Smmm ücreti olarak ne kadar istemeliyim.?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Smmm ücreti olarak ne kadar istemeliyim.?

yeis ' Alıntı:
hanmiroğlu ' Alıntı:
canay ' Alıntı:
12 senedir aynı şirkette çalışıyorum belgemi henüz almadım- sınav sonuçlarını bekliyorum. bu 12 yılın 9 yılı muhasebe müdürü pozisyonunda geçti. Şu an 3.900 alıyorum. Ama belgemi aldıktan sonra bir artış olacağını sanmıyorum, çünkü kimse benim belgemi almış olup olmamamla ilgilenmiyor ..

tezatlarla dolu bir meslek...
4000 tl alarak yaptığın işi asgari ücretle yapmaya razı olacak birçok ruhsat almış smmm bulabiliriz.
kişilerin ,muhasebe müdürlüğü pozisyonuna ruhsat almadan başlamasına izin verilmezse belki o zaman ruhsat alanın isteyeceği ücret artar ve ruhsatın değeri artar
yoksa ruhsat aldıktan sonra verecekleri ücret daha da azalabilir..

bence işi asgari ücretle yapmaya razı olan ruhsat almış smmm lerde sorun...kendilerine güveni olmadığı için mesleki bilgi olarak eksik oldukları için düşük maaşlı işleri kabul ediyor olabilirler...çevremde tanıdığım en düşük maaşlı smmm 2200 alıyor...asgari ücret alana daha rastlamadım ???

İstanbul,izmir gibi büyükşehirler için ruhsatı olan bir SMMM nin başlangıç limiti minunum 5000 tl olmalı...
üstü meslekteki tecrübeye göre değişmeli....
1500-2000 tl de ruhsatı olan bir smmm için çok düşük bir rakam. RUHSAT ALMAK İÇİN NEDEN O KADAR UĞRAŞSIN İNSANLAR RUHSATI OLMADAN 5000 tl alan olduğuna göre..

fakat piyasa da öyle olmuyor bu forumda bir YMM İÇİN BİLE 1300 tl ücret alıyor, dendi .

işi belge yapmıyor arkadaşlar biz yapıyoruz değil mi ?

canay ' Alıntı:
işi belge yapmıyor arkadaşlar biz yapıyoruz değil mi ?

ŞÖYLE DİYELİM HEP VERİLEN ÖRNEK
Trafikte arabayı kullanan ehliyet değildir .
bir bakıma doğru araba kullanmak için bilgi ve tecrübe önemlidir. Ama trafiğe çıkmak için ruhsat ve ehliyetin olmalı
ben bilgili ve tecrübeliyim desende sürücü ehliyetin yoksa polis cezayı veriyor

ruhsatın yoksa muhasebe müdürü olunmamalı .ama ruhsatı almak için belli bir birikim ve tecrübe aranmalı...
köklü değişiklikler gerekiyor...

hanmiroğlu ' Alıntı:
yeis ' Alıntı:
hanmiroğlu ' Alıntı:
canay ' Alıntı:
12 senedir aynı şirkette çalışıyorum belgemi henüz almadım- sınav sonuçlarını bekliyorum. bu 12 yılın 9 yılı muhasebe müdürü pozisyonunda geçti. Şu an 3.900 alıyorum. Ama belgemi aldıktan sonra bir artış olacağını sanmıyorum, çünkü kimse benim belgemi almış olup olmamamla ilgilenmiyor ..

4000 tl alarak yaptığın işi asgari ücretle yapmaya razı olacak birçok ruhsat almış smmm bulabiliriz.
kişilerin ,muhasebe müdürlüğü pozisyonuna ruhsat almadan başlamasına izin verilmezse belki o zaman ruhsat alanın isteyeceği ücret artar ve ruhsatın değeri artar

bence işi asgari ücretle yapmaya razı olan ruhsat almış smmm lerde sorun...kendilerine güveni olmadığı için mesleki bilgi olarak eksik oldukları için düşük maaşlı işleri kabul ediyor olabilirler...çevremde tanıdığım en düşük maaşlı smmm 2200 alıyor...asgari ücret alana daha rastlamadım ???

İstanbul,izmir gibi büyükşehirler için ruhsatı olan bir SMMM nin başlangıç limiti minunum 5000 tl olmalı...
1500-2000 tl de ruhsatı olan bir smmm için çok düşük bir rakam. RUHSAT ALMAK İÇİN NEDEN O KADAR UĞRAŞSIN İNSANLAR RUHSATI OLMADAN 5000 tl alan olduğuna göre..

fakat piyasa da öyle olmuyor bu forumda bir YMM İÇİN BİLE 1300 tl ücret alıyor, dendi .

bi yeminli mali müşavirlik şirketinde denetçi olarak çalışıyorum...iki yeminli mali müşavirimiz var şirket sahibi ...herbirinin kazancı aylık 35.000 tl abartısız söylüyorum bunu...1300 tl çok komik bir rakam ya ymm için...

