Ssk' da Süt İzni hk.?

Merhabalar benim bir sorum olacak: Şimdi ben işverenimle anlaşıp süt iznimi topluca kullandım ve hakkım bitti. Ama işyerinde bu yüzden fazla mesaiye ve nöbete kalıyorum.. sizce bu uygunmudur?? süt izni kullanıldıktan sonraki bir sene içinde işveren fazla mesai ile işçisini çalıştırabilirmi?? İnanın cevap yazan olursa çok sevineceğim.. İyi günler...

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: SSK DA SÜT İZNİ VE SONRASI

Normal şartlarda onayınız olmadan çalıştıramaz..ancak iş sözleşmenizde onay verdiyseniz.. razı olmak zorunda kalırsınız..

Ayrıyetten.. zorunlu ve olağanüstü durumlarda.. fazla çalışmalarda onay aranmaz..

Ynt: Ssk' da Süt İzni hk.?

ancak iş sözleşmenizde onay verdiyseniz.. razı olmak zorunda kalırsınız..
böyle bir şey söz konusu değildir. kişi süt iznine saatlik olarakta çıkabilir yada işveren ile anlaşarak haftanın belirli gününde izin kullanarakta kullanabilir. süt iznininden dolayı işe gelmeyen çalışana daha sonra süt izni için kullandığı günlerini mesai yaptırarak çalıştıramaz.

sözleşmeye bu şekilde yazmak sözleşme şartlarına ve iş kanununa ayrıkırı olduğundan bu şekilde bir uygulama yapaılamaz.

iyi günler...

Ynt: Ssk' da Süt İzni hk.?

Ben süt izni ile ilgili bir şey söylemedim..Benim cevabım tamamen.. fazla mesai üzerine..İşçi hangi şartlarda fazla mesai yapar.. işveren hangi şartlarda fazla mesai yaptırır vesaire..

Merhaba ben de başka konu açmadan buradan bir şey danışmak istiyorum. Eşim doğum izninden sonra 4 ay da ücretsiz izin kullandı. Aslında 6 ay kullanmak istiyordu ama iş yeri çok uzun işler aksıyor falan dedi ve çocuk 6 aylık olana kadar (en azından ek gıdalara başlayana kadar) ücretsiz izin konusunda anlaşıldı. 1 Kasım itibariyle de iş başı yaptı. İlk 2 hafta akşamları 1,5 saat erken çıktı. Sonra iş yeriyle anlaşarak pazartesi günü toplu olarak kullanılmasını salıdan cumaya da 08:00-18:00 arası çalışılmasını kararlaştırdılar. Evimiz Buca'da iş yeri ise Torbalı Yazıbaşı'nda. Git gel 60 km yapıyor. Çocuğa da kayınvalide baktığı için eşime arabayı verdim her gün gidip geliyor işe. Eşimin annesinin evi ise yol üstünde sayılır Ayrancılar'da. Bizim eve uzak ama işe yakın. Bu hafta pazartesi işe gitmedi ve diğer günler tam çalıştı. Fakat bugün iş yerinden yarın Antep'teki diğer fabrikadan yükleme yapılacağı için yükleme işlemleri için fabrikaya gitmesini istemişler. Normalde fabrika Cumartesileri de üretim yapıyor ama eşimin bulunduğu bölüm gitmiyordu. Yarım saatlik yükleme için (ki yüklemeler genelde hep uzuyor) yarın gelmek zorundasın demişler. Kayın valide de yarın başka yere gideceği için evde yok. Çocukla işe gidip gelse çocuk perişan olacak oralarda. Eşim o zaman bana araç ayarlayın öyle geleyim demiş. Çünkü aracı yarın servise götüreceğim. Araç bakıyorlarmış ama bulamazlarsa servisle gel diyebilirlermiş. Servis de hem saat 7 de var hem de dönüş servisi akşam. Sıkıntılı yani çocukla. Şimdi süt izni kullanan bir anneye mesaiye gelmek zorundasın gibi bir şey yapılabilir mi? Sonuçta Bu olayın her hafta tekrarlama ihtimali yüksek. O zaman eşim yine haftanın 5 günü tam çalışmış olacak. Süt izni havaya uçmaz mı böyle? Ayrıca zaten işçi isteği dışında mesaiye bırakılamaz. Ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Teşekkürler

Fazla çalışma haftalık 45 saati aşan kısım, 4 gün 9 saatten 36 saat yapar , cumartesi günü de 9 saat çalışma olsa ancak 45 saati tamamlar. Süt izni süresi çalışılmış gibi kabul edilen hallerden olduğundan ( iş kanunu madde 66/1), pazartesi toplu kullanım + 4 günlük çalışma ile haftalık 45 saat tamamlanmış olur. Cumartesi günü yapılan çalışma fazla çalışmaya girer bu durumda.
fazla çalışmalarla ilgili yönetmeliğe göre de gebe ve emziren kadınlara fazla çalışma yaptırılamaz. Onayı olmasının da bir önemi yoktur, işveren emziren kadından fazla çalışma talep edemez.
Ancak bu bir günlük durum, salı günü çalışmaya başladığında başlayacak problemleri tetiklememek adına bir çözüm yolu bulmanız daha az sıkıntı yaşamanızı sağlayacaktır.

