Yeni Stajyer Yönetmeliği ve Getirdikleri

Ynt: Yeni Stajyer Yönetmeliği ve Getirdikleri

O 3.5 milyon aöf li size ne yapacağını bilirde neyse üyelik sakata gelmesin. Yahu birlik bu ülkede sadece bu arkadaşa belge verse gene iş yapamazlar mükellef bunun gibilerle uğraşacağına gider hükümete baskı yapar kanun çıkarttırır defterini ithal SMMM lere tutturur gene bunlara iş vermez ;D ;D ;D

ya boşa atışmayı bırakın arkadaşlar da yönetmelik hakkında birşeyler bilen varsa anlatsın lütfen.
odayı arıyorum biz de bekliyoruz diyorlar bu ne demektir ya ;D

yahu bu aöf lüler ne yaptı size anlamadım ben ticaret lisesi mezunyum, bizim zamanımızda gazi üniv de yazabileceğimiz tek bi muh.öğretmenliği vardı zamanında o kadar. işletme vs bölüm tercihi yapamıyorduk çünkü puanımız kesiliyordu. 2 yıllık bilg.muhasebe bölümünü kazandım haftada 8 saat bilgisayarlı muhasebe gördüm muhasebe dersi harci daha sonra aöf 3 ve 4 ten tamamladım. düz liseden gelenler seçmesisin muhasebeiy o zaman veya siz örgünde kaç saat muhasebe gördünüz??* durun ben söyleyim taş çatlasın yarım dönem koskoca 4 senede ondan sonra aöflüler girmesin etmesin demeyin

stajer34 ' Alıntı:
yahu bu aöf lüler ne yaptı size anlamadım ben ticaret lisesi mezunyum, bizim zamanımızda gazi üniv de yazabileceğimiz tek bi muh.öğretmenliği vardı zamanında o kadar. işletme vs bölüm tercihi yapamıyorduk çünkü puanımız kesiliyordu. 2 yıllık bilg.muhasebe bölümünü kazandım haftada 8 saat bilgisayarlı muhasebe gördüm muhasebe dersi harci daha sonra aöf 3 ve 4 ten tamamladım. düz liseden gelenler seçmesisin muhasebeiy o zaman veya siz örgünde kaç saat muhasebe gördünüz??* durun ben söyleyim taş çatlasın yarım dönem koskoca 4 senede ondan sonra aöflüler girmesin etmesin demeyin

AÖF konusunda hiç yazmamıştım, ancak madem sordunuz; muhasebe dediğimiz şey, muhasebe dersinden, ders saatinden ve bilgisayara kayıt girmekten ibaret değildir. Ayrıca dersi kimin verdiği ve yan disiplinlerin verilip verilmediği de önemlidir. Genel Muhasebe, Dönemsonu ve Değerleme İşlemleri, Yönetim Muhasebesi ve Maliyet Muhasebesi gördüm İstanbul Üniversitesi'nde. Her yıl iki dönem muhasebe dersi gördüğümüz gibi, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku ve Türk Vergi Sistemi gibi muhasebecinin alanına giren dersler de her yıl (iki dönem) mevcuttu, yarım dönemin ne olduğunu bilmiyorum, bir yılda iki dönem vardır, her yarıyıl bir dönemdir. Bu dersler AÖF'de de olabilir, buna sözüm yok; ancak sadece AÖF'de olduğu zannedilmesin.

Bir ikincisi de, ticaret lisesi mezunlarından puan kesilmeseydi bütün ticaret liseliler üniversiteye girebilecek miydi? Fakültelerin milyonluk kontenjanı yok sonuçta. Evet bir kısmı kazanırdı, ama tüm ticaret lisesi mezunları da eğer çok çok basit bir aritmetik hesabı yapılırsa anlaşılabileceği gibi giremezdi. Aynı şekilde düz lise mezunlarının da tümü -puanları kesilmediği halde- belli başlı fakülteleri kolayca kazanamıyor zaten.

