Temmuz 2008 Muhasebe Denetimi

Ynt: Temmuz 2008 Muhasebe Denetimi

şu denetimden soruları anlasam bişeyler yapıcam ama adamlar zevk olsun die karıştırmışlarda karıştırmışlar soruları soruda ne istediğini bilmek bile bence denetimden geçmeye yetecek ??? sanırım kasıma kaldı bizim belge (başka bahara kalmasında) ;)

levent037 ' Alıntı:
şu denetimden soruları anlasam bişeyler yapıcam ama adamlar zevk olsun die karıştırmışlarda karıştırmışlar soruları soruda ne istediğini bilmek bile bence denetimden geçmeye yetecek ??? sanırım kasıma kaldı bizim belge (başka bahara kalmasında) ;)
Denetim soruları hayatımda gördüğüm en garip soru soruş tarzıydı.Utanmaslar soruyu dolandırıp dolandırıp sonunda diyecekler......

endoplazmikretikulum ' Alıntı:
levent037 ' Alıntı:
Denetim soruları hayatımda gördüğüm en garip soru soruş tarzıydı.Utanmaslar soruyu dolandırıp dolandırıp sonunda zzztttttt erenköy diyecekler......
:)))))))))))))))) koptum:))

denetımdekı salak soru

denetçinin müşterı işletmenın muhasebe sistemı hakkında bilgi
edınmesı hangı amaçları gerçekleşmesi sağlanır ?bilgi edinmede
hangi prosedurler izlenir ?

zaten soruyu tam soramamışlar ve 2.cmleyı eklemışler
ne dıyım

gülümse1907 ' Alıntı:
endoplazmikretikulum ' Alıntı:
levent037 ' Alıntı:
Denetim soruları hayatımda gördüğüm en garip soru soruş tarzıydı.Utanmaslar soruyu dolandırıp dolandırıp sonunda ......
:)))))))))))))))) koptum:))

ben zaten soru kağıdı dağıtıldığında bütün soruları okudum ve demişlercesine bir sinir bozukluğu yaşadım :))))))))))))

bu arada denetim cevaplarını bulan arkadaşlar burada bizimle paylaşırlarsa çok iyi olur
bendeki kitap ve ders notlarında cevapları bulamıyorum
1. ve 4. soruya az çok çalışan herkes birşeyler yazabilmiştir ama tabii önemli olan komisyonun bu sorulara beklediği cevap ne nasıl bir cevap tam puanı getirir bir türlü kestiremiyorum
denetim tek dersim ve eylül sonuna kadar beklemek çok zor olacak :-[

smmmmls ' Alıntı:
bu arada denetim cevaplarını bulan arkadaşlar burada bizimle paylaşırlarsa çok iyi olur
1. ve 4. soruya az çok çalışan herkes birşeyler yazabilmiştir ama tabii önemli olan komisyonun bu sorulara beklediği cevap ne nasıl bir cevap tam puanı getirir bir türlü kestiremiyorum
aynen katılıyorum hadi gülümse bizi gülümset artık bul sınavın cevaplarını sen bulamazsan kimse bulamaz ;)

smmmmls ' Alıntı:
Benimde tek dersim denetimdi 1.soruya çıkar çatışması ile başlayan hani şu 4 maddeli cevabı yazdım açıkladım kendimce 4.soru olumlu görüş harici görüş bildirme çeşitleri şartları ile birlikte yazdım 2.soru kitapta yoktu ama mesleğin içinde olduğum için örtülü sermaya örtülü kar dağ.vb durumlar ve ilişkili kişi ve kuruluşları yazdım (meşhur kv bey.ekleri) 3.soruya melul melul baya baktım ama bişey amlamadım not alma akış şemalaraı anket yöntemi falan yazdım.Bu kağıda inşaallah 50 verirler

levent037 ' Alıntı:
smmmmls ' Alıntı:
aynen katılıyorum hadi gülümse bizi gülümset artık bul sınavın cevaplarını sen bulamazsan kimse bulamaz ;)

Abartma arkadaşım bu konuda benden çok uzman arkadaşlarım var:)
Ama şunu söyleyim denetim gibi bi derste hiçbi kaynağın cevaplarına güvenmemek lazım çünkü komisyonunkiyle tutmaz.
Yani diyorumki levent arkadaşım 80 gün beklicen:)

