Yeni Tescil Defter Onayı

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,956
Konum
İSTANBUL
Merhaba arkadaşlar, 01/08/2011 de bir vakfın iktisadi işletmesi kuruldu, fakat 2011 yılı defter onayı gözden kaçmış. Şimdi onaylatsalar bir sakıncası olur mu? Yeni tescilde defter onayı için belli bir süre var mı?
 

gcatar

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Ara 2009
Mesajlar
726
Konum
İstanbul
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

Yeni işe başyalanlar işe başlamadan önce aynı gün tasdik ettirilirse ceza yenmez
v.u.k 221. madde
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,956
Konum
İSTANBUL
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

bu durumda ceza sözkonusu olacak. peki bu cezayı kim tespit edecek, nereye ne şekilde ödenecek?
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,956
Konum
İSTANBUL
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

bir de arkadaşlar bunlar fatura da bastırmamışlar, fatura bastırmak için de işe başlamadan itibaren belli bir süre var mı?
 

gcatar

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Ara 2009
Mesajlar
726
Konum
İstanbul
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

Şöyle söyleyeyim defter tasdik ettirdiğiniz zaman defterin ilk sayfasına yapıştırılan noter kağıdınının bir sureti bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gönderiliyor ama şöylede birşey var bu güne kadar geç tasdikten dolayı ceza yiyen kimseyi görmedim. FAtura da bir süre yok ama yazar kasa kullanacaksanız bir ay süre içerisinde yazarkasa izin belgesini aldıktan sonra 15 gün süresi vardı değişmediyse.
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,956
Konum
İSTANBUL
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

sanırım bu noter onay sayfasını vergi dairesine götürmek pek uygulanan birşey değil, 10 küsur yıldır muhasebe yapıyorum ilk kez duydum :)
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,439
Konum
İstanbul
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

Vergi daireleri defterlerin işe başlama tarihinden itibaren 10 gün içinde onaylanmasına da izin veriyor.Hatırlatmış olalım.
Defterlerin şu an tasdik edilmesi haliyle usulsüzlük cezasını gerektirecektir.
Fatura basımı konusunda herhangi bir süre yoktur.
Saygılar
 

gcatar

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Ara 2009
Mesajlar
726
Konum
İstanbul
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

mes_ar ' Alıntı:
sanırım bu noter onay sayfasını vergi dairesine götürmek pek uygulanan birşey değil, 10 küsur yıldır muhasebe yapıyorum ilk kez duydum :)

Onu zaten siz götürmüyorsunuz noter gönderiyor bende 1997 den beri bu işi yapıyorum ama dediğim gibi defter tasdikinden dolayı ceza yiyen firmayı şu ana kadar görmedim.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

Zamanında tasdik edilmeyen defterlerdeki kayıtlar Geçerli olur mü arkadaslar ? Resen takdir sebebi değil mıdır ? Yoksa hic alakasi yok mu :)
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,061
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

Merhaba ;

Ant Z ' Alıntı:
Zamanında tasdik edilmeyen defterlerdeki kayıtlar Geçerli olur mü arkadaslar ? Resen takdir sebebi değil mıdır ? Yoksa hic alakasi yok mu :)

gcatar ' Alıntı:
Bence hiç alakası yok :)

Sayın Antz ve gcatar 'dan rica etsem , son iki mesajı biraz daha açar mısınız ?Sorulan konu nedir ? Neyin alakası var ,neyin yok ?

İnanın anlamadım.
 

gcatar

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Ara 2009
Mesajlar
726
Konum
İstanbul
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

Ant Z ' Alıntı:
Zamanında tasdik edilmeyen defterlerdeki kayıtlar Geçerli olur mü arkadaslar ? Resen takdir sebebi değil mıdır ? Yoksa hic alakasi yok mu :)

Mesaj bu sizce alakası varmı?
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,061
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Yeni Tescil Defter Onayı

gcatar ' Alıntı:
Ant Z ' Alıntı:
Zamanında tasdik edilmeyen defterlerdeki kayıtlar Geçerli olur mü arkadaslar ? Resen takdir sebebi değil mıdır ? Yoksa hic alakasi yok mu :)

Mesaj bu sizce alakası varmı?

Tekrar merhaba ;

Ben sizin anladığınızı anlayamamış olabilirim. Ama;
Defter, kanuni süresi içinde tasdik ettirilmez, ancak tasdik işlemi izleyen ay içinde yaptırılır ise, bu halde ikinci derece usulsüzlük cezası kesilir. (VUK md.352/I-6)

Defterlerin kanuni süresinden sonra bir ay içinde tasdik ettirilmesi, bunların hiç tasdik ettirilmediği anlamını taşımaz ve bu fiil takdir sebebi de değildir. (VUK md.30/2)

Defterler kanuni süresi ve kanuni süreyi izleyen bir ay içinde de tasdik ettirilmezse, bu sürelerden sonra tasdik yaptırılsa bile, hiç tasdik ettirilmemiş sayılır. (VUK md. 352/I-8)

Defterlerin tasdiksiz olması matrahın takdirini gerektirir ve ayrıca iki kat usulsüzlük cezası kesilir.