Türkiyede belgeyi aldığınızda direkt 5000 TL verilen bir meslek olsa biz dosya açtırmak için bile odanın kapısında en az 1 hafta sıra beklerdik. Sizin atladığınız en önemli şeyler piyasa ve kapitalizm.

5000 TL yi verecek olan devlet olsa dediğiniz doğru olurdu ancak o parayı verecek olan piyasa olduğu için öyle belgeyi aldımı direkt 5000 sadece hayaldir.
Soruyorum bizim şuan ki düzenimiz ne, cevap tabiiki KAPİTALİZM ve kapitalizmde elbetteki elenenler olacak, elbetteki asgari ücrete çalışanlar yada diğer tabirle düşük maaşa çalışanlar olacak. Sizin yadırgadığınız şey aslında normal birşey bunlar düzenin gerçekleri ortada bir para var ve herkes kazanmak istiyor ancak kazanamıyor güçlü olan, çevresi olan, bilgisi olan kazanıyor gerisi tabiiki alçaktan sürünmeye devam ediyor.

Piyasa büyük bir elek geleni süzgeçten geçiriyor kalanlar güzel para kazanmaya devam ediyor belgesi olmayan adam kurumsalda 4000-5000 alıyor, belgesi olan 1000 TL ye, YMM 2000 TL ye, gece gündüz çalışıyor bunlar kimin sorunu tabiiki o fiyata çalışanların ama yapacak birşey yok bunlar sadece piyasa gerçekleri düzen kapitalizm çarkın dişlilerinde bazıları ezilecek, bazıları en tepeye çıkacak çünkü düzen böyle.

Gerçekçi olmak lazım . Piyasa da çok çeşitli dalgalı ücret var. Çok orantısız. Anlaşılmaz biçimde farklı.
Ben şimdi bir ilan vereyim 1500 tl maaşla muhasebe sorumlusu belgeli eleman alınacak diye. En az 1000 kişi gelir.

Bunu abartmıyorum. Malesef geçen sene denedik. Söylemek utanç verici ama böyle.

yeis ' Alıntı:
hanmiroğlu ' Alıntı:
yeis ' Alıntı:
hanmiroğlu ' Alıntı:
canay ' Alıntı:

bi yeminli mali müşavirlik şirketinde denetçi olarak çalışıyorum...iki yeminli mali müşavirimiz var şirket sahibi ...herbirinin kazancı aylık 35.000 tl abartısız söylüyorum bunu...1300 tl çok komik bir rakam ya ymm için...

bu işe gireli, staj 2005 ten beri kaç yıl olmuş 5 yıl bitiyo nerdeyse.. 5 yılda bu ruhsat için yaptığım harcamayla sıfır model araba alırdım.. kaç milyarlar gitti ama getirisini ne yazıkki daha göremedik..

Ama ücret olarak YMM lerin aylık kazançlarının 35.000.-TL civarı olduğunu söyleyen (ki en düşük aylık kazançmış sözde), kendisininde YMM ruhsatı olan aynı zamanda vergi dairesinde çalışmış bir denetim hocam vardı. Oda bizimle böyle bir bilgiyi paylaşmıştı..

nguroy ' Alıntı:
Gerçekçi olmak lazım . Piyasa da çok çeşitli dalgalı ücret var. Çok orantısız. Anlaşılmaz biçimde farklı.
Ben şimdi bir ilan vereyim 1500 tl maaşla muhasebe sorumlusu belgeli eleman alınacak diye. En az 1000 kişi gelir.

Bunu abartmıyorum. Malesef geçen sene denedik. Söylemek utanç verici ama böyle.

Piyasa da en büyük haksızlığı eski SMMM ve YMM ler yapıyor. Yeniler de sanırım ESKİLERİ örnek alıyor...

Tutarı belirleyen tek faktör bilgi değil. işte burada devreye çok önemli bir etken giriyor. çevre çevre çevre.

stonhand ' Alıntı:
Türkiyede belgeyi aldığınızda direkt 5000 TL verilen bir meslek olsa biz dosya açtırmak için bile odanın kapısında en az 1 hafta sıra beklerdik. Sizin atladığınız en önemli şeyler piyasa ve kapitalizm.

5000 TL yi verecek olan devlet olsa dediğiniz doğru olurdu ancak o parayı verecek olan piyasa olduğu için öyle belgeyi aldımı direkt 5000 sadece hayaldir.
Soruyorum bizim şuan ki düzenimiz ne, cevap tabiiki KAPİTALİZM ve kapitalizmde elbetteki elenenler olacak, elbetteki asgari ücrete çalışanlar yada diğer tabirle düşük maaşa çalışanlar olacak. Sizin yadırgadığınız şey aslında normal birşey bunlar düzenin gerçekleri ortada bir para var ve herkes kazanmak istiyor ancak kazanamıyor güçlü olan, çevresi olan, bilgisi olan kazanıyor gerisi tabiiki alçaktan sürünmeye devam ediyor.