Benimde tek dersim denetimdi 1.soruya çıkar çatışması ile başlayan hani şu 4 maddeli cevabı yazdım açıkladım kendimce 4.soru olumlu görüş harici görüş bildirme çeşitleri şartları ile birlikte yazdım 2.soru kitapta yoktu ama mesleğin içinde olduğum için örtülü sermaya örtülü kar dağ.vb durumlar ve ilişkili kişi ve kuruluşları yazdım (meşhur kv bey.ekleri) 3.soruya melul melul baya baktım ama bişey amlamadım not alma akış şemalaraı anket yöntemi falan yazdım.Bu kağıda inşaallah 50 verirler
[/quote]

yazdıklarına göre geçersin gibi görünüyor..
1.ve 4.soru benim de benzer cevaplar 2.soruda ben ilgili kişi ve kuruluşlara mal hizmet alım satımı yapılan kişi ve kuruluşlar yazdım yolsuzluğa da belgelendirilmeyen para mal transferleri falan gibi şeyler yazdım kurumlar vergisi kanunula uygun yazmadım çok mu atmışım :)
3.soruyu boş bırakmadım ama ne yazdığımı bile hatırlamıyorum o kadar salladım yani :)
acaba ben 50 alır mıyım??

Arkadaşlar bende benzer cvpları verdim .

1 soruya çıkar çatışması,muh sisteminin karışıklığı vs yazdım
2.devlet ,grup firmaları,yöneticiler,işletme personeli dedim.vergi kaçırmadan ,hayali hs yaratıp ödeme veya tahsilat yapmaktan ,belgesiz evrak işlemekten yada mükerer gb konuları anlattım.Ayrıca yöneticilerin yolsuzlukları diye spk tebliğden çıkmış bir soru vardı ordan bildiğim herşeyi yazdım.
-işlt aldığı cezalar,kamu tarafından yapılan soruşturmalar
-vergi esnekliği olan bölgelerle firmalarla olagandışı işlemler yapılması
-piyasa fiyatının altında veya çok üstünde mal ve hizmet alım satımı
-olagandışı nakit çıkışları ve banka virmanları
-muhasebe sisteminin çökertilmesi sonucu etkin olmayan bir denetim yapılması
-danışmanlara ,kamu personeline olağandışı ödemeler vs
vs bunları yazdım umarım yeterli olur
3-Muhasebe sisteminin denetim için önemini anlattım.bilgi edinme olarak önceki denetçi ile görüşme ,sektörden bilgi toplama,işletme tesislerinin gezilmesi,yönetimden yazılı sözlü bilgi,personele sorulan sorular ,anket vs ve geçmiş yıllar denetim raporları dedim:)
4-görüş bildirmekten kaçınma,olumsuz görüş ve şartlı görüş nedenlerini açıkladım.

Ben 50 alabileceğimizi düşünüyorum .Mart sınavında sadece tic borçlar denetimini kendimce anlattım 20 puan vermişlerdi başka soru yapmamıştım bence rahat olun :)

:)) valla bütün soruları yapsakda hiçbir zaman RAHAT olamıyoruz bu komisyon yüzünden:)

ozlemk ' Alıntı:

2.devlet ,grup firmaları,yöneticiler,işletme personeli dedim.vergi kaçırmadan ,hayali hs yaratıp ödeme veya tahsilat yapmaktan ,belgesiz evrak işlemekten yada mükerer gb konuları anlattım.Ayrıca yöneticilerin yolsuzlukları diye spk tebliğden çıkmış bir soru vardı ordan bildiğim herşeyi yazdım.
3-Muhasebe sisteminin denetim için önemini anlattım.bilgi edinme olarak önceki denetçi ile görüşme ,sektörden bilgi toplama,işletme tesislerinin gezilmesi,yönetimden yazılı sözlü bilgi,personele sorulan sorular ,anket vs ve geçmiş yıllar denetim raporları dedim:)
4-görüş bildirmekten kaçınma,olumsuz görüş ve şartlı görüş nedenlerini açıkladım.