Sadece sorularınıza cevap vermek ve konuya değişik bir açıdan bakmak için yazdım. Ancak bunlar mesele değil, sonuçta SMMM olmak isteyen staja başlama ve yeterlilik sınavlarına giriyor; girenlerin de aşmaları gereken baraj aynı. Düz lise/ticaret lisesi/AÖF mezunu olan/olmayan herkes için SMMM olma koşulları, sınavlardan beklenen başarı düzeyi aynı. Bu nedenle de tartışacak bir şey yok.

Sn sleepıngcat iyi hoş demişsinizde benim zamanımda ticaret lisesine girenlere arkadaşlar size ÖYS 'de( ki ozaman öys vardı) ek puan eklenecek denmiştir, ben ortaokulda 5 üzerinden 4,50 ortalama ile ticaret lisesine girdim ve peki ne oldu kendini sosyal demokrat Atatürk' çü diye nitelendiren zihniyet geldi bizim üniversite sınavında önümüzü kesti. Geçen Sn.Başbakan buna açıklık getirdi arkadaş bunlar kapıcı çocuklarının, işçi çocuklarının üniversite okumasını istemedi sadece belli bir zümrenin okuması için bunu getirdi dedi ve altına imzada atarım doğru söyledi. Zengin çocuğunun ticaret lisesinde yada meslek lisesinde işi ne.

Şimdi ne oldu yıllar sonra aynı zihniyet geldi bizi yeterlilikte buldu önümüze bir ton engel koydu sanki sınavı versek belgeyi alsak mükellefleri bize birlik verecek belgeyi verip parayı aldımmı örgün yada AÖF farketmeyecek adamlar bir daha yüzümüze bakmayacaklar adım gibide biliyorum ancak hala aynı zihniyet önümüzü tıkamak için her şeyi yapıyor. Sınav yapılıyor soruların cevapları bile 2 ay sonra açıklanıyor , temmuz sınavı 70 küsür gün sonra açıklandı oda stajerler gazeteye ilan verdi ancak öyle yoksa bu açıklama dahada uzun sürerdi.

Türkçesi gerçekten ortada tartışılacak birşey yok piyasa örgün yada aöf zaten elemesini kendi yapacak ancak benim derdim örgün okuyup bir baltaya sap olamamış, kariyer yapamamış,iş bulamamış, piyasada elenmiş, belgesi kağıt havludan farksız hale gelmiş, hiçbir işe yaramayan insanların gelipde piyasada iş yapan aöf lilere laf atması, kendi beceriksizlikleri yüzünden başkalarını suçlaması ve tabiki bu lafım kesinlikle size değil sleepingcat.

bırak kardeşim ben de anlatmaya çalıştım anlatmadım.. tek bi söz ticaret liselileri yaktı o zamanın büyüklerinden biri şunu söyledi aynen: imam hatipler arka bahçemizdir sen misin bunu diyen meslek liselerin tümünü ayırdırlar.. benim yaşım 28 11 senedir bu mesleğin içindeyim biifiil

stonhand kardeşim çok güzel yazmış sonuna kadar aynı düşüncelerdeyim. aynı dert bizim başımızda da vardı. ben ticaret lisesinden beri yani 13 yıldır aynı mali müşavirin yanında çalışıyorum. Ama üniversiteyi bitiripte hiç bi işe giremeyen arkadaşlar bari elimizde smmm belgesi olsun diye bu işe giriyorlar. İlk okul mezunlarına smmm belgesi verilen bu devirde aof lilere bu belgelerin verilmesi bu ülkede çoook normal bence
stonhand ' Alıntı:
Sn sleepıngcat iyi hoş demişsinizde benim zamanımda ticaret lisesine girenlere arkadaşlar size ÖYS 'de( ki ozaman öys vardı) ek puan eklenecek denmiştir, ben ortaokulda 5 üzerinden 4,50 ortalama ile ticaret lisesine girdim ve peki ne oldu kendini sosyal demokrat Atatürk' çü diye nitelendiren zihniyet geldi bizim üniversite sınavında önümüzü kesti. Geçen Sn.Başbakan buna açıklık getirdi arkadaş bunlar kapıcı çocuklarının, işçi çocuklarının üniversite okumasını istemedi sadece belli bir zümrenin okuması için bunu getirdi dedi ve altına imzada atarım doğru söyledi. Zengin çocuğunun ticaret lisesinde yada meslek lisesinde işi ne.

