Şirket Kredi Kartı Kullanımı

ardahan75

Katkı Sunan Üye
şirket adına kredi kartı aldık ve ilk harcamyı yaptık

1- 300 lü hesaplar altında takip edeceğiz doğrumu

2- kredi kartı kullanınca bir para kazanıyoruz ya ismini söylemiyorum reklam olmasın diye bununla ilgili bir gelir kaydı atılacakmı yoksa bu parayı alışverişte kullandığımız zamanmı kayıt atacağız birde kaydı nasıl olacak?

Ynt: şirket kredi kartı kullanımı

Benim kendi görüşüme göre bu konuyla ilgili olarak 329-diğer tic.borçlar hesabı alt hesabında bunu takip etmeniz bence daha uygun olur 300 hesabı kullanmanız kredi kartı için uygun olmayabilir. bu k.kartıyla ilgili puan vb kazandığında eğer puanlar birikiyorsa ve sizde bu birikmeleri takip edecekseniz.

her puan kazandığıda
108-hazır değerler 5,00
679-diğ.ol.gel.kar 5,00

puanlar biriktirip kullandığında örnek
153-tic.mal 100,00
191-kdv 18,00
329-Diğ.tic.borçlar 90,00
108-haz.değerler 28,00

Banka kredi kartı adı üstünda tam tamına banka kredisidir. Yani 300 hesap altında izlenecektir.
Harcama yaptığınız zaman gelir göstermeniz daha mantıklıdır.
Bu konularda daha önce de forumda yazıldı arama yapınız.

örnek olarak kredi kartıyla 1.000+18 kdv lik bir ticari mal alım kaydı yaparsak

153 1.000
191 118

309 1.118

farzedelim bu alışverişten 11.8 ytl bonus kazandınız ve şirketin aracına mazot aldınız

760 10.8
191 1.8
679 11.80

bu şekilde işlem yapılır

309 Hesap Diğer mali Borçlar hesabıdır.
Banka kredi kartı ise doğrudan kısa vadeli banka kredisidir

300,01,001
X Bankası Kredi kartı
Şeklinde kayıt yapılmalıdır.

yorumlarınız için teşekkürler

bizde kullanmaya başladık. Mallar kredi kartı ile alınıyor ve takip eden ay banka hesabımızdan otomatik talimat ile alınıyor. Bu durumda farklı bir kayıt varmı.

mal alımında 300 hesap alcaklanır .
Ödeme yapıldığı zaman 102 A/300 B yapılır.

Sayın nguroy işlem biraz verilen çekler ve ödeme emirlerini anımsatıyor.

Sanki 103 hesapta tali hesap olarak kredi kartlı işlemleri talkip edebiliriz gibi geliyor.

103 hesapda izliyorum derseniz izlersiniz ama doğru olmaz.
Kredi kartı işlemi özün önceliği kavramına göre incelersek mal ve hizmet alımında bize sağlanmış bir banka kredisi olduğunu görüyoruz,Yani işlem anında nakit ödeme yapmıyoruz banka bizim adımıza ödüyor. Daha sonra da biz bu krediyi bankaya geri ödüyoruz. Faizle veya faizsiz tek kalemde.

Bu açıkça banka kredisidir.

teşekkür ederim yanıtlarınıza

mali borçlar adı altında bu direk banka kredisi değildir o yüzden 309 diğer mali borçlar bence uygun bir kullanım olacaktır

Nasıl yani kredi kartı 3, şahıslardan laınan bir finansman mı

Ynt: Şirket Kredi Kartı Kullanımı

banka kredisi olayı farklı şirket kredi kartı kullanmıştır eğer 309 no lu hesabı incelerseniz aradaki farkı görürsünüz

sn.ogame'e katılıyorum Şirket kredi kartıyla kullanıyorsa (şirkete ait tabiki) 309.nolu hesap kullanılmalı..

evet arkadaşlar yukarıdaki kayıtta 329 demiştim ama 309 daha uygun ama 300 olması bencede çok yanlış çünkü 300 ün kullanım yeri direkt bankadan nakit çekilen hazır para....

tura ' Alıntı:
evet arkadaşlar yukarıdaki kayıtta 329 demiştim ama 309 daha uygun ama 300 olması bencede çok yanlış çünkü 300 ün kullanım yeri direkt bankadan nakit çekilen hazır para....

Aman dostum kartla bile çekilmiş olsa bu mesajınızın arasında da belirttiğiniz üzere "bankadan nakit çekilen hazır para" ayrıca; @nguroy'un belirttiği üzere "adı üzerinde kredi kartı". 300 Nolu hesap kullanılmalı kanaatimce.

Bazı meslektaşlarımız işimizin başını aştığı bu dönemde malesef Amerika'yı yeniden keşfetmeye çabalıyorlar.
Kredi kartları çıktığı 1980 li yıllardan beri hep banka kredisi olarak kayıt edilmiştir.
Özün önceliği kavramına da uygundur. Mali borçlar kavramı içersinde mütalaa edilir.

Hesabın tanımında "Kredi kurumlarına olan kısa vadeli borçlar ile kısa vadelei sermaye piyasası araçları ile sağlanan krediler,....... " denmektedir.

103' mü
300' mü
309' mu
Verilen son karar hangisi arkadaşlar şimdi.?