Taşınmaz İstisnası Kurumlar Vergisi

YILDIRIM65

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar selamlar olsun şimdi soruma geliyorum. 400.000,00 tl lik taşınmaz satıştan dolayı elde edilen istisna tutarı 200.000.00 tl dir. bu rakamı gelir tablosunda hangi hesap altında belirtmek gerekir?

Gelir tablosunda 679 hesapta ayrı bir alt kırılımda takip edebilirsiniz. İstisnayı gelir/kurumlar beyannamesinde göstereceksiniz.

Peki sunu sorayım birde.tasinmaz satışından elde edilen istisna tutarına istinaden kdv beyannamesinde herhangi bir matrah bildirilir mi yoksa kdv beyannamesi boş mu verilir

arkadaşlar selamlar olsun şimdi soruma geliyorum. 400.000,00 tl lik taşınmaz satıştan dolayı elde edilen istisna tutarı 200.000.00 tl dir. bu rakamı gelir tablosunda hangi hesap altında belirtmek gerekir.

14.07.2023 tarihli ve 7456 sayılı Yasa ile yapilan duzenlemeye gore;

15.07.2023 tarih öncesinde aktifte bulunan taşınmazlar icin satışta KDV istisnası ayni kalirken K.V.K açısından satış istisnası %50 yerine %25 olarak uygulanacaktır. Ayrica;

1- Satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur.
2-Satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi ise şarttır.
3-Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna sebebiyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler zıyaa uğramış sayılır ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edilir.

MADDE 22- 5520 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 16- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce kurumların aktifinde yer alan taşınmazlar için 5 inci maddenin birinci fıkrasının (e) bendinin bu maddeyi ihdas eden Kanunla değiştirilmeden önceki hükümleri uygulanır. Şu kadar ki, bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan %50 oranı, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak taşınmaz satış kazançları için %25 olarak uygulanır.”

Kdv beyannamesinde yer alan kismi istisna kisminda bulunan 220 koda yazilir istisna tutarı.buraya yazarken 252 391 olarak mi yoksa 679 391 olarak mi yazilir

15 temmuzdan itibaren satılan gayrimenkul taşınmaz binasında yüzde 20 kdv uygulanacak.bunu 220 kodda nasil yapmalıyız kismi istisnalar kisminda.

KDV beyannamesinde Kısmi istisna kapsamına giren işlemler bölümünde 220 kod ile beyan edilmelidir.bu 220 koda 679 391 mi yazilir yoksa 252 391 mi

Satış KDV beyannamesinde tablo 7'de 17/4-r kod ile beyan edilecek.bu ne demek 391 191 bildirmeyecek miyiz

Sayın YILDIRIM65, ard arda yazmanız,cevapların daha hızlı gelmesine bir faydası olmaz.
Mümkünse sorularınızı tek seferde sorun ve en önemlisi de biraz sabredin.Ben dahil müsait olan arkadaşlar illaki dönüş yapacaklardır.

Sayın YILDIRIM65, ard arda yazmanız,cevapların daha hızlı gelmesine bir faydası olmaz.
Mümkünse sorularınızı tek seferde sorun ve en önemlisi de biraz sabredin.Ben dahil müsait olan arkadaşlar illaki dönüş yapacaklardır.

Tahsin Bey hassasiyetiniz için teşekkürler.
Üye 4 defa uyarıldı. 1 defa uzaklaştırma aldı. Yine de ısrarcı. Son uyarımızı yapıyoruz.