Şirket Kredi Kartı Kullanımı

Ynt: Şirket Kredi Kartı Kullanımı

Peki kredi kartı şirketin kredi kartı değilse... Şirket çalışanının kredi kartıyla ödendiyse nasıl bir işlem gerekir?

Tevsik sınırı altındaysa makbuzu nakten ödenmiş gibi işlersiniz, bedelini de kart sahibine ödersiniz. :)

efocann ' Alıntı:
şirket çalışanın kredi kartı ile işlem yapılamaz.
Yapılamaz ama yapılıyor:)) Bizde hiç şirket adına kredi kartı çıkaran yok. Şirket ortağı veya şirket çalışanının kredi kartından çekiliyor.Fatura şirket adına kesiliyor.
Yani bu durumda nakit ödeme şeklinde işleyeceğim değil mi.

Başka çareniz yok. En temizi budur. Yahut şirket çalışanı c/h alacaklandırıp oraya ödeme yapılabilir ama tavsiye etmem.

Peki şirket kartıyla 12 ay taksitli alınan malın işlemi nasıl olacak. 2 senedir şirket kartımız ama hep tek çekim kullanırlardı. Ocaktan itibaren taksitli alıma geçtiler nasıl işleyeceğimi bilmiyorum.

önceden 770 gider 100
191 kdv 18
300 aaaa banka kartı 118

şeklinde işliyordum. Şimdi nasıl yapayım.

Bir de ilk defa şubat ayında ba'ya giren malı kredi kartıyla aldılar. Bunun için 320 de hesap açmam lazımmı?

yok anlamadığınız bir şey yok da ben şöyle düşünmüştüm kart ekstersinde taksit miktarı kadar bedel düşüyor ama ben faturayı alım tarihinde işlerken tamamını 300 de ödenmiş gösteriyorum. Bankaya öderken de taksitli ödeyeceğim. Burada kafam karıştı acaba başka yapmam gereken birşey var mı diye. yani 327 ye alıp buradan taksitler için ay açıp falan............çok mu karıştırdım sizce. :)

Yine aynı şekilde kullanabileceğiniz gibi 329 nolu Diğer Ticari Borçlar hesabınıda kullanabilirsiniz. n Taksitleri karıştırım derseniz 300 Nolu veya 329 Nolu hesap altında taksitli alışverişler diye muavin hesap açabilirsiniz.

fea ' Alıntı:
senoleker ne oldu mesajınız gitmiş.

"Sorun ne ki, aynı şekilde devam etmenize engel ne" diye yazmıştım ama gönderdikten sonra henüz karta ödenmemiş KDV nin 191'lere konmuş olacağını farkettim ve bunun sonuçlarını kestiremedim. Bu yüzden sildim.

Yukarıda bir arkadaş daha önce sormuş ama tam olarak cevabı anlayamadım. Birde ben soruyum.

Şirket ortağına ait kredi kartı ile yapılan ödemeleri muhasebeleştirme de bir sıkıntı var mı?
Ortağın kartı kendisini mi bağlar? Şirket tüzel kişiliğini ilgilendirmez mi?

Biz ortağın kartını, şirketin kredi kartı olarak değerlendiriyoruz.

1-Ortağın kredi kartı şirketin kredi kartı değildir, şirketin kredi kartı şirket tüzel kişiliği adına çıkartılan kredi kartıdır.

2-Yine de ortağın kartını kullanacaksanız ortağın şirket adına kartından yaptığı harcamalar için 331 ORTAKLARA BORÇLAR hesabını alacaklandırın, şirket ortağa ödeme yaptıkça 331'e borç kaydı yapın.

Şirket ortağı ve şirket ayrı birer kişiliktir..Dolayısıyla şirket için yapılan hertürlü ödeme için, şirketin kendi kredi kartı kullanılmalıdır...

Sn.EYLULDURU

şirkete ait bir kart yok ise olmayabilir.

Sn.koraykarakaya'nın belirttiği şekilde işlem yapılabilir.

saygılar,

demiral ' Alıntı:
Sn.EYLULDURU

şirkete ait bir kart yok ise olmayabilir.

Sn.koraykarakaya'nın belirttiği şekilde işlem yapılabilir.

saygılar,

Bunun doğru yolu şirket adına kredi kartı çıkartmaktır..Bu çok da zor bir şey olmasa gerek..Bununla birlikte eğer ortağın kartı kullanılıyorsa tabiiki 331 i alacaklandırırsınız.

Şirkete ait kredi kartıyla çalışanın günlük 25 TL değerinde yemek yemesi halinde bu 25 TL yi bordroya mı intikal ettirmek gerekir yoksa direk gider hesaplarına aktarıp KDV'sini indirim konusu yapabilir miyiz?
saygılar;
bil_gin

Yapılan harcama kesinlikle bir ücret ödemesidir.(Temsil ve ağırlama gideri olmadığını varsayıyorum)

Bu durumda 25.TL bordroya intikal ettirilecek ancak bu tutarın 11.70.-TL'si GVK md.23/8 uyarınca vergiden müstesna olacaktır.Kalan 13.30.-TL ise ücret matrahına dahil edilecektir.

Diğer taraftan bu gider işin idame ettirilmesi ile ilgili olduğu için KDV'si indirim konusu yapılabilecektir.

Ortağa ait kredi kartının şirket harcamalarında kullanılmasının kesinlikle doğru olmadığını,bankaların piyasayı kredi kartı yağmuruna tuttuğu son yıllarda şirket adına ticari kredi kartı çıkartırmanın çok zor olmadğını düşünmekteyim.Adı üzerinde ticari.
Zira gelir idaresi ortağın kredi kartı ile şirket adına yapılan harcamaları ortağın şahsi harcamalarını şirkete fatura ettirdiği düşüncesiyle işlem yapabiliyor.Ispat yükümlülüğü şirkete düşüyor.Kredi kartı ile yapılan harcamaların genelde küçük ve mal alımı ile ilgili olmayan harcamalar olduğu göz önüne alınırsa ıspat açısından çok zorlanabilirsiniz.Örneğin büroya büro temizliğinde kullandığınız deterjan vs aldınız yada gelen misafirlere ikram amacıyla çay kahve.
Zaten gözden kaçan bir durum var.Sayın Miller57 diyorki biz ortağın kredi kartını şirket kredi kartı gibi değerlediriyoruz demiş.

Konuyu daha da uzatmak ve örneklemek mümkün ama sanırım ne demek istediğim anlaşıldı.