Üretim işletmesi yüklenilen kdv listesi hk.

• Konbuyu başlatan stajyer2007
  • Başlangıç tarihi
S

stajyer2007

Ziyaretçi
Merhaba,
Üretim işletmelerinde yüklenilen kdv listesine, ihraç edilen malın bünyesine giren DİMM ve GÜG giderlerine ait kullanılan hammadde ve GÜG giderlerinin fatura bilgilerini tek tek yazmak mı gerekiyor.

Diyelim 1000 adet B mamülü ürettik.
Toplam maliyeti : 5000
Toplam Kdv: 1000 olsun,

Birim maliyet : 5000/1000: 5
Birim kdv: 1000/1000: 1

Yukarıdaki bilgilere göre maliyet hesaplarını yaptık. Birim maliyet ve kdv'yi hesapladık. Biz ürettiğimiz malın 300 adedini sattık diyelim. İademiz 300*1: 300 tl. olacak.

Şimdi burada yüklenilen kdv listesine 300 adet için kullanılan hammadde ve GÜG giderlerine ait kdv'yi mi yazmamız gerekiyor

Yada
Üretime ait tabloyu vergi dairesine vererek, yüklenilen kdv listesine satılan mamül maliyeti 300*5 : 1500 yüklenilen kdv 300*1: 300 olarak yazmak yeterli midir.?

Ynt: Üretim işletmesi yüklenilen kdv listesi hk.

Vergi dairesine o döneme ait indirilecek kdv listesi verdiğimiz gibi, ihraç edilen mamülün bünyesine giren ilk madde malz. yardımcı malzeme vs.lerin listesini de ayrıca veriyoruz. Bu listeyi fatura bazında hazırlıyoruz. Listede faturadaki alımın tamamıyla ilgili bilgileri ( miktar, tutar, kdv ...) ayrı bir sütuna da ihraç edilen mamülün bünyesinde kullanılan miktarı ve yüklenilen kdv yi gösteriyoruz. Vergi dairenizle görüşüp ne istediklerini tam olarak öğrenin, çünkü istenen listeler vergi dairelerine göre farklılık gösterebiliyor.

İhraç edilen malın bünyesine giren ilk madde ve malzeme ile yardımcı malzemeyi yüklenilen kdv listesine fatura bazında miktar tutar kdv olarak yazabiliyoruz asıl sorun örneğin yemekhane giderlerini mamüllere tutar olarak dağıttıktan sonra yüklenilen kdv listesine yemekhane giderlerini fatura bazında yazamıyoruz.

Diyelim yemekhane gideri
100 kg mercimek: 100,00 tl.
50 kg makarna 50,00 tl. diyelim

3 çeşit mamül üretiyoruz.
toplam yemekhane giderlerini (150 Tl.) personel sayına göre
a mamülüne 40 tl
b mamülüne 40 tl
c mamülüne 40 tl
genel yönetime 30 tl

Bu dağıtımı yaptıktan sonra yüklenilen kdv listesine
a mamülü için kullanılan DİMM giderlerin fatura bazında yazdık fakat yemekhane giderleri fatura bazında yazamıyoruz.

Yani a mamülünün üretiminde yemekhane gideri olarak 20 kg mercimek kullanıp tutarı 20,00 tl. gibi bir hesaplama yapmak mümkün olmuyor.

indirekt giderleri yurtiçi ve yurtdışı satışları oranlama yaparak dağıtabilirsiniz.

bulent249 ' Alıntı:
indirekt giderleri yurtiçi ve yurtdışı satışları oranlama yaparak dağıtabilirsiniz.

Sn. Bülent249
Sorumla cevabınız arasında bağlantı kuramadım.