Yeni Meslek Mensupları Takip Ve Yardımlaşma

Arkadaşlar ben SPK tarafından lisansı almıştım. Sınav muafiyeti için de başvuruda bulunmuştum. SMMM ruhsatım olmadığı için KGK'ya başvuramıyordum. Şu an başvurabiliyorum sanırım dimi, bilgisi olan var mı acaba?
Valla İmkanınız varsa alın koyun yastık altına :) ne çok uğraştık hepimiz biliyosunuz.gerçi ben denetçilik sınavına başvurucam onun için alıcam hemende.Alın derim ben.Hatta büyük çerçeve yaptırıp asıcam misafir odasına ahaha

Yeni gelen arkadaşlar forumumuza hoş geldiniz.
Forumun diğer sayfa ve konularında da iştirakınızı görmek bizi sevindirecektir.
Hepinize başarılar diliyorum.
Herşey gönlünüzce olsun...

Arkadaşlar ben SPK tarafından lisansı almıştım. Sınav muafiyeti için de başvuruda bulunmuştum. SMMM ruhsatım olmadığı için KGK'ya başvuramıyordum. Şu an başvurabiliyorum sanırım dimi, bilgisi olan var mı acaba?

Şimdi başvurabilirsiniz.Onun içinde 2.500 Tl istiyorlar üstat.Bilginize...

Valla İmkanınız varsa alın koyun yastık altına :) ne çok uğraştık hepimiz biliyosunuz.gerçi ben denetçilik sınavına başvurucam onun için alıcam hemende.Alın derim ben.Hatta büyük çerçeve yaptırıp asıcam misafir odasına ahaha

Aynen ben de başvuruyu yapıcam yarın ödemeleri yapıp. Sıkıntıya sokuyor ama yapacak bişey yok almamız gerek :) Denetçilik sınavlarına ben de girmeyi düşünüyorum. Neler yapmamız gerekiyor bir bilgi edinebileceğimiz yer var mıdır acaba?

Bağımsız denetim firmasında çalişan biri olarak etrafımda defalarca bu sınava girmiş ve alamamış arkadaşlar var.Biras tırsmakla beraber genel prosödür,SMMM olan üstatların 4 dersten girdiği olmayanların 7 dersten girdiği bundan önce SPK denetiminde yapılan ancak artık KGK kurumuna bağlanmış olan sınavdır.Sınavlar Genellikle mart ayında yapılıyor ancak bu sene daha sınav tarihi ve başvuru zamanı açıklanmadı mayıs olarak tahmin ediliyor.Sınav başı 110 TL ücret yatırılıyor.Sınavlar test usülü yapılıyor.Geçme notu 60,4 dersin not ortalaması 70 olması gerekiyor.Sınavlarda kazandıktan sonra yetkinin alınabilmesi için bir Denetim (YMM) şirketinde 3 sene staj yapılması gerekiyor.Ancak YMM şirketinde denetçi yardımcısı olarak çalişilan süreler bu stjdan düşülüyor.(Çok şükür benim 8 sene oldu yapmıcam staj falan :) ).Sınav sadece ankara ve istanbul illerinde yapılıyor.Daha önce sadece Ankaraydı şükür İstanbuluda koydular.Kaynak olarak ****'nın soru bankasını alıcam.Nekadar iyi bilmiyorum.

Bağımsız denetim firmasında çalişan biri olarak etrafımda defalarca bu sınava girmiş ve alamamış arkadaşlar var.Biras tırsmakla beraber genel prosödür,SMMM olan üstatların 4 dersten girdiği olmayanların 7 dersten girdiği bundan önce SPK denetiminde yapılan ancak artık KGK kurumuna bağlanmış olan sınavdır.Sınavlar Genellikle mart ayında yapılıyor ancak bu sene daha sınav tarihi ve başvuru zamanı açıklanmadı mayıs olarak tahmin ediliyor.Sınav başı 110 TL ücret yatırılıyor.Sınavlar test usülü yapılıyor.Geçme notu 60,4 dersin not ortalaması 70 olması gerekiyor.Sınavlarda kazandıktan sonra yetkinin alınabilmesi için bir Denetim (YMM) şirketinde 3 sene staj yapılması gerekiyor.Ancak YMM şirketinde denetçi yardımcısı olarak çalişilan süreler bu stjdan düşülüyor.(Çok şükür benim 8 sene oldu yapmıcam staj falan :) ).Sınav sadece ankara ve istanbul illerinde yapılıyor.Daha önce sadece Ankaraydı şükür İstanbuluda koydular.Kaynak olarak ****'nın soru bankasını alıcam.Nekadar iyi bilmiyorum.