Fazla çalışma haftalık 45 saati aşan kısım, 4 gün 9 saatten 36 saat yapar , cumartesi günü de 9 saat çalışma olsa ancak 45 saati tamamlar. Süt izni süresi çalışılmış gibi kabul edilen hallerden olduğundan ( iş kanunu madde 66/1), pazartesi toplu kullanım + 4 günlük çalışma ile haftalık 45 saat tamamlanmış olur. Cumartesi günü yapılan çalışma fazla çalışmaya girer bu durumda.
fazla çalışmalarla ilgili yönetmeliğe göre de gebe ve emziren kadınlara fazla çalışma yaptırılamaz. Onayı olmasının da bir önemi yoktur, işveren emziren kadından fazla çalışma talep edemez.
Ancak bu bir günlük durum, salı günü çalışmaya başladığında başlayacak problemleri tetiklememek adına bir çözüm yolu bulmanız daha az sıkıntı yaşamanızı sağlayacaktır.

Merhaba. Ben de böyle biliyorum. Zaten olay 1 günlük olsa zaten idare edilir. Fakat yol yapma peşindeler. Antep'teki fabrika cumartesi günleri yükleme yapmak istiyor hep. Bir de söylenen saatte yükleme yapamıyorlar. Eşim doğum yapmadan önce de birkaç kez olmuştu bu olay. Hadi iş aksamasın diye servisle gidip toplu ulaşım aracıyla geri gelmişti. Ama şu anda 7 aylık bir kızım var ve hafta sonları bakacak kişi bulmak zor. Bir de dediğim gibi fabrikaya gidip saatlerce boş boş oturup yüklemenin yapılmasını beklemek de var. Genel de de böyle oluyor. Bir de bu olay rutine binerse çok büyük sıkıntı olacak.
Cevap için teşekkürler

Sn.cemmm, yanlış anlaşılmak istemem, amacım tahrik etmek veya germek değil kesinlikle.
açtığınız diğer konuda düşünce olarak ters düşmüş olsak ta o konuda da söyleştiğimiz gibi, yasayla tanınmış haklardan biridir emziren kadın çalışana fazla çalışma yaptırılamaması konusu da. Elbette bu hak sahibi , hakkını kullanmak , korumak isteyecektir.
Önceki konudaki düşüncelere baktığımızda, evlendiği için ayrılan kadın çalışana tazminat ödemekten kaçan bir işveren , süt izni kullanımı konusunda anlaştğı bir çalışanından cumartesi günü işe gelmesini istediğinde , hayır yanıtı aldığında bir takım tepkiler verecektir. Vereceği bu tepki veya uygulayacağı taktik te eşinizin canını sıkacak, onu yoracak. Öncelikle bu yorgunluğa hazırlıklı olmanızı , fevri davranmamanızı öneririm.

eşiniz bu fazla çalışmayı yapmayabilir, buna hakkı var. sonuçlarını siz de çok iyi tahmin ediyorsunuzdur zaten.
Bu fazla çalışmaya giderse ne olur, sonrası için ne yapılabiliri düşünmeniz gerekir derim ben.
Ben olsam giderdim, gider benden bekleneni yapar, pazartesi günü de bu durumun sıkıntılarını açıklar, bir çözüm bulunması için talepte bulunur, öneride bulunurdum.

Sn.cemmm, yanlış anlaşılmak istemem, amacım tahrik etmek veya germek değil kesinlikle.
açtığınız diğer konuda düşünce olarak ters düşmüş olsak ta o konuda da söyleştiğimiz gibi, yasayla tanınmış haklardan biridir emziren kadın çalışana fazla çalışma yaptırılamaması konusu da. Elbette bu hak sahibi , hakkını kullanmak , korumak isteyecektir.
Önceki konudaki düşüncelere baktığımızda, evlendiği için ayrılan kadın çalışana tazminat ödemekten kaçan bir işveren , süt izni kullanımı konusunda anlaştğı bir çalışanından cumartesi günü işe gelmesini istediğinde , hayır yanıtı aldığında bir takım tepkiler verecektir. Vereceği bu tepki veya uygulayacağı taktik te eşinizin canını sıkacak, onu yoracak. Öncelikle bu yorgunluğa hazırlıklı olmanızı , fevri davranmamanızı öneririm.

eşiniz bu fazla çalışmayı yapmayabilir, buna hakkı var. sonuçlarını siz de çok iyi tahmin ediyorsunuzdur zaten.
Bu fazla çalışmaya giderse ne olur, sonrası için ne yapılabiliri düşünmeniz gerekir derim ben.
Ben olsam giderdim, gider benden bekleneni yapar, pazartesi günü de bu durumun sıkıntılarını açıklar, bir çözüm bulunması için talepte bulunur, öneride bulunurdum.

