Yılbaşı Resmi Tatili

merhaba arkadaşlar
yılbaşı resmi tatil fakat yılbaşından önceki gün yani 31 aralık yarım gün mü? vede 02 ocak resmi tatil mi?
bu konuda yardımcı olur musunuz?

Ynt: yıbaşı resmi tatili

. 01/ ocak resmi tatil.
2 ocak değil.Ancak bu sene 2 ocak cumartesi çalışmayanlara pazarteiye kadar tatil.
Cumartesi çalışanlar iş başı yapacak

Ynt: Yılbaşı Resmi Tatili

nasıl yani , 31 inde öğleden sonra resmi tatil mi..? peki bu sene mi böyle yoksa daha önceki senelrde de böylemiydi. Yönetmeliği varsa gönderirmisiniz...

Yönetmeliğe ne gerek var kanun bu. 1 ocak resmi tatil

sözde kanun mu olur canım , nasıl kanunda 29 ekimde 28 ekim yarım gün arefe deniyorsa , yılbaşında da yazması gerekir dimi , ama nereye bakarsam yılbaşında 1 ocak tatil yazıyor. Siz bunu kendinize göre mi yazıyorsunuz.. :(

valla eskilere bakarak hareket edersek yandık demektir , siz çok eskilerde mi kaldınız ne , ben gerçekten bilmediğim için sormuştum ama siz yönetmeliğe ne gerek var , kanun bu dediniz , ama benim bildiğim kadarıyla kanunda 31 aralık öğleden sonra tatil yazmıyor. Kusura bakmayınızzz , ha tabi bende yanılıyor olabilirm. Eğer öyleyse bu kanun hangi kitapta yazar onu söyleyen olursa işin doğrusunu öğrenirim tabii :)

27 Nisan 2009 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 27212

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 5892

Kabul Tarihi: 22/4/2009

MADDE 1- 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına, bu fıkrada geçen "yılbaşı günü" ibarelerinden sonra gelmek üzere "ve 1 Mayıs günü" ibaresi eklenmiş ve birinci fıkranın (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir."

GEÇİCİ MADDE 1- 1 Mayıs 2009 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılması kararlaştırılan iş ve işlemler yürütülür. Kamu kurum ve kuruluşları bu iş ve işlemlerin yürütülmesi için gerekli tedbirleri alır.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 25/04/2009

Merhaba ;

Sn ZİNDAN esas gerekli olan (20.4.1983-2818 s.k. m.1. ile değişik) kanun ama ben bulamadım.

Yazdığınız 1.Mayıs.ın tatil olması ile ilgili kanun

19 Mart 1981 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 17284

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUN

Kanun No : 2429
Kabul Tarihi : 17.03.1981

MADDE 1 - 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

MADDE 2 - Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri yılbaşı günü genel tatil günleridir.

A) Resmi bayram günleri şunlardır :

1. (20.4.1983-2818 s.k. m.11. ile değişik) - 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'dır.
2. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.
3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.

B) Dini bayramlar şunlardır :

1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3.5 gündür.
2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4.5 gündür.

(C) 1 Ocak yılbaşı tatilidir.)

C) Maddesinin Yeni Şekli (5892 S.K.): "C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir."

D) (20.4.1983-2818 s.k. m.1. ile değişik) - Ulusal, resmi, dini bayram günleri ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Bu Kanun'da belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip cumartesi gününün tamamı tatil yapılır. Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

MADDE 3 - A) Hafta tatili pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar.

B) 394 sayılı Hafta tatili Kanunu,657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 1475 sayılı İş Kanunu ve diğer kanunlardaki hafta tatili ile ilgili hükümler saklıdır.

C) Yemek, içmek, giyinmek gibi zaruri ihtiyaçların giderilmesi için alışveriş yapılan dükkan ve mağazalar hakkında Hafta Tatili Kanunu'nun cumartesi günüyle ilgili hükümleri uygulanmaz.

MADDE 4 - Ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenler Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor ve Kültür Bakanlıklarınca müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir. Bu yönetmelik Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç üç ay içinde yayımlanır.

MADDE 5 - (27.5.1935 tarihli 2739 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile bu kanun'da değişiklik yapan kanunlar yürürlükten kaldırılmıştır.)