3 sene stajdan sonrasını okumak istemedim. Teşekkürler bilgilendirdiğin için :))

SINAVIN ŞEKLİ VE KONULARI

Sınav, yazılı test usulü gerçekleştirilecek olup, sınav konuları aşağıdadır.

a) Muhasebe (Genel muhasebe, maliyet ve yönetim muhasebesi),

b) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),

c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,

d) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat),

e) Genel Hukuk Mevzuatı (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Medeni Hukuk, Vergi Hukuku, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İdare Hukuku),

f) Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı,

Yeminli Mali Müşavirler yukarıda belirtilen sınav konularından sadece (b), (d) ve (f) bentlerinde sayılan konulardan,

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler yukarıda belirtilen sınav konularından sadece (b), (c), (d) ve (f) bentlerinde sayılan konulardan,

Meslek mensubu olmayanlar ise tüm konulardan,

sınava tabi tutulurlar.

Sınava; konuların tamamından girilebileceği gibi bir veya birkaç konudan da girilebilir.

Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik alanında denetimde bulunmayacak olanların Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı konularından ayrıca sınava girmelerine gerek yoktur.

1/1/2013 tarihinden önce kamu kurumları tarafından bağımsız denetçiliğe ilişkin yapılan sınavlara girenler, bu sınavlarda başarısız sayıldıkları konular itibariyle sınava katılabilirler. Ancak bu durumda bulunan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim konusundan sınava girmesi zorunludur.

26.12.2012 tarih ve 28509 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin yayımı tarihinden önce ilgili mevzuatına göre kamu kurumlarından bağımsız denetime ilişkin lisans belgesini sınav sonucunda veya mevzuatında sınava ilişkin olarak tanınan istisnadan faydalanarak almaya hak kazanmış olanların sigortacılık ve özel emeklilik alanlarında denetim yapabilmeleri için bu sınavda Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı konularından sınava katılması gerekmektedi

3568 Kanun hükümlerine göre fiilen staj yapılmak suretiyle meslek mensubu olunmuş ise, mesleki tecrübe süresinin hesabında başlangıç tarihi olarak staja fiilen başlama tarihi esas alınır ve staj başlama tarihinden itibaren 3568 sayılı Kanun kapsamındaki mesleki faaliyetlerde geçirilen süreler ile dört yılı aşmamak üzere Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen alanlardaki lisans ve lisansüstü eğitimde geçen kanuni süreler bu süreye ilave edilir.

Bu kısmı tam olarak anlayamadım ben. SMMM kanunu hükümlerine göre staj yapılıp meslek mensubu olunmuş ise tecrübe süresi hesap edilirken staj süresi sayılacaktır demek istemiyor mu? Yani ben 3 sene staj yaptım şimdi ben bidaha 3 sene staj yapmak zorunda değilim buna göre?

denetçilik sınavları nasıl arkadaşlar sınavları geçtiimiz takdirde denetçi belgesini alabiliyor muyuz

