Şirket Aktifinde Bulunan Arsanın Kamulaştırılması

arkadaşlar günaydın,

ocak ayında aldığımız arsanın bir kısmı şubat ayında kamulaştırıldı. HES inşaatı yapan firmamızda zaten kamulaştırma bedelleri de tarafımızdan ödeniyor. 100.000,00 TL'ye aldığım arsanın değeri şubat ayında 70.000,00 TL ye düştü. m2 si de 1000 m2 den 700 m2'ye. kamulaştırma uzlaşma tutanağında bedelsiz olarak devretmiş gibi gözüküyorum. biraz araştırdım maliye kamulaştırmayı satış olarak görüyor ama arsa zaten benim. kamulaştırma bedelini kendime tekrar mı yatırmalıydım. fatura kesmeli miydim?. kdvli mi olmalıydı?. yok bunları yapmayacaksam hesabımı (arazi ve arsalar HS) nasıl güncelleyebilirim.
teşekkürler...

3.şahıslara ödediğiniz kamulaştırma bedellerini baraj inşaatının maliyetine mi veriyorsunuz. O şekilde yapılıyorsa bence sahibi olduğunuz arsayı da 150 hesaptan maliyet bedeli ile inşaatın maliyetine vermelisiniz diye düşünüyorum.

Bülent bey merhaba,
evet 258 hesapta takip ediyorum. emsal bedeli kadar 258 hesaba kayıt yapmam yeterli olacak mı? başka bir işlem yapmama gerek var mı acaba?

Bülent bey merhaba,
evet 258 hesapta takip ediyorum. emsal bedeli kadar 258 hesaba kayıt yapmam yeterli olacak mı? başka bir işlem yapmama gerek var mı acaba?
Arsayı emsal bedelle değilde maliyet bedeli ile 258 hesaba almanız daha doğru olur. Emsal bedelle yaparsanız aradaki 30.000 TL.farkı zarar yazmanız gerekir. Hem arsa sahibi, hemde kamulaştıran taraf olduğunuz için yapılacak incelemede tenkit edilebilirsiniz.