Ben 50 alabileceğimizi düşünüyorum .Mart sınavında sadece tic borçlar denetimini kendimce anlattım 20 puan vermişlerdi başka soru yapmamıştım bence rahat olun :)

neredeyse aynı şeyleri yazmışım sizinle... umarım 50 alabilirsiniz :))) :p

arkadaşlar .. günaydın

denetimde,

denetim prosedürleri nelerdi sınavda hatırlayamadım

yardımcı olabilir misiniz?

tuhulik ' Alıntı:
ozlemk ' Alıntı:

neredeyse aynı şeyleri yazmışım sizinle... umarım 50 alabilirsiniz :))) :p
Al bendende okadar tek dersim denetim bu seferde elli alamazsak yandık ama bu sefer olaçak hepimizin kağıtlarıda 3 aşağı beş yukarı aynı hepimizide bırakaçak değiller ya inşallah hepimiz için hayırlısı olur

denetimde 2.soruya benim aklıma Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç geldi...bayağı bi anlattım...ilk soruda çıkar çatışması,karmaşıklık ilgili olması diğer nedenler vs..yanında bağımsız denetimin yararlarınıda ekledim...
3..soruda anlatım bozukluğu vardı..anlamakta güçlük çektim..yazdık bişeyler not alma,anket yöntemi falan...
4.soruda sadece görüşlere neden durumları izah ettim..ikinci girişim yine kalırsam bu sefer kaynak olarak hesap uzmanları derneğinin çıkardığı denetimin ilke ve esasları (2cilt) kitabını alacağım..büyük bi ihtimal denetimden kaldık bu cevaplara.....

lejyon ' Alıntı:
denetimde 2.soruya benim aklıma Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç geldi...bayağı bi anlattım...ilk soruda çıkar çatışması,karmaşıklık ilgili olması diğer nedenler vs..yanında bağımsız denetimin yararlarınıda ekledim...
3..soruda anlatım bozukluğu vardı..anlamakta güçlük çektim..yazdık bişeyler not alma,anket yöntemi falan...
4.soruda sadece görüşlere neden durumları izah ettim..ikinci girişim yine kalırsam bu sefer kaynak olarak hesap uzmanları derneğinin çıkardığı denetimin ilke ve esasları (2cilt) kitabını alacağım..büyük bi ihtimal denetimden kaldık bu cevaplara.....

zaten Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazançta ilişki kişi kavramını sayıyor burada cevaplardan kilit cevapta denetçi,denetçinin eşi (boşanmışsa dahil),çocukları 3.derece alt soy kan sıhri usul fuuru akrabaları ve bunların işletdikleri işletmeler ve kurumlar,denetçin yukarıda saydıklarımın işletmede müdür,yönetim kurulu üyesi vb.. böyle uzun uzadıya gidiyor burada mutlaka yukarıda saydıklarımı saymamız gerekiyor.zaten diğerler şirket ortakları ,şirket ortaklarının eşi (boşanmışsa dahil),çocukları 3.derece alt soy kan sıhri usul fuuru akrabaları ve bunların işletdikleri işletmeler ve kurumlar vb uzun uzadıya gidiyor dediğim gibi denetçiyi mutlaka söylenmeli ve bende yazdım :D ;D

Arkadaşlar aslında ilişkili kişide yolsuzluk olayları çok uzunca anlatılabilirdi sınırları taşırmadan , ben uzun cevaplardan hoşlanmadıklarını bildiğim için çok fazla ayrıntıya girmedim sınavda.

bende çok fazla ayrıntıya girmedim.sınıfta 2.kağıdı isteyen birkaç kişi oldu.aslında yukarıda arkadaşımızın dediği çok doğru.burda yazılan cvplar hepimizin aynı ya hepimizi bırakacaklar yada büyük çoğunluğumuz geçecek.

Benim 2004'yılında belge almış bir arkadaşım anlattığı bir olay var ; Bunun son dersi ve son hakkı Denetim sular seller gibi çalışıyor derse neredeyse kitap ezberlemiş. Sınavdan önceden kendisinden daha yaşlı bir adayla tanışıyor adamında son hakkı ve son dersi imiş. Sorular dağıtılıyor Allaaa sorular keko bizim arkadaşımız sular seller gibi cevap yazıyor üstüne üstlük sınavdan önce tanıştığı kişiyede sınavda yardım ediyor. Kendi kağıdı bitince kağıtları değiştirmişler diğerinin kağıdınıda bilerek biraz eksikle yazıyor. Sınavdan çıktıklarında kutlamışlar bunu veeee sonuçlar açıklanıyo Bizimki 45 , diğer aday 84 almış ??? Hemen itiraz ediyo ortalamayı tutturmak için 52 alması gerekiyo , itiraz sonucunda kağıdı 55 yapılıyor... Adam artık zorunlu değilse Şişli ilçesi sınırlarına bile girmiyor kolay kolay :D