Ben de zaten öyle yapmasını söyledim eşime. İşe gidince bu durumun sıkıntı olduğunu ve bir çözüm bulunmasını istemesini konuştuk. Ev ve iş yeri arası 30 km. O da otobandan gidilirse. Zaten gidip gelme yol masrafı zaten 20 TL. Aracın yıpranması hariç. Hadi işin maddi boyutunu geçtim ama 7 aylık bir bebek var bir de ortada. Hadi ben cumartesileri çalışmasam götürürüm ben işe ben orada çocukla ilgilenirken o da işini yapar ama öyle bir şey de yok. Ki cumartesi günü araç bana lazımdı. İş yerinden de araç ayarlayacaklardı ama onu da ayarlamakta zorluk çıktı. Dolayısıyla eşim o akşam eve gelmeyip annesinde kaldı.

Cevap için teşekkürler

iyi günler bu konu hakkında bende bir şey danışmak istiyorum hızlıca dönüş olursa çok sevinirim. Doğum izinlerimi normal sürelerinde kullandım. (8+8 şeklinde) ardından 6 ay ücretsiz izne çıktım. Bu sırada kısmi çalışma hakkı diye bir hakkımız olduğunu öğrendim ve bu çalışmaya geçmek için dilekçe verdim. İşveren kabul etti ve ücretsiz iznim 15/04/19 tarihinde bitti haftanın 3 günü olacak şeklide çalışmaya başladım. (p.tesi ,salı ,çarşamba) 6 yıldır aynı işyerindeyim ve işverenim kısmi çalışacağım için normalde asgari ücretten daha yüksek olan maaşımı asgari ücretin yarısını vereceğini iletti. Kabul etmek zorunda bırakıldım. Bebeğim şu anda 8.aya girdi. Süt izni hiç kullanmadım ve düşünmüyordum ancak mevcut haksızlıktan dolayı tüm haklarımı kullanmaya karar verdim. şimdi kızım 1 yaşına girene kadarki süre için kısmi çalışma yaparken süt izni mi de talep edebilir miyim? yani tam gün çalıştığım 3 günde erken çıkabilir miyim? Araştırdım biraz ancak net bilgi bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Konu hakkında kanunlarda net birşey yok.

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞANLARIN SÜT İZNİ HAKKI
Öncelikle okurumuzun kastının, kısmi süreli çalışma yani part time çalışma olduğunu varsayarak yanıt verelim. Kısmi süreli çalışan (yani haftalık çalışma süresi en fazla 30 saat olan işçiler) işçilerin de tam zamanlı çalışan işçiler gibi, çocuk 1 yaşına girene kadar günde 1,5 saat süt (emzirme) izni olduğu görüşündeyim.
Kanaatime göre işçinin tam zamanlı değil kısmi zamanlı çalışıyor olması süt izninin süresini değiştirmez. Çünkü İş Yasası’nın süt iznini düzenleyen 74. maddesi ve ilgili diğer yönetmeliklerde, bu konuda bir ayrıma gidilmemiştir.

Süt izninin sadece tam zamanlı çalışan işçilere tanınmış bir hak olduğu yönünde bir kural olmadığı gibi, kısmi süreli çalışan işçilere süt izninin çalıştıkları süre ile orantılı olarak verileceği yönünde de bir kural yoktur.

Ancak konuya ilişkin açık ve net bir düzenleme ya da Yargıtay kararı olmadığı için farklı yorumlar da söz konusudur.

Herkesin üzerinde anlaştığı husus, kısmi süreli çalışanların da emzirme (süt) iznine sahip olduğudur.

Ancak bazılarına göre, kısmi süreli çalışanların süt izinleri çalıştıkları süre ile orantılı olmalıdır. Örneğin haftada 30 saat çalışan işçi, haftalık çalışma süresinin 3’te 2’si kadar çalıştığı için; 1,5 saatlik süt iznini de 3’te 2 oranında yani günde 1 saat olarak kullanabilir.

Benim de dâhil olduğum diğer grup ise bu görüşe karşı çıkmakta ve mevcut yasal kurallar ışığında kısmi süreli çalışanların da, tam zamanlı çalışanlarla eşit sürede (günde 1,5 saat) emzirme izni hakkına sahip olduğunu savunmaktadır.