Bağımsız Denetçi Belgesi için sadece sınavı kazanmak yeterli değildir. Ayrıca adayların Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinde yer alan diğer şartları da taşımaları gerekir. Bu nedenle gerekli şartları yerine getirmiş veya sınavı kazandıktan sonra yerine getirebileceğini düşünen kişilerin sınavlara başvurmaları tavsiye edilmektedir.
MADDE 14 – (1) Denetim faaliyetinde bulunmak isteyenlerin:
a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olması veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından en az lisansüstü seviyesinde diploma almış olması,
b) Meslek mensubu olması,
c) Türkiye’de yerleşik olması,
ç) Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip bulunması,
d) 15 inci maddede belirtilen uygulamalı mesleki eğitimi tamamlamış olması,
e) 16 ncı maddede belirtilen denetçilik sınavında başarılı olması,
f) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış (Mülga ibare:RG-21/10/2014-29152) (…) olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (Mülga ibare:RG-21/10/2014-29152) (…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûmiyeti olmaması,
g) (Değişik:RG-21/10/2014-29152) Faaliyet izninin daha önce Kurum tarafından 42 nci maddenin birinci fıkrasının (c) bendi dışındaki bentlerinden biri nedeniyle iptal edilmemiş olması,
ğ) Bağımsız denetim mesleğinin gerektirdiği şeref ve haysiyete uymayan bir durumunun bulunmaması, olumsuz bir itibara sahip olmaması,
şartlarını taşıması gerekir.
(2) Denetçi olmak isteyen meslek mensupları birinci fıkradaki şartları sağladıklarını gösteren bilgi ve belgelerle birlikte Kuruma başvuruda bulunurlar. Başvurular şahsen veya görev alınan denetim kuruluşu aracılığıyla yapılır. Kurum tarafından gerekli şartları taşıdığına karar verilen başvuru sahipleri gerekli harç ve ücretleri ödemeleri ve Kuruma tescil talebinde bulunmaları halinde sicile kayıt ve ilan edilirler. Tescil işleminden sonra bu kişilere Bağımsız Denetçi Belgesi, denetçi kimliği ve denetçi mührü verilir.
(3) Belirli alanların düzenlenmesi ve denetlenmesinden sorumlu kurum, kurul veya kuruluşların görüşlerini alarak, bu alanlarda denetim faaliyetinde bulunacak denetçiler için Kurum ilave şartlar belirleyebilir.
Uygulamalı mesleki eğitim
MADDE 15 – (1) Denetçi olmak isteyenlerin en az 3 yıl süreyle, finansal tablo denetimi dahil olmak üzere mesleki konularda denetçi yanında ya da denetim kuruluşunda uygulamalı eğitim almaları şarttır. 3568 sayılı Kanun çerçevesinde tasdik ve vergi denetimi hizmetlerinde geçen süreler ile aynı Kanunun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında denetim yetkisini haiz olanların, bu kamu kurum ve kuruluşlarında geçirdikleri süreler uygulamalı mesleki eğitim süresinden sayılır.
(2) En az on beş yıl mesleki tecrübeye sahip olanlarda uygulamalı mesleki eğitim şartı aranmaz.
(3) Bu Yönetmelik uygulamasında mesleki tecrübe bağımsız denetimde fiilen geçirilen süredir. Ancak, 3568 sayılı Kanun kapsamındaki mesleki faaliyetlerde veya aynı Kanun uyarınca staj ve stajdan sayılan hizmetlerde bulunulan süreler de bu sürenin hesabında dikkate alınır. Dört yılı aşmamak üzere 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen alanlardaki lisans ve lisansüstü eğitim süreleri bu süreye ilave edilir. Bu sürenin hesabında yukarıda belirtilen faaliyetlere başlama tarihi esas alınır ve kamu kurum ve kuruluşlarında geçirilen süreler hariç olmak üzere, bir yıldan fazla süreyle bu faaliyetlere ara verilmesi durumunda ara verilen (Ek ibare:RG-21/10/2014-29152) fazla süreler dikkate alınmaz.
(4) Uygulamalı mesleki eğitim alanlar, uygulamalı mesleki eğitim döneminde denetçi yardımcısıdırlar ve denetçilerin refakatinde denetim çalışmalarına katılırlar. Bu dönemde, refakatinde denetçi yardımcısı çalıştıranlar, teorik bilgilerin uygulamaya geçirilmesi amacıyla, denetçi yardımcılarının gerekli mesleki yeterliliği kazanmaları için her türlü tedbiri alır. Denetçi, denetçi yardımcılarını denetimlerde görevlendirmek, denetlenen işletme ile olan görüşmelerde bulundurmak, onların çalışmalarına nezaret etmek ve hazırladıkları çalışma kağıtlarını incelemek gibi konularda yetkili ve yükümlüdür.
(5) Uygulamalı mesleki eğitim, gerekli şartların sağlandığını gösteren bilgi ve belgelerin, ilgili denetim kuruluşu, denetçi ya da denetçi yardımcısı tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim süresi içerisinde, Kuruma bildirilmesiyle başlar.
(6) Uygulamalı mesleki eğitime, refakatinde uygulamalı mesleki eğitim alınabilecek denetçiler ile uygulamalı mesleki eğitim alacak olanlara ve bunların takibine ilişkin hususlar Kurum tarafından düzenlenir.

3568 Kanun hükümlerine göre fiilen staj yapılmak suretiyle meslek mensubu olunmuş ise, mesleki tecrübe süresinin hesabında başlangıç tarihi olarak staja fiilen başlama tarihi esas alınır ve staj başlama tarihinden itibaren 3568 sayılı Kanun kapsamındaki mesleki faaliyetlerde geçirilen süreler ile dört yılı aşmamak üzere Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen alanlardaki lisans ve lisansüstü eğitimde geçen kanuni süreler bu süreye ilave edilir.

Bu kısmı tam olarak anlayamadım ben. SMMM kanunu hükümlerine göre staj yapılıp meslek mensubu olunmuş ise tecrübe süresi hesap edilirken staj süresi sayılacaktır demek istemiyor mu? Yani ben 3 sene staj yaptım şimdi ben bidaha 3 sene staj yapmak zorunda değilim buna göre?

Evet heralde onu demek istiyor.O kısımla ilgili Kamu Gözetim Kurumuna danışın derim.Pek bilgim yok şahsen.

Evet heralde onu demek istiyor.O kısımla ilgili Kamu Gözetim Kurumuna danışın derim.Pek bilgim yok şahsen.

Smmm olmuş birinin staj yapması ilginç olur yani :) Bir de piyasada çok var duyduğum ömrü boyunca büroda çalışmış ve sınavları kazanıp denetçi olmuş smmm. Dediğin gibi öğrenmek lazım onu :)

Evet 15 yıl tecrübeniz yoksa staj zorunluymuş denetim firmasında ya da bi denetçi yanında :)

8 sene iyi bi süre, iyi dayanmışsınız maşallah :) ben 4 yılımı tamamlayıp ayrıldım :)