Şirketin Aktifindeki Bina

mustafa bayraktar

Katkı Sunan Üye
Değerli Arkadaşlar,

Bir limited Şirketimizin aktifinde 20 yıl önce kayıtlı bir daire var.Şirket o zaman yap sat işi ile uğrşmaktaydı.Daha sonra bu yap sat işini bırakıp mobilyacılıkl alım satım işine devam ediyor.Bu gayrimenkulü satmak istiyoruz.Kdv den istisna edildiğini ve kurumlar vergisinin %25 inin hesaplandğını biliyorum.Doğrumudur acaba.Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler..

Bahsettiğiniz istisna devam etmektedir. Ancak maliyenin bu olaya yaklaşımı farklı, ana sözleşmelerinde gayrımenkul alım, satım,kiralama olan şirketlerde bunu kabul etmiyorlar. Üstelik yapsat işi de yapıldığına göre durum biraz daha sıkıntılı.. Ayrıca bu daire yirmi yıldır ne olarak kullanılıyordu kiraya veriliyorsa maliyenin istisnayı kabul etmeme olasılığı daha yüksek...

Üstad teşekkür ederim,Bina kiraya verilmemiş şirket kullanıyor.Şirket kuruluş sözleşmesinde yap sat konusu da var.Ancak Daha sonra bu yapsat işi yapılmıyor ve mobilya alım asıtımı yapılıyor.Bu durum karşısında istisnadan acaba yararlanabilirmiyiz?Maliyeden İnşaat alım satım işi yapmadığımızı belgelendirsek acaba nasıl olur.Teşekkür...

Üstad teşekkür ederim,Bina kiraya verilmemiş şirket kullanıyor.Şirket kuruluş sözleşmesinde yap sat konusu da var.Ancak Daha sonra bu yapsat işi yapılmıyor ve mobilya alım asıtımı yapılıyor.Bu durum karşısında istisnadan acaba yararlanabilirmiyiz?Maliyeden İnşaat alım satım işi yapmadığımızı belgelendirsek acaba nasıl olur.Teşekkür...
İleride sıkıntı yaşamamanız için özelge istemenizde fayda var. Özelge isterken binanın 20 yıldır aktifte kayıtlı olduğunu, şirket tarafından kullanıldığını kiraya verilmediğini belirtiniz.

Şirketin ticaret unvanında gmenkul alım satımına dair bir ifade ya da ana faaliyet konusu olarak gayrimenkul alım satımının ana faaliyetini oluşturmadığını anlıyorum. Diğer taraftan şirketin faaliyetlerin yürütülmesine tahsis etmiş olduğu taşınmaz satılacak sanırım. 5520 SK 5/1-e nin son paragrafında taşınmaz alım-satım-kiralama işiyle iştigal edenlerin bu amaçla elinde bulundurdukları varlıkların satışından elde ettikleri gelirlerin istisnadan faydalanamayacağı yazılıdır. Buna göre, şirketin ana faaliyet konusu olsa da taşınmaz ticaretine konu edilmemiş olan ve şirket faaliyetlerinin yürütülmesine tahsis edilmiş bulunan taşınmazların istisna şartlarının sağlanması durumunda istisna hükümlerinden faydalanabilir diye düşünüyorum. İstisna şartlarına gerek KDV gerekse de KVK açısından dikkatle bakmanızı tavsiye ederim.