Tazminat Ödemesi Hk.

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
işçinin bugün çıkışı yapıldı. Tazminat ödemesinde ( kıdem-ihbar ) taraflar anlaşarak 2 ay sonra yapılacağı kararlaştırıldı.
İbraname tarihin ne olacak ? ( normalde bir ay sonra alınmalı )
tazminat ödemesini 2 ay sonraki bordroda mı göstermeliyiz ?

Merhaba.
İbraname ifa ya bağlı değil, zamanlamayla ilgili, bu nedenle bir ay sonra düzenlenmeli,işci alacakları burada zaten belirtili,kararlaştırılan husus ibranamenin alt kısmında tarafların imzasi ile not, yada işci bu ibranamede belirtilen alacakların ödeme tarihini kabül ettiğine dair beyan da bulunabilir düşüncesindeyim.
Diğer taraftan ödemenin iki ay sonra yapılacağı hk.
taraflar arasında kısa bir anlaşma metni düzenlenebilir.

üstat, ödeme 2 ay sonra yapılacağı için 2 ay sonraki bordroda tazminatları göstereceğim. Bunda sıkıntı yok dimi ?

Karşı taraftan belirtilen kalemler için toplam şu kadar ödemeyi aldım , alacağım kalmamıştır içeriğinde olan ibra belgesini , çalışanın ödeme almadan imzalamasını beklemek biraz iyimser bir hayal olabilir.
Senet bir ödeme aracı olarak kabul görmekte.
2 ay sonrası tarihli bir senetle ödemeyi tamamlayıp, ibra belgesini sorunsuzca olması gerektiği gibi alabilirsiniz.
( 2 ay sonra, çalışanınız olmayan biri için bordro nasıl duzenleyebileceksiniz anlayamadım)

BU olayda birinci husus 1ay sonra İbranamenin düzenlenip düzenmiyeceğidir,dediğim şekilde düzenlenmesinde mahsur yoktur,işci zaten ödemeleri aldım başkaca alacağım kalmamıştır demeyecektir,alacak kalem ve miktarların belirtilip,dedigim şekilde beyanda bulunması, ibranamenin bir sözleşme olduğu dikkate alındığında tarafların anlaşmış olduğu sonucunu doğuracak ve zamanında düzenlenmiş olacak,tamam ödeme yapılmamış olduğundan kısmen değer verilecek fakat ödeme yapıldığında sorun kendiliğinden çözülmüş olacak.Ayrıca işveren borcu karşiliğinda senet verebilir,senet ödendiğinde yani borç sona erdiğinde 2 ay sonra İbraname düzenlenmesi uygun düşmez kanaatindeyim.

Tazminatlar karşığında senetle ödeme yapıldığında tazminat ödemesi tamamlanmış olur, artık borç işçilik alacağı değil, normal sıradan bir senet borcu olur.