Yaklaşım Dergisi Sn Mehmet TİMUR'a ait bir yazıdan ;
Tasdiki Zorunlu Defterlerin Yasal Süreler İçinde Tasdik Ettirilmemesi

Yukarıda yapılan açıklamalardan da farkedileceği üzere, VUK'un 220. maddesinde belirtilen defterlerin 221. madde de belirtilen süreler içerisinde tasdik ettirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, aynı Kanun'un 352. maddesinin II. Derece Usulsüzlüklerle ilgili 6. bendine göre tasdiki mecburi olan defterlerin kanuni sürenin sonundan başlayarak l ay içinde tasdikinin yaptırılması da mümkündür. Ancak bu durum II. derece usulsüzlük cezasını gerektirmektedir.

Öte yandan, aynı maddenin L derece usulsüzlüklerle ilgili 8. bendine göre tasdiki zorunlu olan defterlerden her­hangi birinin kanuni süresinde tasdik muamelesinin yaptırılmamış olması veya kanuni sürenin sonundan başla­yarak bir ay geçtikten sonra tasdik et­tirilmesi hallerinde, defterler hiç tasdik ettirilmesi sayılmakta olup, bu durum I. derece usulsüzlük cezasını gerektir­mektedir. Diğer bir ifade ile, defterlerin hiç tasdik ettirilmemesi ile kanuni sü­renin sonundan başlayarak bir ay geçtikten sonra tasdik ettirilmesi ara­sında herhangi bir fark bulunmamakta, her iki durumda da, söz konusu defterler hiç tasdik ettirilmemiş sayılmaktadır. Ayrıca, VUK'un 30/3. maddesinde göre bu Kanuna göre tutulması zorunlu olan defterlerin hepsi veya bir kısmının tasdik ettirilmemiş olması re'sen takdir sebebi sayıldığından, defterlerin süresi içeri­sinde tasdik ettirilmemesi veya kanuni süresinin sonundan başlayarak l ay geçtikten sonra tasdik ettirilmesi hal­lerinde dönem matrahı re'sen takdir edilecek ve Kanun'un 352/18. maddesi gereği 2 kat I. derece usulsüzlük cezası kesilecektir.

TASDİKSİZ DEFTERLERE KAYDEDİLEN BELGELERDE YERALAN KDV'NİN İNDİRİLİP İNDİRİLEMEYECEĞİ
...........................
VUK'a göre tasdiki zorunlu olan def­terlerin süresinde veya kanuni sürenin sonundan başlayarak l ay içinde tasdik ettirilmiş olması halinde (bu durum II. derece usulsüzlük cezasını gerektir­mektedir.) KDV indirimi yönünden herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak, tasdike tabi defterlerin süresinde veya kanuni sürenin sonundan başla­yarak l ay içinde tasdik ettirilmemesi halinde ise, bu defterler VUK yönünden hiç tasdik ettirilmemiş ve tutulmamış sayıldığından, tasdiksiz defterlere kaydedilen alış belgelerinde gösterilen KDV'nin indirilip indirilemeyeceği konusunda tereddütlerle karşılaşıl­maktadır.

Kişisel yaklaşımımıza göre, VUK hükümleri çerçevesinde tasdiki zorunlu olan defterlerin süresinde tasdik etti­rilmemesi nedeniyle I. derece usulsüzlük cezasının kesildiği ve mükelleflerin dönem matrahlarının re'sen takdir edildiği durumlarda, mükelleflerin tasdiksiz veya süresinden sonra tasdik ettirilen defterlere kaydettikleri alış belgelerinde gösterilen indirilecek KDV tutarları reddedilmemelidir. Çünkü, KDV yönünden vergi dairesine öde­necek vergi, satışlar üzerinden hesap­lanan KDV'den; alımlar nedeniyle yüklenilen KDV'nin indirilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

Kaldı ki, bu durum VUK'un 134. mad­desine de uygundur. Çünkü, bu madde hükmüne göre incelemeden maksat, ödenmesi gereken vergilerin doğrulu­ğunu araştırmak, tespit etmek ve sağ­lamaktır. Bu hükümden hareket edil­diğinde, tasdiksiz defterlere kaydedil­miş olsa dahi, alış belgelerinde gös­terilen KDV'nin bu belgelerin gerçek olması ve verginin satıcı tarafından beyan edilerek Hazine'ye intikal etti­rildiğinin tespiti şartlarıyla indirimine izin verilmelidir.

Bu konuda çok fazla yazı nette bulunabilir.

Yani benim anladığım Resen takdir sebebidir.Yani alakası vardır.

( KDV indirimlerinin geçerli olup olmaması farklı bir konudur. )
 
Üst