Taze s.m.m.m ler şimdi ne olacak!!!!

Ynt: Taze s.m.m.m ler şimdi ne olacak!!!!

nevermind ' Alıntı:
demek ki yalnız değilmşim..bu bile beni birazcık da olsa rahatlattı..
izmirde güzel bir kurs bilen var mı? her şeyi öğretecek?? beyanname vs vs...?*

Bence kursa gitmene gerek yok. Kendin de kolay bir şekilde öğrenebilirsin beyanname düzenlemeyi. Takıldığın yerleri burada sorarsın vs.

Ama arkadaşın dediği doğru, genel bir mesleki tecrübeden bahsediyorsan büro şart gibi.

ymm yanına girmeden önce ne kadar smm bürosu varsa başvurdum iş için beni almadılar bunları bilmediğim için hatta para bile istemedim 1 sene çekerim dedim ama m.m olacağımı duyan vazgeçti ben de bildiğim işi yapayım dedim ymm yanına girdim( stajımı ymm yanında yapmıştım) ben il değiştirdim bir de...burda tanıdğım bir allahın kulu yok yardım ecedek :(

Mükellef çeşitliliği olan bir SMMM bürosunda kendinizi yetiştirmelisiniz.

Doğrudan, dolaylı, ihraç kayıtlı, transit ticaret, özel faturalı ihracatı bulunan bir mükellefi olsun. KDV iadesini öğrenin, yüklenilen KDV listesi nasıl hazırlanır, GİB sistemine nasıl yüklenir, karşılaşılan sorunlar nasıl çözülür, onu öğrenin.

Enflasyon muhasebesini genel hatlarıyla kavrayabileceğiniz en azından orta ölçekli bir kuyumcu mükellefi olsun.

Yıllara sari inşaat işi uygulamaları, asgari inşaat prim hesabını yapabilmeyi öğreneceğiniz bir müteahhit firması mükellefi olsun.

Tevkifata tabi hizmet/mal alım-satımı yapan, iade alan mükellefi olsun.

Yatırım teşvik kapsamında mal alım satımı yapan, KDV iadesi alan bir mükellefi olsun. Uygulaması nasıl oluyormuş onu öğrenin.

Güncel ve geçici mevzuatı, devlet teşviklerini, yapılandırmaları uygulayarak öğrenebileceğiniz deneyimli bir meslek mensubu yanında kendinizi yetiştirmelisiniz.

Beyanname düzenleme işini zaten bilgisayar kendisi yapıyor. BA/BS bildirimi doldurmak, muhtasar beyannamesi düzenlemek inanın iş değil. Lise son talebeleri yapıyor zaten onları. Mevzuat olarak kendininizi yetiştirebileceğiniz, muhasebe işini hukuk ve denetim ağırlıklı yürüten meslek mensuplarıyla çalışmak daha iyi olur diye düşünüyorum. Bana göre SMMM ruhsatı, büro açmaya yarayan anahtardır. Big fourlardan birine kapak atamadıktan sonra bağımsız denetim işi YMM lerde tutanak düzenlemek ve SMMM ofislerinde sandalye üzerinde tutanak doldurmaktan ötede bi iş değildir.

sedateroglu ' Alıntı:
Mükellef çeşitliliği olan bir SMMM bürosunda kendinizi yetiştirmelisiniz.

Doğrudan, dolaylı, ihraç kayıtlı, transit ticaret, özel faturalı ihracatı bulunan bir mükellefi olsun. KDV iadesini öğrenin, yüklenilen KDV listesi nasıl hazırlanır, GİB sistemine nasıl yüklenir, karşılaşılan sorunlar nasıl çözülür, onu öğrenin.

Enflasyon muhasebesini genel hatlarıyla kavrayabileceğiniz en azından orta ölçekli bir kuyumcu mükellefi olsun.

Yıllara sari inşaat işi uygulamaları, asgari inşaat prim hesabını yapabilmeyi öğreneceğiniz bir müteahhit firması mükellefi olsun.

Tevkifata tabi hizmet/mal alım-satımı yapan, iade alan mükellefi olsun.

Yatırım teşvik kapsamında mal alım satımı yapan, KDV iadesi alan bir mükellefi olsun. Uygulaması nasıl oluyormuş onu öğrenin.

Güncel ve geçici mevzuatı, devlet teşviklerini, yapılandırmaları uygulayarak öğrenebileceğiniz deneyimli bir meslek mensubu yanında kendinizi yetiştirmelisiniz.