Sonuçta ben öys ye girdim 2 yıllık üniversiteyi bile kazanamadım, düz liseye giden arkadaşlarımdan bir tanesi benden çok daha az netle 4 yıllık edirne işletmeyi, bir akrabamda şimdilerde çok ünlü olan KTÜ yü kazandı hatta hiç unutmam ozamanlar yabancı dil sınavımı ne vardı bir kız öğrenci bütün soruları doğru yapmıştı ancak genede bir yer kazanamamıştı TV lerde bu çocuklar ne yaparsa kazanabilir dendiğinde efendiler kendi bölümünü seçsin ara eleman olsun diyorlardı.

Biz AÖF ye keyfimizden gitmedik, bu ülkeye çivi bile çakmamış yıllarca muhalefet olmuş , kendini sol diye, Atatürk' çü diye,sosyal demokrat,halkçı vb.diye halka yutturmaya çalışan ancak tamamen burjuva kesimi ve kapitalizme vb. çalışan ve belli bir kesim dışında kimsenin üniversite okumasını istemeyen zihniyetin kurbanı olduk.

Şimdi ne oldu yıllar sonra aynı zihniyet geldi bizi yeterlilikte buldu önümüze bir ton engel koydu sanki sınavı versek belgeyi alsak mükellefleri bize birlik verecek belgeyi verip parayı aldımmı örgün yada AÖF farketmeyecek adamlar bir daha yüzümüze bakmayacaklar adım gibide biliyorum ancak hala aynı zihniyet önümüzü tıkamak için her şeyi yapıyor. Sınav yapılıyor soruların cevapları bile 2 ay sonra açıklanıyor , temmuz sınavı 70 küsür gün sonra açıklandı oda stajerler gazeteye ilan verdi ancak öyle yoksa bu açıklama dahada uzun sürerdi.

Türkçesi gerçekten ortada tartışılacak birşey yok piyasa örgün yada aöf zaten elemesini kendi yapacak ancak benim derdim örgün okuyup bir baltaya sap olamamış, kariyer yapamamış,iş bulamamış, piyasada elenmiş, belgesi kağıt havludan farksız hale gelmiş, hiçbir işe yaramayan insanların gelipde piyasada iş yapan aöf lilere laf atması, kendi beceriksizlikleri yüzünden başkalarını suçlaması ve tabiki bu lafım kesinlikle size değil sleepingcat.

ne kadar anlamsız bir tartışma içindeyiz arkadaşlar. bu forumda hepimizin amacı belgeyi alıp başarılı bir şekilde işi hayatına atılmak değilmi. piyasada gördünüzmü bu ayrımı, önemli olan işi başarmaktır. ben AÖf mezunu değilim, ama her zaman söylüyorum keşke 2 yıllıktan dikey geçiş sınavını kazanmasaydım bir işe girseydim . hem diplomam olur hemde işi tecrübem olurdu. herkesin kendine göre bir planı programı vardır. herkes bir şekilde ekmeğini kazanacaktır.

böylece malum şahıs amacına ulaşmış oldu, ortaya yine bir laf attı ve kaçtı, olan yine bize oldu... keşke muhatap almayıp cevap bile vermesek ama insanoğlu işte dayanamıyo...

Tüm arkadaşları bu kişinin yazdığı mesajları moderatöre not eşliğinde bildirmeye davet ediyorum.

Saygılar.

battibalikyangider ' Alıntı:
Tüm arkadaşları bu kişinin yazdığı mesajları moderatöre not eşliğinde bildirmeye davet ediyorum.

Saygılar.

