Telekomikasyon Firmalarının Anlaşma Gereği Verdiği Cep Telefonlarının Muhasebesi

Merhaba Arkadaşlar,

Turkcell, firmamız ile yapılan abonelik anlaşması gereği bir adet cep telefonu verdi. Söz konusu cep telefonunu Genpa'dan aldık ve Genpa bizim adımıza bir fatura kesti. faturanın üzerinde "Türkcelle temlik edildiğinden dolayı ödeme alınmadı" ibaresi var.
Para ödemeden aldığımız bu telefonun muhasebe kaydının nasıl olması lazım ve KDV'sini kullacakmıyız
(Marah:1000 KDV:180)?
Teşekkürler..

Ynt: Telekomikasyon Firmalarının Anlaşma Gereği Verdiği Cep Telefonlarının Muhasebesi

Merhabalar,

Ödemesini yapmadığınız bir malın kdvsini de indirim konusu yapamazsınız diye düşünüyorum. Fatura üzerindeki şerhe göre...

Ynt: Telekomikasyon Firmalarının Anlaşma Gereği Verdiği Cep Telefonlarının Muhasebesi

faturayı iz bedelyle mi kestiler yoksa normal fiyat üzerindenmi?

Peki faturayı kesen faturada gösterdiği KDV yi beyan etmeyecek mi parasını almadım diye.?

Cep telefonunun bedeli her ay gelecek Turkcell faturasının içinde taksitler halinde olabilirmi.?

Faturayı kesen elbetteki ödeyecek gösterdiği kdvyi ancak adına fatura kesilen şahısmı indirim hakkına sahiptir ???

Faturanın bedeli zaten
Rich_Rich ' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Turkcell, firmamız ile yapılan abonelik anlaşması gereği bir adet cep telefonu verdi. Söz konusu cep telefonunu Genpa'dan aldık ve Genpa bizim adımıza bir fatura kesti. faturanın üzerinde "Türkcelle temlik edildiğinden dolayı ödeme alınmadı" ibaresi var.
Para ödemeden aldığımız bu telefonun muhasebe kaydının nasıl olması lazım ve KDV'sini kullacakmıyız
(Marah:1000 KDV:180)?
Teşekkürler..

Türkcell tarafından ödeniyor. Ayrıca fatura kesildiği zaman kesen 391 alan ise 191 hesabı mutlaka kullanır. Katma değer vergisin mantığı zaten budur.

Ödeme bambaşka bir konudur. Ödenmeyen fatura takibe alınır veya vazgeçilen alacak haline gelir.

teşekkürler sayenizde aydınlanmış olduk :)

Arkadaşlar, Konu ile ilgili bir araştırma yaptım ve sonuç olarak;

Genpadan firmamıza kesilen faturanın muhasebe kaydını,
---------------------------------------/-----------------------------------
255 Demirbaşlar 1.000
191 İnd. KDV 180
320 Genpa 1.180
--------------------------------------/------------------------------------
Daha Sonra, fatura bedeli Turkcelle temlik edildiğinden temlik kaydını,
320 Genpa 1.180
320 Turkcell 1.180
Sonuçta turcelle böyle bir borcum olmadığından
Bu borcu kapatmamızın iki turlu çözümü var,
1- Turkcelle yansıtma faturası kesicez
320 Turkcell 1.180
391 180
602 Diğ.Gel. 1.000

2- Borcun tamamını gelir kaydedicez
320 Turkcell 1.180
679 Diğ,Ol.D.G.K 1.180

Kayıtları özetlersek;
Aldığım bu cep tlf ununu kayıtlarıma aldım ve bana kesilen bu faturanında kdvsini kullandım.
Diğer taraftanda bunu gelir olarak kaydettim. yani bir gelir bir gider oldu.

Şirketimize taahhütlü ama faturada herhangi bir ek bedel gösterilmeden sadece şu kadar yıl bu operatörde kalınması şartı ile verilmiş 3 adet cep telefonu..bunlarla ilgili telefonla gelen sevk irsaliyesi ve üzerinde ......kampanyasından hediye edilen cihazdır ibaresi mevcuttur. şimdi bununla ilgili fatura gelmesi gerekli midir ve kayıt şekli nasıl olacaktır bilen var mı?

mursey2001 ' Alıntı:
Şirketimize taahhütlü ama faturada herhangi bir ek bedel gösterilmeden sadece şu kadar yıl bu operatörde kalınması şartı ile verilmiş 3 adet cep telefonu..bunlarla ilgili telefonla gelen sevk irsaliyesi ve üzerinde ......kampanyasından hediye edilen cihazdır ibaresi mevcuttur. şimdi bununla ilgili fatura gelmesi gerekli midir ve kayıt şekli nasıl olacaktır bilen var mı?
taahütlü olarak aldığımız cihazların tutarsal karşılığı bildiğim kadarıyla gelecek olan cep telefon faturasına
yansılatacaktır.bu sebeple ürünlerle ilgili faturasın size gelmesi gereklidir.sonuçta firmanıza kullanılmak üzere demirbaş alınmıştır.
255 DEMİRBAŞ XXX
191 KDV XXX
320 TURKCELL XXX kaydı daha sonra aylık faturalar halinde gelen ekstreden ne kadarı terminal yani cihaz için ödeme yapıkmışsa o kadarını 320 den düşersiniz....

Bu telefonlar faturaya yansıyacak bir bedel karşılığında gönderilmedi bundan önceki gönderilenler o şekilde idi ve yukarıdaki gibi kayda aldım.

ama bu sefer gelen telefonlar tamamen örneğin 1 yılda aylık 700 tl kadar fatura ödeme koşulu taahhüt edilerek tamamen ücretsiz ve faturasız gönderilen sadece sevk irsaliyesi olan telefonlardır.Yani promosyon gibi düşünülebilirmi işleme ne şekilde alınır