Piyasa büyük bir elek geleni süzgeçten geçiriyor kalanlar güzel para kazanmaya devam ediyor belgesi olmayan adam kurumsalda 4000-5000 alıyor, belgesi olan 1000 TL ye, YMM 2000 TL ye, gece gündüz çalışıyor bunlar kimin sorunu tabiiki o fiyata çalışanların ama yapacak birşey yok bunlar sadece piyasa gerçekleri düzen kapitalizm çarkın dişlilerinde bazıları ezilecek, bazıları en tepeye çıkacak çünkü düzen böyle.

SIRA OLMAZ ASLINDA
kanunda yapılacak küçük bir değişiklikle sınava girme hakkı olanlar sınırlandırılır ..
kimler giriyor sınava;

iibf fakülteleri
açıköğretim fakültesi
hukuk
ilgili alanda yüksek lisans yapan herhangi bir fakülte mezunu

bir veya birkaçının girişi engellenir.
mesela
ilgili alanda yüksek lisans yapan herhangibir fakülte mezunu ve hukuk mezunu sınava alınmaz
iibf ler den maliye işletme iktisat dısında sınava girme hakkı ortadan kaldırılır...
smmm kanununda yapılacak değişikliklerle mesleki saygınlık ve ruhsatın önemi giderek artabilir..
istanbul için,
5000 tl bence alt limit için uygundur.DEMEKKİ
PİYASA DA SMMM RUHSATI ALMANIN NE DENLİ ZOR OLDUĞUNU ANLATAMIYORUZ ya da biz de ruhsat almanın değerini kavrayamadık karşımızdakinin inanmasını nasıl bekleriz o zaman tabi ki 5000 tl hayal gibi gelir....

1300*16 ne demek? önce onu bir açıklarsanız

Yılda 12 maaş +4 ikramiye Toplam 16 alıyomuş. 16*1300

1625 liraya denk geliyor aylık,bir mali müşavir için piyasaya göre düşük bir ücret,beni tek dersim var,denetim firmasındayım 1500 alıyorum,buda düşük...3000-5000 arası idealdir

3000-5000.-TL az bence... 8.000-10.000.-TL olması lazım..

Yok mu arttıran ? Sizin bu firmalar SPK ya mı tabi ? KOBİ diye bir kavram var, çok mu aşağılarda kaldı. Bir belgeliye aylık 5.000 TL ben vermem. YMM ile tam tasdik yaparım, YMM ile ortak seçeceğimiz belgesiz ama işi bilen kişiyi muhasebe müdürü yaparım.

bence 1.500.-TL yada 2.000.-TL alıyosanız öpüp başınıza koyun şu zamanda..
amma uçmuşunuz rakamlarda.. benimkisi mecazi anlamda kıssadan hisse...

ya şu yukarıdaki yazışmaları okuyunca kendime acıdım haa valla.
sahimi diyosunuz ya.kim veriyo 4.000-5.000 lirayı .kapatıyım büroyuda :D bende müracaat edeyim oralara.Ben 5 yıldır bürom var.10 yılda önceden deneyimim var.o kadar aylık kazanamıyorum.
Siz Türkiyedemi yaşıyorsunuz?

İrem35 ' Alıntı:

işte bu düşüncelerle yükseltemiyoruz maaşları.

sn.kanunkaide
belgesiz birini muhasebe müdürü yaptın verdin 3000-4000 lira.
1000 lirada ymm ye verdin. aynı hesaba gelmiyor mu ?

amazon kongo havzasına bağlı bir sahil kasabasında yaşıyoruz.

3000-5000 idealdir.yabancı dil+yüksel lisans+spk vs gibi ektralarınız varsa 5000+ olabilir..fakülte mezunuyuz,ne desek az hakkımıza,ilkokul mezunu mağaza elemanı bile 850 lira alıyor

champell59 ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:

işte bu düşüncelerle yükseltemiyoruz maaşları.

sn.kanunkaide
belgesiz birini muhasebe müdürü yaptın verdin 3000-4000 lira.
1000 lirada ymm ye verdin. aynı hesaba gelmiyor mu ?

Arkadaşım, önemli olan bu meslekte çok para kazanmak değil, onurlu bir meslek hayatı yaşamak..

Türkiye şartlarını ve buradaki gelir dağılımını da düşünerek bu rakamları düşünmelisiniz. Ben 1.500.-TL ile 2.000.-TL arası maaş alanlara diyorumki öpüp başınıza koyun, halinize şükredin diyorum.. Dışarda işsiz kaynıyor ve her geçen günde fakülte, üniversitelerden işsizler çıkıyor, Bu gibi sosyal şartlarıda göz önünde bulundurmalısınız.

5.000.-TL maaş alsan ne olacak? geleceğin garanti mi? Özel sektör; kapının önüne koyarlar adamı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...