Yeni Personel Maaşını İŞKUR Mu Ödeyecek?

elifbe

Katkı Sunan Üye
işe alınacak +1 kişinin maaşını 1 yıl boyunca işkur ödeyecek diye bir haber duydum. bununla ilgili detay bilgisi olan var mı acaba???

Mailiniz geldi teşekkürler. geçen seneki uygulamaya benziyor. Gönderidğiniz slaytlar bu seneye mi ait???

arkadaşlar merhaba, ben şirketim için bu uygulamadan faydalanmak adına girişimlerde bulundum. yaptığım tüm araştırmalar neticesinde bu uygulamadan 1 yıl yararlanılabileceği bilgisine ulaştım. işkurda işbaşı eğitim programı işlemlerini başlattığım zaman bu sürenin artık (2017 yılında) maksimum 3 ay olduğu söylendi ilgili işkur memuru tarafından. internette yaptığım tüm aramalara rağmen 2017 işbaşı eğitim programından işverenin yararlanabileceği süre konusun da bilgiye ulaşamadım. bu konuyla ilgili bilgisi olan yada ilgili konu hakkında bakanlar kurulu kararı vb. yazı hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa bahtiyar olacağım. şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar merhaba, ben şirketim için bu uygulamadan faydalanmak adına girişimlerde bulundum. yaptığım tüm araştırmalar neticesinde bu uygulamadan 1 yıl yararlanılabileceği bilgisine ulaştım. işkurda işbaşı eğitim programı işlemlerini başlattığım zaman bu sürenin artık (2017 yılında) maksimum 3 ay olduğu söylendi ilgili işkur memuru tarafından. internette yaptığım tüm aramalara rağmen 2017 işbaşı eğitim programından işverenin yararlanabileceği süre konusun da bilgiye ulaşamadım. bu konuyla ilgili bilgisi olan yada ilgili konu hakkında bakanlar kurulu kararı vb. yazı hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa bahtiyar olacağım. şimdiden teşekkürler.
Merhaba
İşkurda bu teşviğe çok talep olduğundan verilen bütçe aşılıyor. Bu sebeple sözleşme sürelerini kısa tutmaya başladılar.
Bence yeni çıkan teşvikten yararlanın, Hem vergi Hem sgk çok daha güzel,kolay ve süresi uzun.

yeni çıkan teşvikten bahseder misiniz? hangi teşvik bu ?

