Şirket Kredi Kartı İle Ödeme

Benzin faturasını şirket Kredi kartı ile ödemesi yapıldı.
Muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır?
Bilgilerinizi rica ediyorum.

Üretim,hizmet ve ticaret işletmelerine göre 700'lü hesaplar (b)
191 (b)
329 (a)

kredi kartı hesap kesim tarihinde ise,
323 (a)
103 (b)

ödeme gerçekleştiğinde,

103 (b)
102 (a)

İyi Günler.

Son düzenleme:
300 'lü hesap alacaklandırılacak.

sayın YSönmez,

300 hesap işleyişi kısa vadeli banka kredilerinin izlenmesi gereken hesabı temsil etmektedir.

Bankaya ödenmesi gereken tutar ne kadar bankaya borç niteliği taşısada ticari borç niteliği taşımaktadır.

329 hesap ise ticari borç niteliği taşıyan işlemlerin takip edilmesi gereken bir hesaptır.

dolayısı ile ilgili 329 hesapta takip edilmesi gerekir.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Bankaya olan borçlar Ticari Borç değil finansal borçtur.
Bankalar kredi kartı verdikleri şahıs veya kurumlara başlangıçta bir (kredi) açarlar. Bu nedenle de kredi kartları 300 ana hesabı altında açılacak bankalara göre alt hesaplarda izlenmelidir.
Kredi kartı borcu 3, şahıslara ödenmiyor bankaya ödeme yapılıyor.

sayın nguroy,

323 hesap yazarak yanlış hesap kodu seçmişim 329 hesap demek istemiştim. bin önceki cevaplarımda düzeltmelerimi yaptım.

Yalnız size katılamıyorum.
300 lü hesapta banka kredilerini 329 hesap ta ise şirket kredi kartlarını takip etmek gerekir.

İyi Günler.

Peki bu kanıya nasıl vardınız. Kerdi kartı bir finansal işlem değilmi?

Şöyle ki ,

İşletmenin ana faaliyet konusuna ilişkilendirilen mal ve/veya hizmet alımlarına karşılık senetli ve senetsiz borçlar karşılığında temin edilebilen teminat ve depozito haricindeki işlemlerin takip edilmesi gerekir.

dolayısı ile yapılan işlem işletmenin ana faaliyet konusu teşkil ettiği için ilgili hesapta takip edilmesi gerekir.

İyi Günler.

Şöyle ki ,

İşletmenin ana faaliyet konusuna ilişkilendirilen mal ve/veya hizmet alımlarına karşılık senetli ve senetsiz borçlar karşılığında temin edilebilen teminat ve depozito haricindeki işlemlerin takip edilmesi gerekir.

dolayısı ile yapılan işlem işletmenin ana faaliyet konusu teşkil ettiği için ilgili hesapta takip edilmesi gerekir.

İyi Günler.

Valla anlamadım.
Biz kredi kartının bir finansal borç olup olmadığını tartışıyoruz. 129 hesab alırsanız bankalar ve ticari faaliyet dışındaki kişilerle yapılan ilişkileri gösterir. (diğer) Halbuki tek düzen hesap planında banklar ve diğer finans kuruluşları için kullanılacak hesap net olarak belirlenmiştir.
Faiz ve komisyon gideri de varsa onlar da bu hesapla bağlantılı olarak 780 de izlenir.

Şöyle ki ,

İyi Günler.

32 kodlu hesapların üst başlığında şu ifade var aslına 1 Nolu MSUGT'de "Kuruluşun ticari ilişkileri nedeniyle ortaya çıkan senetli ve senetsiz borçların kaydedildiği hesapları kapsar."

Burada ticari ilişki alıcı ve satıcı arasında, oysa borç satıcıya olan bir borç değil bankaya olan bir borç. Bu nedenle ben aynen Nizam Bey gibi bunun finansal bir borç olduğunu ve 309 kodlu hesapta takip edilmesi gerektiğini düşünmüyorum.

32 kodlu hesapların üst başlığında şu ifade var aslına 1 Nolu MSUGT'de "Kuruluşun ticari ilişkileri nedeniyle ortaya çıkan senetli ve senetsiz borçların kaydedildiği hesapları kapsar."

Sayın koraykarakaya,
Bu durumda bunu kabul edip 329 hesapta nasıl takip edilmeyeceğini düşünüyorsunuz yasal açıklaması ilerica etsem açıklarmısınız ?

1 no lu MSUGT de belirtildiğini zaten söylediğiniz halde.

İyi Günler.

Gayet basit Sayın Demiral, "Kuruluşun ticari ilişkileri nedeniyle ortaya çıkan senetli ve senetsiz borçların kaydedildiği hesapları kapsar" cümlesinin unusurlarını analiz ettiğimizde;

1-Bir mal veya hizmet alımından doğan bir borç olmalı

2-Borcun alacaklısı mal veya hizmeti satan kişi olmalı

Sonuçlarına varıyoruz.

Burada o benzin alımından dolayı artık alacak hakkı akaryakıt istasyonunda (üye işyeri) değil, kredi kartının maliki olan bankada, borçlu olan ise kartın hamili olan alıcı şirket. Eğer bu borç temerrüde düşerse faizi banka alacak akaryakıt satıcısı değil,borç ifa edilirken bankaya ifa edilecek. Kredi kartlarının işleyiş mantığında borçlu para borcunu bankaya ifa etmek zorundadır, satıcıya değil. İşte banka ile kredi kartı hamili arasındaki bu borç ilişkisini irdelediğimizde borcun ticari bir borç değil, mali bir borç olduğunu bu nedenle de 32'li hesaplarda izlenmesinin mümkün olmadığını görüyoruz.

sayın koraykarakaya,

bu sizin düşünceniz ben maalesef size katılamayacağım.

sonuçta yapılan işlem mal ve hizmet alımına ilişkin.

İyi Günler.

Merhaba benim sorum şirket kredi kartı değil de ödemeyi şirket müdürü kendi şahsi kredi kartıyla yapmış. Bu durumda hangi hesap kodunu kullanmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.

Müdür ortak, uçak biletini yanlışlıkla şirket kartıyla değilde kendi kartıyla almış. iş nedeni ile bir seyahatti.

Tarkaniz72 müdür ortak mı derken bana sordu zannersem arkadaş. Evet müdür şirket ortağı. Mal almış ve kendi şahsi kredi kartını kullanmış.
Hangi hesap daha doğru olur.Yardımcı olurmusunuz.

Birinci sınıf şahıs işletmelerinde hangi hesabı kullanmak gerekir. Bazı mal alışlarını mükellef kendi kredi kartıyla yapmış. Şirket değil, ortak değil. Şahıs işletmesi ama 1. sınıf. Nasıl kayıt yapalım?