Beyanname düzenleme işini zaten bilgisayar kendisi yapıyor. BA/BS bildirimi doldurmak, muhtasar beyannamesi düzenlemek inanın iş değil. Lise son talebeleri yapıyor zaten onları. Mevzuat olarak kendininizi yetiştirebileceğiniz, muhasebe işini hukuk ve denetim ağırlıklı yürüten meslek mensuplarıyla çalışmak daha iyi olur diye düşünüyorum. Bana göre SMMM ruhsatı, büro açmaya yarayan anahtardır. Big fourlardan birine kapak atamadıktan sonra bağımsız denetim işi YMM lerde tutanak düzenlemek ve SMMM ofislerinde sandalye üzerinde tutanak doldurmaktan ötede bi iş değildir.

Vallahi en son yazı tamamen içimi kararttı :)
İnşaat firmasında çalışıyorum. Muhasebede tekim. ve Yıllara sari yapmıyoruz ihale yok, mesken yok.
İnşaat Muhasebesi biliyorum diyemiyorum.
Bu saatten sonra da büro çok zor. Zaten istesek te almazlar bizi...

Yandı gülüm keten helva...

aynen zeynacım benim de moralim sıfır...:(

niye moraliniz sıfır benimkide inşaat firması ama yıllara sari inşaatta yapıyoruz.Prefabrik Üretimde.İthalat ihracat sınırlı ama az çok onlarıda gördük.Tevkifata tabi malları da gördük alış faturalarında kdv 2 beyannamesi gönderdik.Genel anlamda sedat arkadaşın söylediği herşeyi gördük.Çalışma alanı geniş bir fabrika muhasebe anlamında sizi geliştirir.Büroya gerek kalmaz.
Mevzuat takibine gelince internet yeterli oluyor.Birde iyi bir dergiden abonelik alırsanız onunda faydası olur.Bizim şirkete vergi sorunları diye bir dergi geliyor mesela.

özlem maliyet hesaplarınızı kim yapıyor sizin şirkette.Sırf 1 hafta gidip maliyet hesaplayıp fabrikalarda aylık 1500 tl alan adamlar var.Mesela maliyet konusunda kendini geliştirebilirsin.Mevzuatı takip etmek büyük bir olay değil.Alo maliyeyi okumak bile bir mevzuat takibidir.

Bence negatif olmayın Allah büyük.Herşey sizde biter.

slm, arkadaşlar en güzeli büro açmak, kendi şansını kendin yaratırsın. ne zaman kimden defter geleceği belli olmuyor... En umutsuz olduğum bir dönemde bir telefon geldi ve tam 12 adet defter birden ve getirisi güzel defterler, İşi biliyosan ve piyasada belli bir çevre yaptıysan hiç düşünmeyin atılın ve kendi gelirinizi yaratın..şirket işindede iyi firmalara girdim çıktım ve çoğu hikaye, müdürlere hamallıktan başka bişey yapmıyosun..

büro konusunda kararsız kalan arkadaşlara şunu söyleyebilirim, beden dilin iyi ise ve de ağzın iyi laf yapıyosa kısa sürede geliriniz artar.. Karşı tarafa kendinizi iyi ifade edemiyorsanız işi ne kadar iyi bilirseniz bilin büro işiniz kısa süreli olur..bu kadar.. ;)

Çevren varsa elbette büro açarsın. Fazla da bilgili olman gerekmez. işi bilen bir iki eleman çalıştıran ve de iyi geliri olan bürolar var.
ANCAK
KARAMSARLIK İÇİNDE yazanlar çevrem yok ,tecrübem yok ,ücretim düşük ne yapmalıyım ,diyorlar! Onlara büro aç diyemeyiz.Çevre edin ,tecrübe kazan demekten öteye ne diyebilirsin?

kendinize yeni bir lisans cart curt bişi bulun.
onu almak için sınavlara girin. acayip yoğun ders çalışın.

moraliniz anında düzelecektir, böylece bu boşluk hissinden de kurtulursunuz.

mümkünse bu devletin yaptığı sınavlar filan olsun, neden sonuç ilişkisini boşverin Aleste Türkiye birincisi KPSS de rekor kovalayın.

yıllardır bizi alıştırdıkları sisteme geri dönünce insanda derin bir rahatlama olur sanıyorum.

yoksa bu boşluk stresi insanı hasta eder

battibalikyangider ' Alıntı:

mümkünse bu devletin yaptığı sınavlar filan olsun, neden sonuç ilişkisini boşverin Aleste Türkiye birincisi KPSS de rekor kovalayın.

yıllardır bizi alıştırdıkları sisteme geri dönünce insanda derin bir rahatlama olur sanıyorum.

