Temmuz 2008 Muhasebe Denetimi

Ynt: Muhasebe Denetimi Dersi ile ilgili Bilgi

genel mesleki standartlar

denetim süreci

iç kontrol

denetim rapor çeşitleri

ve birde maddeli soru diyorum

bu yazdıklarımdan inşallah 2 tanesi gelir baska ne diyim

başka tahminler varmı?
XYXYXY arkadaşımız gibi madde halinde yazalım.

teşekkür ederiz.

Bağımsız denetimi gerekli kılan nedenler

Bağımsız Denetimin yararları

Bağımsız Denetim Yöntemleri

Denetim Programını yapmanın yararları ve sakıncaları

İç kontrol sisteminin tanımı ve esas amaçlar

Denetim planması safhaları

Muhasebe hileleri ve hataları

Kanıt toplama teknikleri say ve birini açıkla

Destekleyici kanıt nedir türleri

Bilanço sonrası olayların denetim programı

Nakit tahsilatının denetimi...

çok soru var ama yeter çok sıkıldım artık denetimden...

Ynt: Temmuz 2008 Muhasebe Denetimi

smmmmls ' Alıntı:
evet merak edenler için işte denetim sınavında çıkan sorular:

1. İşletmelerin mali tablolarının denetiminin bağımsız denetçiler tarafından yapılmasının nedenlerini açıklayınız.
2. Müşteri işletmenin ilişkili olduğu kişi ve kuruluşlar kimlerdir? Hangi durumlarda bu kişilere yapılan işlemlerde yolsuzluk bulunduğu kabul edilir?
3. Denetçinin müşteri işletmenin muhasebe sistemi hakkında bilgi edinmesi hangi amaçların gerçekleştirilmesi sağlanır? Bilgi edinmede hangi prosedürler izlenir?
4. Denetçinin olumlu görüş bildirmesini engelleyen durumları, bu durumlarda raporun hangi görüş bildirilerek düzenlenmesi gerektiğini de belirterek açıklayınız.

bu sorulara ne kolay diyebiliyorum ne de zor..sadece ilginç.. :)

arkadaşlar denetimden 4.sınavıma girdim
sorulara verdiğim yanıtlarla deha nın dağıtılan kağıtlarda yazan yanıtların alakası yok.sınavı iyi geçen varmı.sıradaki sınav 5.ve son hakkım olacak.

çok olmasada iidi... ömer dumanın kitabından çalışmıştım...kitabın ilk sayfalarından çıktı iki soru...ama sorular değişikti baya....

valla sorular genelde kolaydı bir aksilik olmazsa smmm oldum gibi :D inşallah tabi maliyetde kolaydı denetim derside ve meslek hukukuda kolaydı 3 derse girdim kolaydı vergi de kolaydı

Arkadaşlar SPK mevzuatına göre sadece 1.sorunun cevabı 2 ile 2,5 sayfa arasında sürüyor. Benim en kolay geçen sınavdı basitti bence , 2.soruda yolsuzlukta örtülü sermaye transfer fiyat. bilanço peçelemesini yazmalısınız. Vakit olsaydın bu sınavda en az 8-10 sayfa cevap yazabilirdim. Bakalım 2 ay sonra kağıtları kimin, nasıl birinin okuduğunu öğreneceğim :)

Arkadaşım doğru söylüyorsun. Sınava herkez zor dedi, ama ben işim icabı bana kolay geldiğini söylüyorum. İlgili kişi ve yolsuzlukta yazmanız gereken belli şeylerdi zaten anlaşılmayacak bişey yoktu soruda...

BağımsızDenetçi ' Alıntı:
Arkadaşım doğru söylüyorsun. Sınava herkez zor dedi, ama ben işim icabı bana kolay geldiğini söylüyorum. İlgili kişi ve yolsuzlukta yazmanız gereken belli şeylerdi zaten anlaşılmayacak bişey yoktu soruda...
cevapları paylaşırsanız sevinirizz çünkü kırıtık kağıt verenlerin sayısı çok gibi geliyor bu dersten

BağımsızDenetçi ' Alıntı:
Arkadaşlar SPK mevzuatına göre sadece 1.sorunun cevabı 2 ile 2,5 sayfa arasında sürüyor. Benim en kolay geçen sınavdı basitti bence , 2.soruda yolsuzlukta örtülü sermaye transfer fiyat. bilanço peçelemesini yazmalısınız. Vakit olsaydın bu sınavda en az 8-10 sayfa cevap yazabilirdim. Bakalım 2 ay sonra kağıtları kimin, nasıl birinin okuduğunu öğreneceğim :)

Bence 1. sorunun cevabının spk mevuatı ile ilgisi yok resmen şu mali tabloların bağımsız denetimden geçmesinin nedenleri hani şu çıtar çakışması vs. olan 2-2,5 sayfa cevabı olacak bi soru sormazlar.Sınav zor gibiydi çünkü bence soruları soruş tarzı farklıydı örneğin 4.soru adamlar görüş bildirme çeşitleri diye sormamış evirmiş çevirmiş yani 3.soru harici basitti ama bağımsız denetçi arkadaş insanları karamsarlığa itme bence.....