[FONT=&quot]MADDE 3 – 25/8/1999 tarihlive[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]4447 sayılı İşsizlik SigortasıKanununa[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]aşağıdakigeçici maddeler eklenmiştir.[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]“GEÇİCİ MADDE 17 –31/12/2017 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmaküzere, 1/2/2017 tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince Kuruma kayıtlıişsizler arasından işe alınanların; işe alındıkları tarihten önceki üç ayailişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veyamuhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmalarıve 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalısayısına ilave olmaları kaydıyla işe alındıkları tarihten itibaren 31/12/2017tarihine kadar geçerli olmak üzere sigortalının aylık prim ödeme gün sayısının22,22 TL ile çarpılması sonucunda bulunacak tutar, bu işverenlerin SosyalGüvenlik Kurumuna ödeyecekleri sigortalı hisseleri dahil tüm primlerden mahsupedilmek suretiyle işverene destek ödemesi yapılır ve destek tutarı Fondankarşılanır.[/FONT][FONT=&quot]İşverenlerin aylık prim vehizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresiiçerisinde vermediği, sigorta primlerini yasal süresinde ödemediği, yapılankontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediğiveya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumlarının tespit edilmesi,Sosyal Güvenlik Kurumuna prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikmecezası ve gecikme zammı borcu bulunması hallerinde birinci fıkra hükümleriuygulanmaz. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim, idari para cezası vebunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını [/FONT][FONT=&quot]6183 sayılı Kanunun[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendirenveya ilgili diğer kanunlar uyarınca yapılandıran işverenler bu taksitlendirmeve yapılandırma devam ettiği sürece anılan fıkra hükmünden yararlandırılır.[/FONT][FONT=&quot]Bu madde hükümleri; kamuidarelerine ait işyerleri, 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikincifıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerleri ile 2886 sayılıKanuna, 4734 sayılı Kanuna ve uluslararası anlaşma hükümlerine istinadenyapılan alım ve yapım işleri ile 4734 sayılı Kanundan istisna olan alım veyapım işlerine ilişkin işyerleri, sosyal güvenlik destek primine tabiçalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar hakkında uygulanmaz.[/FONT][FONT=&quot]Bu maddeyle düzenlenendestek unsurundan yararlanmakta olan işverenler; aynı sigortalı için aynıdönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamaz.[/FONT][FONT=&quot]Bu maddenin uygulanmasınailişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenir.[/FONT][FONT=&quot]GEÇİCİ MADDE 18 – 31/12/2017tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, 1/2/2017tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince Kuruma kayıtlı işsizlerarasından işe alınanların; işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkinSosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlısigortalılar dışında olmaları ve 2016 yılının Aralık ayına ilişkin aylık primve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olmaları kaydıyla işealındıkları tarihten itibaren31/12/2017 tarihine kadaruygulanmak üzere, ücretlerinin 2017 yılında uygulanan asgari ücretin aylık brüttutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelirvergisinin asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecekmuhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilir.[/FONT][FONT=&quot]Bu madde kapsamında gelirvergisi stopajı teşvikinden yararlananlar, diğer kanunlarda yer alan benzernitelikli gelir vergisi stopajı teşviklerinden yararlanamaz.[/FONT][FONT=&quot]Bu madde kapsamında yapılanücret ödemelerine ilişkin düzenlenen kâğıtlara ait damga vergisinin aylık brütasgari ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden kısmı beyan edilmez veödenmez.[/FONT][FONT=&quot]Bu madde hükümleri; kamuidarelerine ait işyerleri, 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikincifıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerleri ile 2886 sayılıKanuna, 4734 sayılı Kanuna ve uluslararası anlaşma hükümlerine istinadenyapılan alım ve yapım işleri ile 4734 sayılı Kanundan istisna olan alım veyapım işlerine ilişkin işyerleri, sosyal güvenlik destek primine tabiçalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar hakkında uygulanmaz.[/FONT][FONT=&quot]Bu maddenin uygulamasına ilişkinusul ve esaslar ile mahsup şeklini ve dönemini belirlemeye Maliye Bakanlığıyetkilidir.”[/FONT]

Merhaba, KHK /687- 4447 sayılı kanun prim desteği ve GV stopaj desteği ile iki yeni personel için faydalanmak üzere başvuru yaptık, biri İzmir bir de Konya'da olan 2 işyeri için, tüm koşulları karşılıyoruz, ancak iki ayrı şehirde farklı uygulamayla karşılaştık, Konya bu uygulamaya özel ilettiği bir talep formu istedi, onu doldurup gönderdik, İzmir hiçbir şey istemedi, bir ekrandan kayıt yapacağız dediler, başvuru yapan var mı, deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz.[h=1][/h]

Bu yeni çıkan teşvikten mi bahsediyorsunuz ? Onun uygulaması daha başlamadı ama başvuru şartıda yoktu onda. Sadece işkura kayıtlı işsizler arasından arasından almak gerekiyor. Diğer şartlarıda sağlıyorsa yararlanabiliyor başvuru olmadan.

Evet ondan bahsediyordum, teşekkürler cevap için, ancak uygulaması başlamadı demişsiniz, khk'de "01.02.2017 den itibaren uygulanmak üzere" olarak belirtilmiş, sanıyorum söylediğiniz gibi özel bir başvuru şartı yok, dediğim gibi, farklı illerde farklı bilgiyle karşılaştık, teşekkürler

Arkadaşlar selam, bu teşvikten faydalanmak için,
1. SGK e-bildirgelerinde değişilik getirecekmi?
2. GV beyanlarında değişiklik gerekecekmi?

Kısaca başvurudan sonra, otomatik olarak mahsuplaştırma yöntemi ile mi uygulanmakta yoksa bildirim/beyan gerekecekmidir?
Teşekkürler.

Uygulama başlamadı derken şubattan itibaren başlayacağı için mart ayında göndereceğimiz şubat bildirgesinde uygulanacak ilk olarak o yüzden başlamadı dedim.

Sayın gerdinc uygulama esasları daha belli değil. SGK'nın genelge yayınlamasını bekliyoruz. Muhtemelen farklı bir teşvik numarası çıkacak ve bu teşvikten yararlanacak kişiler farklı bir kanun no ile gönderilecek.