:)sizin bağımsız denetim a.ş ne oldu?

Ben moralinizi bozmak için demedim yaw. Rutin büro işlerinden bahsettim. Herkesin uzmanlık alanı farklı. Ben de sizlerin yaptığı işten zerre kadar anlamam. Herkes muhasebe biliminin bir dalından tutup, mecburen geçimini idame ettirecek kadar para kazanmak zorunda. Hakkımızda hayırlısı.

Sayın simao82, bol kazançlar Allah daha da çok versin. Büro açma konusunda vermiş olduğunuz telkinler için şahsım adına size teşekkür ediyorum. Şimdi büro açsak pörtföyümüzün yarısından fazlası ilk aşamada işletme defteri veya hayat standardı vergisi ödememek için 90 lı yılların sonu, 2000 li yılların başlarında kurulmuş sözde Şti ler olacak. 01/07/2012 de yürürlüğü girecek Türk Ticaret Kanununda işletme defteri yok aynı zamanda getirdiği yükümlülükler bu sözde ŞTİ leri tasfiye olmaya zorlayacak. VUK'da buna mukabil nasıl bir düzenleme olur bilinmez. Ya işletme defteri tutmak zorunda olan esnaf erbabını, senede bir kez hayat standardı gibi harca tabi tutar, defter tutma zorunluluğunu kaldırsa bizim pötföy lav olur :) Aksi de olabilir. TTK da işletme defteri olmadığı için herbirini bilanço usulüne göre defter tutma zorunda da bırakabilir. Büro açmak için TTK nın yürürlüğe girmesini beklemek daha uygun mu olur diye düşünmekteyim.

stajyerzade ' Alıntı:

:)sizin bağımsız denetim a.ş ne oldu?

stajyerzade yoksa bende yokum bu şirkette dedim. kapıyı vurdum çıktım:)

Sedat boşver onu bunu bilader,

bi minibus kiralicaz, tencere tava satan tipler yok mu onlar gibi..

her gün belli bir mahalde bırakıcaz satışçıları. biraz reklamdı rekabet yasağıydı filan öğreticez bunlara..

satışçılar genelde mümkünse bayan olsun. biliosun bizim ülkede bayan zehir satsa alacak kişi çok

1 haftaya 1000 mükellef yaparız.

Ben sakal bırakayım abi, zikir çeke çeke şişliden Çarşambaya kadar yürüyeyim. (Başka yerlere çekmeyelim lütfen) Sen de top sakal bırak, Atatürk rozetini tak Muhasebe Uzmanları Derneği senin, Çağdaş muhasebeciler derneği benim oralarda nutuk at. Olma mı ?

Çok uzun yollar bunlar, fakat bu seçim dönemini kaçırdık bide... büyük hata ettik.

ben birinden sen birinden hemen calismalara baslamaliyiz.

biz doğduğumuzdan beri gönül verdik filan diyip çevre de yapalım.

ama aslında ben direk pazarlama taraftarıyım. Fakat tırstın galiba:)

sedateroglu ' Alıntı:
Ben sakal bırakayım abi, zikir çeke çeke şişliden Çarşambaya kadar yürüyeyim. (Başka yerlere çekmeyelim lütfen) Sen de top sakal bırak, Atatürk rozetini tak Muhasebe Uzmanları Derneği senin, Çağdaş muhasebeciler derneği benim oralarda nutuk at. Olma mı ?

bende çarşaf giyer gelirim :D

Çok uzun yollar bunlar, fakat bu seçim dönemini kaçırdık bide... büyük hata ettik.

ben birinden sen birinden hemen calismalara baslamaliyiz.

biz doğduğumuzdan beri gönül verdik filan diyip çevre de yapalım.

ama aslında ben direk pazarlama taraftarıyım. Fakat tırstın galiba:)

Yok tırsmadım. Tamam kiralayalım bir tane skorsky helikopter, atalım a.satayım kartvizitleri yurdumuzun dört bir yanına :) Olmadı p.t.a ya giderken uçaktan yağmalarız :)

ya ne helikopteri ford transit bi minibus yapicaz. saadet zinciri gibi bişi:)