MADDE 6 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

İlk yazdığım kanunun atıf yaptığı 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı kanun bu.
Sizin bahsettiğiniz kanun bunun içinde geçiyor.Ancak yılbaşının tatil olduğunu bu iki kanun açık ve net birşekilde belirtiyor.

Kolay gelsin.

Tekrar merhaba ;

Evet ,bende aynı şeyi söylüyorum.

Alıntı yaptığınız kanunun
D) (20.4.1983-2818 s.k. m.1. ile değişik) - Ulusal, resmi, dini bayram günleri ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

dediğine göre ve 2818 sayılı kanun ile değişikliğe uğramış.

Acaba önceki halinde 31.Aralık.öğleden sonra tatilmiymiş diye merak ettim de.

HAZELSU ' Alıntı:
nasıl yani , 31 inde öğleden sonra resmi tatil mi..? peki bu sene mi böyle yoksa daha önceki senelrde de böylemiydi. Yönetmeliği varsa gönderirmisiniz...

Sayın Hazelsu nerden çıkardınız 31 aralığın yarın gün olduğunu. Kimse öyle birşey demedi. Sadece soruyu soran arkadaşımız sormuş ve nguroy arkadaşımızda sadece 01/ ocak resmi tatil demiş.

Buarada arkadaşlar

Normalde Cumartesi günü çalışma yapan yerlerin dikkatine!!!

Bu Kanun'da belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip cumartesi gününün tamamı tatil yapılır. Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

HResources ' Alıntı:
HAZELSU ' Alıntı:

Sayın Hazelsu nerden çıkardınız 31 aralığın yarın gün olduğunu. Kimse öyle birşey demedi. Sadece soruyu soran arkadaşımız sormuş ve nguroy arkadaşımızda sadece 01/ ocak resmi tatil demiş.

ooooo , ihale bana kaldı desenize. Siz sayın güroy ' un değişen mesajlarını okuduğunuz için ihaleyi bana yüklüyorsunuz. Sayın Güroy , keşke yanlış bildiğiniz şeyleri üzerinde değiştirmektense , yeni bir mesaj daha yazıp düzeltseydiniz , beni bu şekilde saçma bir tepkiye maruz bırakmasaydınız. Çooook teşekkürederim....

Bir dakika ben yanlış yaptığımı zaten söyledim.
Bir an için eski uygulama aklıma geldi onu yazdım. Sonra düzelttim.
Bu konuyu niye bu kadar uzatıyorsunuz ? bende bunu anlamadım.
Burası bir forum. Burası Maliye Bakanlığı mevzuat dairesi değil. (ki onlar da zaman zaman yanlış yazıyorlar)

Benim söylediğim her şey mutlak doğru diye de birşey yok. Doğruları hep birlikte bulmak için burdayız zaten.
Düzeltiyorum ben sehven 31,12 öğlenden sonra tatil diye yazdım Sonrada doğrusunu görüp düzelttim.
Bütün günah, kabahat, suç benimdir. Cezamı çekmeye hazırım :) :)

"Bir de 02/02/2010 tatil değil ibarenizi düzeltseniz! Daha doğrusu daha açık olsa. Kanundan anlaşılan 01/01/2010 genel tatil ve ertesi gün c.tesi olduğu için o günde tatil. İş kanununa göre çalışılması durumunda genel tatil günlerinde çalışma olarak kabul edilmesi gerekmez mi?

Cumartesi iş günü değil mi?
Hafta tatili sadece pazar günü yeni iş kanununa göre.

ZİNDAN ' Alıntı:
19 Mart 1981 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 17284

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUN

Kanun No : 2429
Kabul Tarihi : 17.03.1981

...MADDE 2 - Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri yılbaşı günü genel tatil günleridir.
...Bu Kanun'da belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip cumartesi gününün tamamı tatil yapılır. Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.
...

Tamam haklısınız. Cuma günü 1/1 olduğu için resmi tatil ertesi cumartesi de tatil olması gerekiyor.

Bu arada 2010 yılı için 23/04 - 29/10 -19/11 cuma sona erdiğinden aynı durum o günlerde de geçerli.