Highpower'in o mesajında şikayet edilecek bir şey olduğunu şahsen düşünmüyorum. Hakta vermiyor değilim. Ancak bizim hak verip vermememiz önemli değil. Sonuçta kanun böyle bir hak vermiş. Ancak bu düşünceyi taşıyor diye kimseyi böyle yargılamaya hakkınız olduğunu sanmıyorum. Bir fikri beğenmeyebilirsiniz ama saygı göstermek zorundasınız.

Not: Bu sözlerim sadece alıntı yaptığım arkadaşa değil sırf sizinle aynı fikirde değil diye aşağılayıcı ve hakarete varan kelimeler kullanan arkadaşlara...

bence bu kişi savunulacak en son kişi, yaptığı iş sadece birilerini aşağılamak hakaret etmek küçük görmek, siz eski mesajlarını bilmiyosunuz heralde, keşke çöp kutusunun dili olsa da konuşsa ne mesajlar yazdı bu arkadaş, ve yazdıklarının foruma hiçbir katkısı yok, habire milletin moralini bozmak ve birbirine düşürmek, bir gün de şöyle güzel bir bilgi verip milleti aydınlattığı bi mesajını görmedim, biz düşüncelere saygılıyız, herkes düşüncesini ifade etmekte özgür ama özgürlüğün de bir sınırı var...

sıkılgan ' Alıntı:

Saygılar.

Highpower'in o mesajında şikayet edilecek bir şey olduğunu şahsen düşünmüyorum. Hakta vermiyor değilim. Ancak bizim hak verip vermememiz önemli değil. Sonuçta kanun böyle bir hak vermiş. Ancak bu düşünceyi taşıyor diye kimseyi böyle yargılamaya hakkınız olduğunu sanmıyorum. Bir fikri beğenmeyebilirsiniz ama saygı göstermek zorundasınız.

Not: Bu sözlerim sadece alıntı yaptığım arkadaşa değil sırf sizinle aynı fikirde değil diye aşağılayıcı ve hakarete varan kelimeler kullanan arkadaşlara...

Bu mesajı yazan highpower değil de başkası olsa elbet fikrine saygı duyar varsa aksi görüşümüz uslubumuzu bozmadan gerekçeleriyle dile getirirdik. Ama bunu yazanın gönderdiği son mesajları bi inceleyin (gerçi baksanızda göremezsiniz . (nokta) ile kamufle etmiş) bize (bana) hakverirdiniz. AÖF lileri bırakın SMMM ye SPK ya bile girmemesi gerektiğini söylemiş, bir denetim ilanı kopyalamış forumdakilerin %99 u bu vasıfları taşımıyor demiş, yeterlilik sınavlarının kolay olduğunu belge almanın daha da zorlaştırılması gerektiğini savunmuş. Bence ben az bile demişim. Dava açacağını bilsem hakaret de edeceğim. Belki o zaman mahkemede falan karşılaşırız da tanışma imkanı buluruz. Derdini anlarım o zaman, niye bu şekil davrandığını sorarım kendilerine.

sıkılgan ' Alıntı:

Saygılar.

Aöf lilerin meslek mensubu olup olamayacaklarına ilişkin konu bu forum çatısı altında zannediyorum 10 000 sayfa filan tartışılmış, her seferinde moderatörler tarafından ya kilitlenmiş ya silinmiş bir konu.

Bahsi geçen arkadaşımızda bu konularda defalarca kere taraf olmuş ve hepimizle birlikte bu konunun defalarca kere tartışıldığı ve bir sonuca ulaşmadığı kanısıyla moderatörlerden uyarı almıştır.

Herkesin her türlü görüşüne ben şahsım adına sonsuz saygı duyuyorum en uç fikir ve görüşleri bile dinlemekten okumaktan zevk alırım.

Ancak belirtmek isterim ki burada ilgili arkadaşın yapmaya çalıştığı şey bir konu hakkında görüş belirtmek değil. tekrar aynı meseleyi açarak forumu bir şekilde sabote etmeye çalışmaktır.