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMAYA GEÇENLERİN SÜT İZNİ HAKKI
Daha önceki bir YANITIMIZDA detayları ile ele aldığımız üzere, analık izinlerinin ardından kadın işçi tam zamanlı çalışmadan kısmi süreli çalışmaya geçebilir. Kadın işçi bu hakkını, çocuk ilköğretim çağına gelene kadar kullanabilir. Tam zamanlı çalışmadan kısmi süreli çalışmaya geçen kadın işçiler de emzirme izni hakkına sahiptir.
Kısmi süreli çalışmaya geçiş ile ilgili İş Kanunu ve ilgili yönetmelikte bir ayrıma gidilmemiştir. Emzirme izni bakımından doğumdan önce tam zamanlı çalışıp, doğumdan sonra kısmi süreli çalışmaya geçen kadın işçilerin, doğumdan önce de kısmi süreli çalışıp doğumdan sonra da kısmi süreli çalışmaya devam eden işçilerden bir farkı yoktur.

Dolayısıyla bu hakkını kullanarak kısmi süreli çalışmaya geçen işçilerin de çocuk 1 yaşına girene kadar günde 1,5 saat emzirme izni hakkına sahip olduğu görüşündeyim.

Ancak yukarıda belirttiğim üzere bu konu tartışmalıdır. Bazılarına göre kısmi süreli çalışmaya geçiş hakkını kullanan işçilerin emzirme izni sürelerinin çalıştıkları süre ile orantılı olarak belirlenmesi gerekmektedir.

YARIM ÇALIŞMADA SÜT İZNİ HAKKI
Kısmi süreli çalışmaya geçiş hakkı ile yarım çalışma (ya da diğer adıyla çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanma) hakkı birbiri ile karıştırılmaktadır. Doğumdan sonra çocuk sayısına göre 60, 120 ya da 180 gün yarım (haftada 22,5 saat) çalışma ile kısmi süreli çalışmaya geçiş birbirinden farklı haklardır.
İş Yasası’nın 74. maddesinde 2016 yılında yapılan değişikliğe göre kadın işçi normal analık iznini kullandıktan sonra, birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün boyunca “yarım çalışma” hakkını kullanabilir. Bu işçi haftalık çalışma süresinin yarısı kadar (22,5 saat) çalışır ve bu sürenin ücretini işvereninden alır, işveren bu sürenin primini de öder. Geri kalan sürede işçi ücretsiz izinli sayılır ve bu sürenin ücreti ve primi İş-Kur tarafından ödenir.

İş Yasası’nın 74. maddesinde bu hakkını kullanan işçilerin süt izni hakkı ile ilgili olarak şu ibare yer almaktadır: “Bu fıkra hükümlerinden yararlanılan süre içerisinde süt iznine ilişkin hükümler uygulanmaz.”

Dolayısıyla yarım çalışma hakkını kullanan kadın işçi, bu hakkını kullandığı sırada, ayrıca süt izni kullanamaz. Ancak yarım çalışma hakkı sona eren ve yeniden tam zamanlı çalışmaya başlayan kadın işçi, çocuk bir yaşına girene kadar günde 1,5 saat süt izni kullanma hakkına yeniden sahip olur.

iyi günler bu konu hakkında bende bir şey danışmak istiyorum hızlıca dönüş olursa çok sevinirim. Doğum izinlerimi normal sürelerinde kullandım. (8+8 şeklinde) ardından 6 ay ücretsiz izne çıktım. Bu sırada kısmi çalışma hakkı diye bir hakkımız olduğunu öğrendim ve bu çalışmaya geçmek için dilekçe verdim. İşveren kabul etti ve ücretsiz iznim 15/04/19 tarihinde bitti haftanın 3 günü olacak şeklide çalışmaya başladım. (p.tesi ,salı ,çarşamba) 6 yıldır aynı işyerindeyim ve işverenim kısmi çalışacağım için normalde asgari ücretten daha yüksek olan maaşımı asgari ücretin yarısını vereceğini iletti. Kabul etmek zorunda bırakıldım. Bebeğim şu anda 8.aya girdi. Süt izni hiç kullanmadım ve düşünmüyordum ancak mevcut haksızlıktan dolayı tüm haklarımı kullanmaya karar verdim. şimdi kızım 1 yaşına girene kadarki süre için kısmi çalışma yaparken süt izni mi de talep edebilir miyim? yani tam gün çalıştığım 3 günde erken çıkabilir miyim? Araştırdım biraz ancak net bilgi bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Çalışma günlerinizde süt izni hakkınızı kullanmanızı engelleyen bir durum yok.