

herkese merhaba arkadaşlar 2008 de çıkan yasaya göre bir yılda 3 ten fazla araç alıp satanlar seyyar oto galerici oluyorlarmış şimdi bizim 2.el oto galerimiz var galeri abimin üzerine vergimizi her ay ödüyoruz normalde galeriye giriş çıkış yapan tüm araçların devrini abimin üzerine almamız gerekiyormuş yasaya göre bizde. Bilmediğimizden kim denk geldi ise satışları kendi üzerine aldı bu durumda ortağın üzerinde 34 benim üzerimde 49 civarı araç var böyle olunca da şimdi maliye sen seyyar galericilik yapıyorsun diye vergi ve vergi cezası ödememizi istiyor gelen toplam ceza 90 bin tl civarında şimdi ne yapmalıyım sizce mahkememi yoksa maliye ile uzlaşmamı

Ynt: Seyyar oto galeri vergi ve cezaları

Gelir vergisi Kanunu mad. 37' e göre yapılan iş (oto alım Satım işi) süreklilik arzettğinden abinizi vergi mükellefi yaparlar.

Kesinlikle uzlaşma tavsiye ediyorum, dava açmaya kalkarsanız kazanmanız normal şartlar altında imkansıza yakın.

alfonso.552 ' Alıntı:
herkese merhaba arkadaşlar 2008 de çıkan yasaya göre bir yılda 3 ten fazla araç alıp satanlar seyyar oto galerici oluyorlarmış şimdi bizim 2.el oto galerimiz var galeri abimin üzerine vergimizi her ay ödüyoruz normalde galeriye giriş çıkış yapan tüm araçların devrini abimin üzerine almamız gerekiyormuş yasaya göre bizde. Bilmediğimizden kim denk geldi ise satışları kendi üzerine aldı bu durumda ortağın üzerinde 34 benim üzerimde 49 civarı araç var böyle olunca da şimdi maliye sen seyyar galericilik yapıyorsun diye vergi ve vergi cezası ödememizi istiyor gelen toplam ceza 90 bin tl civarında şimdi ne yapmalıyım sizce mahkememi yoksa maliye ile uzlaşmamı
Olay 2008 yılında gerçekleşmiş. 30 gün içerisinde idareye başvurmanız halinde 6111 sayılı kanundan faydalanmanız mümkün görünüyor. 6111 sayılı kanun uzlaşmadan daha fazla indirim sağlayacaktır.Mali müşavirinizle görüşün.

Sayın Mohicans;

1-Olayın 2008'te geçip geçmediğini kesin olarak bilmiyoruz.

2-Vergi dairesi muhtemelen inceleme yapmış,incelemenin 6111 sayılı Kanunun yayın tarihinden önce mi sonra mı başladığını da bilmiyoruz. İnceleme 25/02/2011 tarihinden önce başladıysa, ki bana öyle geliyor 6111'den yararlanma şansı yok.

Verileri Tam olarak bilemediğim için dikkat ederseniz, 6111 sayılı kanunda yararlanmanız mümkün görünüyor diye yazdım. Kesinlikle yararlanırsınız demedim. Yazımın içerisinde ayrıca bu durumu "Mali müşavirinizle görüşünüz" diye ekledim.
Bilgi paylaştıkça güzelleşir. En azından soruyu sorana "böyle bir hakkım varmış bunu bir araştırayım " düşüncesi hasıl olur.

arkadaşlar verdiğiniz bilgi ve fikirleriniz için tşk.. ama benim hiç malvarlığım yok ise ödemezsem ne olur bilgi verirmisiniz

Önce siz bir uzlaşın ya da 6111 sayılı Kanundan yararlama imkanı varsa,kanundan yararlanın. Sonra vergi dairesi size 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 35'inci maddesi uyarınca ödeme emri gönderecek. 7 gün içerisinde ödeme yapmanız veya mal bildiriminde bulunmanız gerekecek. Her hangi bir mal varlığınız yoksa bile ödeme emrini alınca mutlaka mal bildiriminde bulunun. Mal bildiriminde bulunmazsanız 6183 sayılı Kanunun 60'ıncı maddesin göre 3 aya kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. (Hapisle tayzik kararı). Bu aşamalardan sonra ödeme gücünüz olup olmadığı vergi dairesince sürekli takip edilecek.