Bu forumda yazan bütün arkadaşlarımız bunu gayet iyi biliyor. Ayrıca kendisinin tavrı hiç bir forum mantığına sığmıyor. En uç görüşlerinizi yazıp, bu konu hakkında 1 mesaj gönderip bir daha o konuya girmeyerek forumun (tartışma, fikir alışverişinde bulunma vb gibi) özelliklerini hiçe saymış olursunuz.

Forum bir başlığa girip o başlıktaki insanların mesleğe girmemesi gereğini söylerek (daha önce 10.000kere tartışıldığı ve konular kilitlendiği halde) insanların psikolojilerine saldırıp bir daha da o konuda yazmayarak sıyrılma ortamı değildir. Dünyanın her yerindeki forum mantığında böyle bir mantık yoktur.

Ayrıca kendisi bir konuya girip yine ustalıkla bir konuyu provoke ederek o konudan uzaklaşmakta bir sonraki aşamada ise malesef mesajını düzeltme yolu ile " . " şekline getirip çöp kutusuna gitmesini sağlamaktadır.

Aynı mesele artık 1 değil 10 değil 100 kere yaşanmıştır.

Bu sebeplerle kendisinin yazdığı mesajların moderatöre bildirilmesi gereğini ortaya koydum. Keza bu anlattıklarım gibi olmasaydı da bu bir "görüşe saygısızlık" bence değildir. Çünkü sadece forum yönetimine bildirmekten ibaret bir eylemdir en nihayetinde kararı forumdaki yönetimden sorumlu kişiler zaten verecektir.

Saygılar

Arkadaşlar forumumuza yaraşır bir şekilde mesaj yazalım. Seviyemizi düşürmeyelim.

Arkadaşlar konuya dönelim isterseniz. Yersiz bir tartışma sürüp gidiyor... (malum kişi sayesinde)

yüksek lisans yapanların durumu belli oldu ve süreleri kısaldı ama sınav hakları konusunda kimsenın şuan bilgisi yok herhalde yönetmelik odalara gelmiş ismmmo bile yüksek lisans hakkında açıklama yapmış ve bu dönem sınav için süreyi 21 ocak a kadar uzatmıs fakat sınav hakları hakkında açıklama yok durum meçhul.

stonhand ' Alıntı:
O 3.5 milyon aöf li size ne yapacağını bilirde neyse üyelik sakata gelmesin. Yahu birlik bu ülkede sadece bu arkadaşa belge verse gene iş yapamazlar mükellef bunun gibilerle uğraşacağına gider hükümete baskı yapar kanun çıkarttırır defterini ithal SMMM lere tutturur gene bunlara iş vermez ;D ;D ;D
birde şu özel üniversitelerden mezun olanlarda sınava giremesinler nasıl olur madem açıköğretimden mezunlar bu kadar rahatsız ediyor !

stonhand ' Alıntı:

Ben zaten üzerime alınmıyorum:

1) Hiçbir kişiye/kuruma sataşmadım, aşağılama veya sataşamada bulunmadım.
2) Makul ve mantığa uygun şeyler yazdığımı düşünmeseydim zaten yazmazdım.
3) AÖF-örgün tartışmasının anlamsızlığını vurguladım, konuyu daha fazla tartışmamak için.

1 yıl sonra meslek mensubu sayısı 100 bini geçecek. Şirketlerde artış yerine bir azalmaya doğru gidiş var.Açıköğretim mezunlarının sınava alınmaması bir düşüncedir. Ben de bu görüşe katılıyorum.Nasıl bazı büyük bankalar açıköğretim mezunlarını sınava almıyorlarsa ,Mali müşavirlik sınavlarına da açıköğretim mezunlarının alınmaması yönünde bir karar çıkarsa çok iyi olur kanaatindeyim.Sadece fikrimi beyan ediyorum .Hakaret ve küfür edenler olursa cevap vermeyeceğim. Böyle yazılar, yazanların kendi seviyelerini göstermiş olur.Zaten artış bu hızla devam ederse işsiz smmm ordusu oluşturmaktan başka sonuca ulaşılmayacak .