endoplazmik retikulum sana tamamen katılıyorum.
adamların bir tane net sorusu yok.
gelir tablosu ilkeleri nelerdir sayınız dememişler hiç.
evirip çevirip sormuşlar senin dediğin gibi
bir de türkçesi gelişmiş birinin yazdığı devrik cümle varki işleri karıştırmak için ellerinden geleni yapmışlar bence de birinci sorunun spk ile ilgisi yok.

bağımsız denetçi işin icabı sana kolay gelebilir ama adamlar konu ile tam örtüşmeyen tek cümle gördüklerinde bütün soruyu iptal ediyorlar yani hiç yorum katmadan teknik cümleyi yazmak gerekiyor, yorum kattığın zaman o soruyu unut.

spiderden ' Alıntı:
bağımsız denetçi işin icabı sana kolay gelebilir ama adamlar konu ile tam örtüşmeyen tek cümle gördüklerinde bütün soruyu iptal ediyorlar yani hiç yorum katmadan teknik cümleyi yazmak gerekiyor, yorum kattığın zaman o soruyu unut.

Hatta adamlar bu sayfalarca yazmayı önlemek için analizde soru kağıdının başına şöyle bişey yazmışlar çok güldüm.

DİKKAT :Soruyu anlamakda cevaba dahildir:) Sınırlarınızı ona göre çizin yorumla ilgili yazmış

evet gülümse.adamlar sadece denetimde 3.000 kişinin kağıdını okuyacaklar (para için) bi de düşünsene yorum katmanın serbest olduğunu sınava girenlerin 3.5.kağıtlarının havada uçuştuğunu al sana 3.000 kişinin 7.000 tane kağıdı.geçen sınavda raporlama standartlarına 2 madde fazla yazdım diye adamlar tüm soruyu sildi.ne istiyorlarsa onu yazmamızı istiyorlar eksik yaz fazla yazma.ben bunu gördüm...allah hepimizin sonunu hayretsin

arkadaşlar herkese merhaba.
4.girişim sadece denetim var.geçen girdiğimde 70 lik kağıdıma 37 veren komisyon üyesinin asistanına yani kağıdımı okuyan zeki kişiye hakkımı helal etmiyorum.bu sınavda 3.sorudaki düşük cümle bize bu soruları soran kişilerinde türkçe kültürünü ortaya çıkardı.anlayabilene aşk olsun.sorular çok zordu bence çünkü hiç bir soruda net bir soru yok.ilkin ne olduğunu anlayabilmek için baya bi düşünmek gerekiyor.sor kardeşim gelir tablosu ilkeleri nelerdir de.iç kontrol sisteminin unsurları nelerdir sadece sayınız de.işi dallandırıp budaklandırıp, soruyu uzatıp düşük cümle kurma pahasına insanların kafasını karıştırma.inş herkesin umduğu gibi geçer hepinize başarılar.

ya arkadaşlar sizlere bi anektottan bahsetmek istiyorum
bilmiyorum ne kadar haklıyım.
benim soyadım y ile başlıyor
y ler aynı sınıfta giriyoruz malum.muhasebe denetimi sınavında biz sınıfta 57 kişi idik ve y lerin bir kısmı başka sınıfta girdiği halde.sınıfa sığmadık yani.sonra not yükseltme için meslek hukuku sınavına girdiğimde sınıfta 34 kişi idik ancak sınıfta y lerin tamamı hatta ü lerin tamamı vardı.bizden sonra da sınıf yoktu.pazar günü gene not yükseltmeden analize girdim sınıfta sadece y ler y lerin tamamı 30 kişi idik ve listenin en altındaki kişi sırası 1.300 idi.burdan şu sonuca varabilirmiyiz meslekten 1.300 kişi sınava giriyor ok.peki denetimden kaç kişi sınava giriyor.y lerin bir kısmı sınıfta 57 kişi idik tamamı değil.tamamı demekki 70-75 kişi falan.denetimden 3.000 kişimi giriyor bu sınava listenin son kişinin sırasına bakmadım.peki sadece denetim dersinden 3.000-1.200 (100 kişininde meseleğe tekrar girdiğini varsayarsak) 1.800*60=108.000 ytl.yani sırf para için bizim psikolojimizi bozmaları sadece para için mi.bunun somut karşılığı bu kadarmı.2 kuruş para kazanmak bizleri defalarca o sınavlarda süründürmenin bizleri sinir stres edip psikolojimizi bozmalarının karşılığı bu kadar mı? 108.000 ytl için mi bunlar.sınavı iyi geçenleride tebrik ederim bu arada.

Spider isyanını anlıyorum. Amaçlarını anlamak çok güç. Denetim çok pis bi ders sürekli okuman gerekiyor unutmamak için. Ben geçen sınavda 4 soruyuda yaptım 50 aldım. Şükretsemmi isyanmı etsem anlamadım:)

arkadaşlar herkese merhaba

Denetim dersi herkesin başının derdi çok fazla bilmek le hiç bişi bilmemek arasında pek bi fark yok. mart sınavında 40 la kaldım temmuz sınavındaki 4 soruyada cvp verdim (benim düşüncem 50-65 arası) fakat puanlamayı yapanlar cok insafsız olduğundan sonuçları hep beraber göreceğiz.

hepimize geçmiş olsun ii günler dilerim.